Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Güven Kooperatiflerinin büyükbaş ette yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları birlikte hizaya getirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Sarayı’nde planlı, Ululuk Akarsu İşleri aracılığıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım törenine katıldı.

Dere tashih çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem yerleşme birimlerini hem arazileri koruduklarını tamlayan Erdoğan, “Sulamaya açılan yer büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız dokunaklı miktardaki kaynaklarla ülkemizin sunu balaban kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diye niteleyerek konuştu.

GAP’ın bildirme şişman adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni bile süratle tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin anne yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki 2’nci nazik eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde akarsu tutmaya ve erke üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin önce tüpünde, bu yıl böylece çıktı mum görülecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje kapsamındaki başka barajları ve sulama tesislerini da bir lahzada nesir ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta azimli olduklarını söyledi.

Türkiye’nin merbut akarsu kaynaklarını arz verimli şekilde kullanacak yatırımları çarçabuk yaptıklarını ve yapmaya bitmeme ettiklerini anlatan Erdoğan, abuhava değişikliği kadar toptan tehditlerin giderek daha çok konuşulmaya ve antrparantez emarelerinin görülmeye başlandığı bir dönemde bu yatırımların değerinin daha bereketli anlaşılacağını belirtti.

“Deminden espas 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur ki koya dünyada bire bir yapıt. Eseri olmayanın durumunda yeller yapıt.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Evet tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda dahi iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık nişane ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde hep daha nazik hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, gelişigüzel alanda kalkınmanın altyapısını mehabetli ölçüde tamamladık. Demin ilk kânun ana hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene evvel milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri ağız bükmüş, istihza ile bize saldırmıştı.

Bugün birlikte tığ 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça gene benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği değme kazanımı neymiş başına indirilmiş varyos kadar değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca takip ediyorum. Dünyada zat ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak hatta bunu açık dileyecek büyüklüğünde yavaş ayrımsız güruhun yaşadığı bire bir başka düz var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına başlarken kendileriyle numara geçildiğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu olur mu? Elbette bunlara göre gayrimümkün. Zira iki kulenin arasındaki mesafe mesafesi, dünyada eşi tıpkısı olmayan bire bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Tığ oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Amma deminden 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Ayrımsız şeyi Osmangazi’birlikte yaptık. Tıpkı şeyi Yavuz Şehriyâr Hak Köprüsü’nde yaptık. Tıpkısı şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak dahi Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza tıpkı madde benzer mi? Gayrimümkün. Sebep? Zira bunlar, medeniyet denildiği devir çabucak İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama tığ ne dedik yola çıktığımızda, dedik ki batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda bile o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında darülfünun bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Hangi dediler? ‘Ya bu büyüklüğünde üniversiteye hangi ister var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’evet değil, bilcümle profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara vurmak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilişkin benzeri periyot ‘Yani Oxford vardı de biz gitmedik mi?’ dedi evet deminden tığ de hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a kadar taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Dert, Kars aklınıza hangi gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bilcümle hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu tıpkı şeyi gösteriyor. Kentlileşmiş girmek budur, çağcıllaşma budur, çağı yararlanmak budur, çağdaş uğraş budur.”

“Biz konu değil hisse senedi üretiriz”

Şehir hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’dahi malum birinci site hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. Şimdi ikincisini de 1-2 ay ortamında açıyoruz. ve amma velakin Ankara iki devam dev kent hastanesine sahip oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Peş Peşe bunları 2-3 kamer ortamında yapıyoruz. Tığ yaparız. Biz laf değil iş üretiriz.” dedi.

Ekincilik Kredi Kooperatiflerine komut verildiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı denge sokanlar, Ekincilik Itimat Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza kucak-kuzu etinde yüzdelik 25 tenzilat, bunu başlattık. ve bu sabahleyin Tarım Güven Kooperatifi Başkanıyla dahi konuştum. Bakanım da elhak gerekenleri konuştu. Kocabaş hayvanlarda bile yüzde 30-35 kabilinden bir indirimle onların da satışına başlayacağız. Tabii ülkemizin her durumunda bilinen koyun, kuzu makbul değil. Söz Gelişi Karadeniz’birlikte imdi büyükbaş makbuldür. Şimdi oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde hele özellikle yüzde 30-35 gibi benzeri tenzilat başlatınca benim vatandaşım ona üstelik hangi yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları de hizaya getirecek.”

“Tarım Kredi, 30-40 garip üründe birlikte aceleten indirime gidecek”

Cumhur Reisi Erdoğan, hususi sektördeki marketlerin beraberinde Türkiye Tarım Yüreklilik Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna işaret etti.

Ekincilik Emniyet Kooperatifleri marketlerinde vakit kaybetmeden et ürünlerinde değil ayrımlı ürünlerde birlikte iskonto yapılacağını ifade fail Erdoğan, “Tarım Itimat, şeker, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçeği yağı üzere ayrıksı ürünlerinde, özellikle 30-40 kabil üründe üstelik serian indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar için çalışmayacaksın vakit kaybetmeden başa mebde noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Şimdi Ekincilik Emniyet Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diyerek konuştu.

“Natürel gazı çıkardığımızda bilcümle bölgede havanın şüphesiz değiştiğini da göreceksiniz”

Tüm bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık yayın ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği sili güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Katıksız gazı çıkardığımız andan itibaren eksiksiz bölgede havanın lacerem değiştiğini bile göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Konak Araştırı Gemisi’ni önce görev hesabına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak Yunanistan haddinden fazla huzursuz olmuş, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan tıpkısı husus yapmıyor, görevini yapıyor. Bu sefine dünyada ilk, öyle bir tetebbu gemisi. Biz yıllarca paramızla tetkik yaptıracak gemi kiralayamazdık ama deminden 4 araştırı gemimiz, iki sismik araştırma gemimiz var, demin tığ güçlüyüz.”

“Erkek Eksiksizlik kabil musluk açılış töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık”

Reisicumhur Erdoğan, salondaki gençlere, “Yalçın duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şunu de unutmayacağız, bize durmak yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’üstelik Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’bile ise Atatürk Kültür Sarayı, İstanbul Kongre Merkezi üzere alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati calip Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza tığ kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, sebep yapmadılar?” diye niteleyerek konuştu.

Hizmete verilen salonlarda, tekellüm programlarından değişik organizasyonlara kadar birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine meni fail Erdoğan, Türkiye’ye mazi resmi ziyarette mevcut Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’a birlikte bu salonları gösterdiğini ve kendisinin üstelik bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon mektup kapasitesine sahip Cumhurbaşkanlığı Budun Kütüphanesi’nin 24 saat bakım verdiğine, kütüphanede öz-kahve gibi ikramların ücretsiz olduğuna dikkati calip Erdoğan, budun hesabına bu hususi projeyle kıvanç ettiğini, yerel ve yabancı misafirlerin birlikte gelip gördüğünde “Bu projeyi bize da verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, firez-tekellüm alanındaki tam bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan altyapı-gerçek yatırımlarına ilave eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Kemal gibi burulmuş açılış töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık. Ayrımsız da Kağıthane’dahi ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, ne günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu mutluluk için tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devir ve rüzgar üzere yenilenebilir erke kaynaklarını bütün imkanlarla motivasyon yazar, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Envestisman, istihdam, istihsal, dış satım ve cari fazlayla ülkemizi büyütme stratejisine raci ekonomi programımızın ne büyüklüğünde akıllıca olduğu, yaşanan seçme gelişmeyle bire bir öğün henüz görülüyor. Bizim yeryüzü iri gücümüz milletimizin beherglas ferdidir, emekçisinden girişimcisine hisse senedi dünyamızdır. Bu büyüklük amacıyla bu budun için tuğla konusunda tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye kırnak olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye yardım sağlayıcı girişimcileri tebrik kartı etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde, Mehabet Akarsu İşleri Umumi Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan video izletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı etkin bağlantı ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Deminden alelacayip oldu. Akarsu hayattır, su medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş’ın yaptığı duanın arkası sıra kurdele keserek toplu açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: