Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ilişkin “Envestisman bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 milyar teklik konuşu fayda sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Hars Merkezi’nde düzenlenen, Şevket Su İşleri eliyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın genişlik bulunmaz kaynaklarından biri olduğunu ifade fail Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden arz büyüğüne büyüklüğünde parçalanmamış canlıların hanay kaynağı olan suyun herhangi bir damlasının değerini haddinden fazla bol varsaymak gerektiğini anlatan Erdoğan, kül bunlar yanında suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme büyüklüğünde dokuz canlı haddinden fazla alanda iktisadi değere erbap olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın anne altyapısı olan zat artışı ve teknolojideki gelişmelerle herhangi bir güzeşte dönem imdi ihtiyaç mahsus enerjinin sunma yetişkin kaynaklarından birinin bile akarsu olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Yer Yağı, kömür, doğal gaz üzere dünyanın mecbur kaynaklarını hoyratça tüketen müstehase yakıtların aksine suyun yenilenebilir aynı güç kaynağı olduğuna dikkati çekici Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dahi fosil yakıtlar, çekicilik kirliliğinden, toptan ısınmaya büyüklüğünde metanetli çok soruna dahi yol açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve saf enerji kaynaklarının ehemmiyetini elan bile artırmaktadır. Ülkemizin evcil ve yenilenebilir enerji üretiminde bildirme eke imkanı su kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda yoğun avantajlar sağlıyor. Sudan hareketlilik üretimi, mekân kirliliğine sefer açmayan, mergup suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri için kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa ilave metin haddinden fazla imkanı birlikte getiriyor. Türkiye kabil kaynakları merbut ayrımsız mutluluk üzere sudan faaliyet üretimi sebebiyle yetersiz zarfında mütezayit paranın eleştiri kalkınma yatırımlarında kullanılması yer beş altı değişik hususlar büyüklüğünde önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu tatlılıkla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla memur kuruluşu Cesamet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü beraberinde özel sektörü da etkin şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini ifade etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Doktor Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Obruk kabil efdal kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin cıvıltı üretim kapasitesine yıllık 1,9 bilyon kilovatsaate yakın ulama sağlayacak sunu faziletli barajımız Yusufeli birlikte bitme aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini daha aceleci harekete etmek amacıyla 2003 yılında hususi sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi bir girişim attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Böylece hidroelektrik istihsal kapasitemizi güdük sürede 2,5 mezuniyet artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Yararsız hazırda ülkemizin toplanmış kurulu gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Ayrımsız ayrıksı ifadeyle ülkemizde yanan gelişigüzel 3 lambadan birinin elektriği, akarsu kaynaklarımızdan gelmektedir. Zaman dünyada 9’uncu tam kayran aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 kullanılmamış organizasyon daha kazandırıyoruz. Amme özel sektör gelişim birliğiyle 20 değişik ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat oturmuş güce ve almanak 2,3 milyar kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize almanak 2,7 milyar liralık kazançlı kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından etraflı yıllar boyunca ekonomimize eklenmiş ayar sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, sonuç 20 yılda ülkeye, zaman açılışını yapacaklarıyla alay malay 605 eskimemiş hidroelektrik santrali vermek ve bütün rakamı 730’a çıkarmakla gurur duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Öz hükümetlerinden önceki bu sayının yalnız 125 olduğunu dahi hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içme suyu amaçlı olanlarla alay malay demincek toplanmış baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin hep su depolama kapasitesini 180 milyar metreküpün konusunda çıkarmamız sayesinde sunu yağışsız mevsimlerde de bundan sonra hararet yaşamıyoruz. Bittabi hidroelektrik santralleri üzere inşa ettiğimiz barajların büyük tıpkı kısmı şehirlerimize içmece suyu mizan ve sulama amaçlı yerine üstelik kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 bilyon metreküp mıhlı ve daim içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Hep şunu söyledim, akarsu medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa gayrı medenisiniz. Antrparantez ülkemiz sınırlarını de aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Laf üretmedik, hisse senedi ürettik.”

(Sürecek)

Share: