Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Hükûmet toplantısı sona erdi. Kestirmece 3,5 saat süren ülfet sonrası açıklamalarda kâin Reisicumhur Erdoğan, başörtüsüyle ilişik temel değişikliği teklifi karşı da konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız SELIM Fırka Kol toplantısında CHP Genel Başkanı yoluyla gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve faaliyet hakkı üstüne koca değerlendirmelerde bulunduk, davet yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve himmet hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi üzerine hele CHP’bile tartışmalar yasakçı zihniyetin yeniden pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal garanti ahiz teklifinde bulunduk. Divan’te akseptans edilen henüz sonraları CHP Genel Başkanı’nın AYM’bile tahrip edilen tıpkı aranjman vardı. Arkadaşlarımıza ocak kurumunu dahi içeren daha kapsamlı esas değişikliği talimatını verdik. Laf Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin elbette tutuma gireceğini bütün alay malay göreceğiz. Bizde çözümü anayasal güvence kabul etme teklifinde bulunduk. Meclis’te kabul edilen elan sonraları CHP Genel Başkanı’nın AYM’da bozma edilen tıpkısı düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza sülale kurumunu da içeren elan şümullü anayasa değişikliği talimatını verdik. Laf Sedir gündemine geldiğinde bu konuda kimin lacerem tutuma gireceğini hep gelişigüzel göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Acun Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı tebrik kartı ederek bağışlamak istiyorum. Birer azim ve çalışkanlık timsali kendisine gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim hesabına teşekkürname ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle kırcı eyyam ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Site Hastanesi’ni 28 Eylül’bile hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz dünya çapında menent alınıyor.

MGK toplantısında iç ve dış tehditleri değerlendirdik. Alelhusus Yunanistan kullanılarak ülkemize cebin sergilenen düşmancasına tavrı yeniden ilan ettik. TESK’in yapılan umumi kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal etme imkanını bulduk. Esnaflarımıza yönelik kullanılmamış müjdelerimizi konuşmalarımızın son kısmında sizlerle paylaşacağız. Benzeri dönüş akşam ezanı İznik’te Acun Göçkün Oyunları’nda farklı coğrafyalardan gelen kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin rastgele birinin evlerine kültür elçileri namına gördüğümüze inanıyorum. Hazine ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla ecnebi iktisatçılarla bir araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız ekonomi programını ve global gelişmeleri kıymetlendirme fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. dolaşma 6. teşri yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’dahi milletvekillerimizle benzeri araya geldik. Umumi kurulda yaptığımız küşat konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan şümullü muhasebe yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek muhteşem kanı ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en son muvasala projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen metro hattının açılışını gerçekleştirdik.

Yıpranmamış mali mimarlık arayışlarının acun çapında sürat kazandığı dönemde katılım finans kurumlarının kebir ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN HERHANGI BIR GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan seçme gelişme Türkiye’nin SU ve Avrupa coğrafyası üzere kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Ülkemizin bölgesel krizler karşısında sergilediği kararlı tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’de dahi Maşrık Akdeniz ve Iye sorunlarını uluslararası hukuk çerçevesinde fora etmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı düet temelde diyaloğa nida etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE KOL VERİLECEK”

Cuma günü İstanbul’üstelik Şahkulu Sultan Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzere tarihi adımları üstelik açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Melik Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların arzu pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi de verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı hizmet olmuştur.

Bu topraklar üstünde yapılmamış yapıt hizmet, milletimizin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın rica ve beklentilerini teslim ettik. Şipşak çözülebilecek olanları valilik ve belediyelerimiz marifetiyle çözdük. Verilen hizmetlerin sürekliliğini çıkarmak üzere Hars ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Ekin Cemevi Başkanlığı kurma kararı aldık.

Ayrımsız şekilde cemevi erkan hizmetlerini örümcek Alevi-Bektaş akide önderlerine bu hava bünyesinde takim verilecek. Kredi mülklerine icar ödemek durumunda küsurat Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini henüz hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ GIDEREK ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi günü Balıkesir’de vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına kadar, oradan toprak danışma meclisi toplantımıza gidişimize attığımız her adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkür ediyorum. Aksata haset Mimar Sinan Üniversitemizin, Yontu Müzesi’nin küşat törenine katıldım. Galataport’u konuşma eden vatandaşlarımızla hasbıhal etme imkanı bulduk. Elan bilahare TÜGVA Umumi Oturmuş vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada tepeden inme hararetli, heyecanlı, candan geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddesel ve manevi değme alanda kendini her alanda yetiştirme iradesine cemaat Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz her an bizim enerjimizi tazeliyor. Kabine toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açılış döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Yıpranmamış akademik yılın okşayıcı olmasını diliyorum.

Global konuşu krizin ve güvenlik tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Salgın, savaş, erke ve emtia fiyatların yükselişiyle, sakinlik ihtimaliyle tırmanan bu sancılı dönme elbette ülkemizi birlikte etkilemektedir. Düzensiz barhana akımı, hayat pahalılığına kadar bir dizi film sıkıntıyla savaşım ediyoruz. Türkiye uzun uzun süredir maruz kaldığı geveze ve tuzakların etkisiyle tedbirleri ilkin alabilen kabiliyete topluluk bire bir ülkedir.”

“GLOBAL KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ EN BIR IKI DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle berkitme ettiğimiz asayiş ve içtimai mimarimiz bölgedeki sair kaoslara cebin korunaklı ağıl getirmiştir. Diplomaside tekme ölçün ve mezalim eskimemiş bölgesel dalgalanmalar karşısında istikrarlı ve yararlı politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Global krizin tahripkâr etkilerini yeryüzü birkaç düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa ilkin başlamak amacıyla dünyayı yağız kişmiri düşündüren enerji krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla durgunluk tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini garanti altına altık. Bugün aylakçılık oranı açıklandı. Tıpkı eski taban bakarak yüzdelik 9,6’yla tek haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üzerine çıktı. Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik faziletli istihdam rakamına erişmiş olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı politik ve toplumsal saiklerle ortaya çıkmasını uyarmak istiyorum. El Erki, hak ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi canlı tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine makul emin adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız ayrımsız müddet önce duyurduğumuz milletimize 500 bin göz, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki sonuç gelişmelerle ilgilidir. Toplumsal basamak projeleri genişlik çok ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu asıl kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu eksiksiz şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk aşama 250 bin konutumuzu türe sahiplerine doğrulama edeceğiz. Arsa sayısını üstelik 1 milyona tart kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Ne şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Arsa yerlerinin yüzde 40 site merkezinde yüzde 60’ı ilçede görünmek şekilde belirledik.

Ev gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Farklı şehirlerimizdeki arsa sayıları arazi uygunluğuna göre tespit edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız yer ve konuta ayrımsız anda başvurabilir. Fakat nahif ikisi apansızın çıkarsa sadece birini yeğleme edebileceklerdir. Yer fiyatlarını piyasa bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, benzeri zaman önce evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada ev nesir talebinde bulunabilir. Bu parselde temel taşı fazlalık 4 yahut 5 katı geçmeyecektir. Konut amaçlı arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Türe sahibi vatandaşlarımız Mesafe ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının topu topu 2 yıl ortamında bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’üstelik Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önce etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi beyninde değişen 350 bin liradan denk 2633 lira taksit, 10 yıla varan mehil ile esnaflarımıza sunulacaktır. Yalnız bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün bölük yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı güçlü süreçte üstelik esnaf ve sanatkarlarımızın beraberinde olmayı sürdürüyoruz. Kadın girişimci kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üzerinde asıl kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla girişimci kredilerinden 52 bin yaşama 10 bilyon teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 bilyon liralık emniyet kampanyası başlatıyoruz. Kredi eğin limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme vasıta kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Güre girişimlerimizin yüreklilik limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp üstelik takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya gabi ödemesiz 36 vadeli borcunu tasfiye imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında birlikte önemli adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın enerji yer güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında petrol ve türevlerinin çıkartılması alanında kullanılmamış işbirliği alanı oluştu.

“YILDIRI ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin çizgi güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin yeryüzü başında düzlük almaktadır. TSK; Itimat, Jandarma, kıyı düzenlilik, ihsas, diplomatik kanallarımızla 24 saat selis cümbüş yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı özlük önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Erte ülkemizin şanlı ulaşım projeleri beyninde vadi düzlük Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına hareketli bağlantıyla katılacağız. Arkası Sıra Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma günü Zeytinburnu millet bahçesini hizmete açtıktan sonraları Türkiye Şimendifer Faziletkâr Seviyeli Stratejik İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’de yürütme edeceğiz. Cumartesi haset inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle hasret giderip, firez yürüyüşünü yapacağız.”

Share: