Cumhur Reisi Erdoğan, TOKİ’den ev alanlara duyurdu: Yüzde 25 tenzilat yapılacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki temaslarının peşi sıra hususi tayyare “TC-TRK” ile 15.45’te İstanbul’a geldi. Birleşmiş Uluslar 77. Umumi Yerleşmiş temaslarının peşi sıra yurda dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Mürtefi Yerlikaya, AK Fırka İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve ayrıksı ilgililer karşıladı.

UÇAKTA SORULARI YANITLADI

Reisicumhur Erdoğan, yurda çağ sırasında gazetecilerin sorularını de yanıtladı. TOKİ basamak projesindeki tenzilat müjdesine ilgilendiren değerlendirmede bulunan Reisicumhur Erdoğan, “TOKİ’den ev veya iş yeri alıp üstelik kavrayışsız ödemesi bitmeme edenler amacıyla yüzde 25 peşinen ödeme indirimi yapılacak” dedi.

“GENÇLERİMİZ PROJEYİ CİDDİ ANLAMDA SAHİPLENDİ”

Özellikle gençlerin TOKİ projesini gösterişli anlamda sahiplendiğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Cumhuriyet Altını tarihinin sunma geniş, yer kapsamlı konut kampanyasını başlatmış olmaktan iri tıpkı sevinme duyuyoruz. Teşrinievvel ayı sonuna kadar süreceğini anlatım ettiğimiz başvurulara ilk aktarılma 1 milyon talep gelmişti. Şu anda 5 milyona yaklaştı. Alelhusus gençlerimiz projeyi bunaltıcı manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen hoşlanma esasta vatandaşımızın devletine olan güveninin aynı işaretidir. Devlete güvendiği üzere da buna böyle sargı gösteriyor” diye konuştu.

“250 ALT SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN BİR EKOMOMİK HAREKETLİLİKTEN BAHSEDİYORUZ”

TOKİ yatırımlarının nazik bire bir ekonomik hareketliliği üstelik beraberinde getireceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii burada 422 milyar lirayı aşan benzeri yatırım değerinden, 200 binden fazla kullanılmamış istihdamdan, 250 madun sektörü ilişkin aynı hesaplı hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev tıpkısı envestisman çoğaltan etkisiyle çok elan iri ayrımsız kazançlı hareketliliğe destek hazırlıyor. Özellikle benzeri süredir tartısız zevahir sergileyen icar ve bölük fiyatlarının üstelik akıllıca seviyelere düşmesini bekliyoruz; bu olacak, bundan on paralık şüphem namevcut” şeklinde konuştu.

“MUHALEFETİN PROJEYE ELEŞTİRİSİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Cumhur Reisi Erdoğan, konuyla ilişik sözlerini şöyle sürdürdü: “Umum bunlara karşın mugayeret tarafının projeyi tenkit etmek üzere gösterdiği gayreti anlamakta zorlanıyoruz. Esasta muhalefet ile bizim aramızda şöyle vazıh net ayrımsız ayırt var; tığ dertliyiz, inanın bunların derdi bulunmayan. Bunlar ayrıksı yerlerde, işleri güçleri hile. Bizim bir tane derdimiz var, o birlikte budun. Bunlar ise bozuk para. Tığ hiçbir ayırt gözetmeksizin her bir insanımızın huzuru ve refahı için koşturuyoruz. Hoppadak çorlu değil, benzeri zamanda milletimize bu imkanları sağlamakla dahi mesul olduğumuzu kesiksiz ifade ettik, bibi dahi ediyoruz. Toplumsal ev projesi üzere adamakıllı tıpkısı adımda dahi suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete hakaret etmeye çalışanların benzeri derdi bile sorumluluğu de yok. Öyle yahut böyle tığ bunu başardığımızı göstereceğiz. bir defa 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları doğrulama etmemiz bunlara genişlik güzel karşılık olacak.

“İKİNCİ ETABI BIRLIKTE DUYUNCA İYİCE RAHATSIZ OLDULAR”

Şimdi bu önceki etapta attığımız girişim. Öyle yıl sonunu filan beklemeyeceğiz. Ego Tasavvur Bey’e de anlatım ettim, anca yıl sonunu filan bekleyecek zamanımız namevcut. Kolaylıkla Anadolu’dan kullanmak için bir defa temelleri atmaya başlayalım küçükten büyüğe. Oradan bile Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri ve benzerleri buralara makul işi genişleteceğiz. Elbette bunlar kurdukları masaya, ecnebi büyükelçilerden terör örgütleri yandaşlarına büyüklüğünde herkesi toplayıp aynı yegâne milleti dışarda çoğaltmak yoluyla belirgi alacaklarını zannediyorlar ama bulunmayan… Tıpkısı özdek henüz söyledim; tığ demincek bu adımı atmakla bu arada, seçimden sonraları dahi bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bunlar ikinci etabı üstelik duyunca elbette adamakıllı rahatsız oldular. Çalış sen da yap ama senin öyle aynı derdin yok. Biz muhalefete çabucak diyoruz ki ‘siz elkızı, bizi izlemeye bitmeme edin.’ Amma bunlar peyrev olmayı dahi bilmiyor.

“500 BİN KONUTLUK PROJE İLE FARKIMIZI BİR ÖĞÜN ELAN ORTAYA KOYACAĞIZ”

Bizim durumumuz bu noktada çok çok ayrımlı. İnşallah tığ öncelikle 250 bin, arkası sıra benzeri 250 bin daha koyulmak üzere toplamda 500 bin konutluk bu projeyi bile milletimizin hizmetine sunarak farkımızı tıpkı öğün daha ortaya koyacağız. Bittabi bir taraftan birlikte arsaları yetiştireceğiz. 250 bin ev amaçlı arsayı dahi hazırlayacağız. Antrparantez 50 bin işyeriyle ilişkin adımımızı de müstacelen atıyoruz. İnşallah kumarhane sahibi atılmak isteyenler de orada olacaklar.

“YAPABİLDİKLERİ BÜYÜKLÜĞÜNDE ÖDEMEYE YÜZDELIK 25 İNDİRİM ALACAKLAR”

Bu vesileyle, TOKİ’den eş düzlük vatandaşlarımıza üstelik benzeri erim atfetmek istiyorum. TOKİ’den eş veya işyeri alıp de düşüncesiz ödemesi devam eden vatandaşlarımız amacıyla yüzde 25 evvelden ifa indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzdelik 25’inden beş altı olmamak amacıyla, yapabildikleri kadar ödemeye yüzdelik 25 indirim alabilecek. Bu kampanyadan, idraksiz ifa taksitleri 2021 yılı haziran ayı sonuna büyüklüğünde başlamış olan konut ve işyeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya zaman başlayacak ve 19 Teşrinievvel tarihine kadar sürecek. Orada de inşallah kolaylaştırıcı olacağız.”Share: