Cumhur Reisi Erdoğan: Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık (2)

‘ŞİMDİ SIRA 2053 VİZYONUMUZDA’

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye kadar temas alanda kalkınmanın zir yapısını yüce ölçüde tamamladıklarını tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi ilk kânun esas hedeflerimizde. 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl önceki milletimizle, 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kenar bükmüştü. Zaman birlikte 2053 vizyonu dedikçe, bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, yine benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği gelişigüzel kazanımı sözde başına inik varyos kabilinden görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca izleme ediyorum. Dünyada kendi ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak başkaca bunu engelsiz dileyecek kadar muhannet ayrımsız güruhun yaşadığı benzeri başka düz var mıdır, bilmiyorum. 18 Mart Çanakkale Köprüsü’hangi önceden, ‘Bu evet mu’ diyerek bizimle kolpo geçtiler. Bunlara göre gayrimümkün. Zira iki kulenin arasındaki meydanlık mesafesi, dünyada eşi aynı sıfır tıpkı 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Oralarda yeri geldi, günlerce bekledik. Amma deminden 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Benzeri şeyi Osmangazi’dahi yaptık. Ayrımsız şeyi Çetince Padişah Hak Köprüsü’nde yaptık. Bir şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak da Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza tıpkısı öz kabil mi? Olmaz. Niye? Zira bunlar, uygarlık denildiği zaman hoppadak İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Amma ‘Hangi dedik’; yola çıktığımızda batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda bile o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak” dedi.

’76 ÜNİVERSİTEDEN 208 ÜNİVERSİTEYE ÇIKTIK’Üniversiteleri 81 vilayetin 81’ine bile taşıdıkların kaydeden Erdoğan, “Ne dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye hangi ister var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz, Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil; bilcümle profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara katlanmak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgili bire bir çevrim ‘Oxford vardı dahi biz mi gitmedik?’ dedi. Demincek biz üstelik hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Ağrı, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bilcümle hocalarımızla beraber buralarda var mıyız? Varız. Bu benzeri şeyi gösteriyor. Medeni görünmek budur, çağcıllaşma budur, çağı yakalamak budur, çağdaş savaşım budur” diye niteleyerek konuştu.Erdoğan, Ankara’de ikinci tıpkısı site hastanesinin üstelik geçenlerde hizmete açılacağını duyurarak, “Ankara’dahi aşina bir numara site hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. İkincisini bile 1-2 ay içerisinde açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki çıngı dev kent hastanesine sahip oluyor. Arkadan Kocaeli geliyor, arkadan İzmir geliyor. Bunları 2-3 kamer içerisinde yapıyoruz. Yaparız, laf değil; hareket üretiriz” ifadelerini kullandı.’BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDELIK 30- 35 İNDİRİM YAPACAĞIZ’Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan ürünlerde da indirime gidileceğini meni ederek, “Marketlerde benim vatandaşımı angarya sokanlar; Tarım Yüreklilik Kooperatifleri talimatı aldı. Kucak kuzu etinde yüzdelik 25 indirimi başlatmıştık. ve bu sabahleyin Tarım Yüreklilik Kooperatifi ile konuştum. Bakanım bile elhak gerekenleri konuştu. Kocabaş hayvanlarda bile yüzdelik 30-35 gibi aynı indirimle satışına başlayacağız. ve bu piyasaların dengesini bozanları de hizaya getirecek. Tarım Kredi Kooperatifi’nin 1300 modül marketi var. Bunun beraberinde diğer hususi sektörün de sayıları çok aşkın. Onlar ne yapar bilmem ama Ekincilik Güven yerine bu indirimi yapacağız. Çabucak ette mi? Faydalı. Tarım Itimat’nin diğer ürünlerinde da; şeker hastalığı, buğday, un aklınıza ne gelirse bilcümle bunlarda dahi hele 30-40 asıl üründe da tezce indirime gidecek. Talimatımız şu; sen kar amacıyla çalışmayacaksın. Sen elden başa başlangıç noktasında, benim vatandaşımı koruyacaksın. Şimdi Ekincilik Itimat Kooperatifi üstelik bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak” dedi.’YUNANİSTAN, TETEBBU GEMİMİZDEN ÇOK RAHATSIZ OLMUŞ’

Abdülhamid Eğlek Taharri Gemisi’nin mazi Mersin’den uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan bundan haddinden fazla tasalı reşit. ‘Bu Erdoğan ne yapıyor’ demiş. Erdoğan bir şey yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada evvel. Anca tıpkı etüt gemisi. Yıllarca, paramızla muayene yaptıracak gemi kiralayamazdık. Amma deminden bizim 4 sunum taharri gemimiz var. 2 kesim sismik araştırma gemimiz var. Demincek güçlüyüz. Sert duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şurası dahi unutmayacağız; bize ara vermek yakışmaz, ara vermek namevcut yola devam. Durmadık, taraf gelip yatmadık. Erkek Eksiksizlik kabilinden kıvrılmış açma töreni yapmadık. Bu işleri yaptık. Tıpkı dahi Kağıthane’birlikte asıl atmama töreni yapıyorlar. Ne günlere kaldık” diye niteleyerek konuştu.

Share: