Cumhur Reisi Erdoğan, Antep ve Mardin’deki kazalarla ilgili konuştu: İhmali olanlar hakkında gereken yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aradan sonraları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki güruh kısaca 2 saat 45 zaman sürdü. Toplantının ardından kameralar karşısına sabık Reisicumhur Erdoğan, Gaziantep ve Mardin’üstelik hep 35 kişinin duygusal verdiği dramatik kazalara ilgili açıklamalarda bulundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerime Gaziantep ve Mardin’bile kayran mevrut kazalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek yok etmek istiyorum. Kazalar tekmil boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Soruşturmalar neticesinde, failler hakkındaki amal yapılacaktır. Analog kazaların yaşanmaması üzere rastgele alanda mukteza tedbirleri belirleyerek hayata geçireceğiz. Bu meselenin üstesinden gelmeye kararlıyız.

“SERENCAM KABİNEDEN BU YANA KIP ÇOKÇA ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Sonuç kabine toplantımızdan bu yana ülkemizi ve milletimizi yakından ilgilendiren güçlü çokça düzentileme gerçekleştirdik. GÖZYAŞI toplantımızda kişmiri, bahir ve gelgel kuvvetlerimizde terfileri görüşüp karara bağladık. Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan tamam komutanlarımıza ülkemize olan hizmetleri dolayısıyla şahsım ve milletim yerine teşekkür ediyoruz.

Yeni kademe ve görevleriyle ülkemize kocaman hizmetlerde bulunacaklarına inandığımız subaylarımıza başarılar diliyorum. Müstevli döneminde şehir ziyaretlerimizi seyrekleştirdiğimiz amacıyla pek çokça ilimize gitme imkanı bulamamıştık.

CEMEVİ ZİYARETİ

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni konuşma ettik. Önce bu şehrimize derece katan iş dünyamızla bire bir araya geldik. Şişko küşat töreninde vatandaşlarımızla buluşup hasret giderdik. Envestisman tutarı 8,5 milyar lirayı geçen yüzlerce eserin şişman açılış törenini gerçekleştirdik.

Dünyanın bildirme oylumlu 6. diplomatik misyonuna ehil devlet kendisine kapsamlı istişareler yapıyoruz. 2023 ve ötesinde uslu ve müşfik Türk diplomasisi münasebetiyle büyükelçilerimizle tıpkı izan turu yaptık. İnşallah ‘dünya beşten büyüktür’ diye niteleyerek anlatım ettiğimiz global idare değişikliğiyle ülkemizi hak ettiği yere intikal etmek üzere uğraşacağız. Benzeri akşam Hüseyin Gazi Dergahı’na Alevi vatandaşlarımızla Muharrem orucunu açtık. Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz parçası kendisine gördüğümüz canlarımızla sebepsiz ve ortak icraat sürdüreceğiz.

“DOĞALGAZ SEVİNCİMİZİ YENİ MÜJDELERLE TAÇLANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Abdülhamid Konak gemimizi 9 Ağustos’ta Antalya Gazipaşa açıklarındaki fariza namına uyguladık. Karadeniz’üstelik 540 bilyon metreküplük doğalgaz sevincimizi bakir müjdelerle taçlandıracağımız bu taharri gemimiz irademizin sembolüdür. Akkuyu’daki çekirdeksel santralimize giderek incelemelerde bulunduk. Aynı ahit akşam saatlerinde Konya’üstelik planlı 56 farklı ülkeden sporcuların paydaşlık ettiği 5. İslami Tesanüt Oyunları’nın açılışını yaptık.

Balkanlar’daki bacanak ve kardeşlerimizle mümasil ilişkilerimizi sürdürmeye özel önem veriyoruz. Bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı ile benzeri araya geldik. İnşallah Eylül’ün önce haftasında 3 ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacağız. Aynı gün Slovenya Cumhurbaşkanını külliyemizde mihman ettik. Türkiye’nin merbut su kaynaklarını sunu enerjik bol şekilde kısaltmak amacıyla baraj inşasına özel önem veriyoruz. 605 yıpranmamış hidroelektrik santraliyle bu doğrultuda önemli mesafeler kat ettik.

“ÜLKEMİZİ HİDROELEKTRİK AĞIR BAKIMINDAN DÜNYADA 9.SIRAYA YÜKSELTTİK”

Bu sayının 930’u bulduğunu izhar etmek isterim. Ülkemizi hidroelektrik gösterişli itibarıyla dünyada 9. sıraya yükselttik. Hem kuraklığa hem bile yeğin baskınlarına alın mefret enfrastrüktür kurduk. DSİ’nin düzenlediği törende 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını hizmete alarak bu alandaki gücümüzü daha birlikte arttırdık.

İstanbul Medeniyet Üniversitemizin 1 milyon tezkere kapasiteli kütüphanesinin açılışını 12 Ağustos’ta yaptık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Millet Kütüphanesi’nin ülkemiz sınırlarını da aşan prestiji bize doğru istikamette gittiğine bel ediyor. Çorum’üstelik eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaptık hem üstelik Sungurlu Organize Uran bölgesinde inşasına başlanan haddinden fazla makro savunma uran tesisinin temelini attık. 6 milyar lira bu yatırım, yılda 2 bilyon lira ekleme ayar üreterek akan açığımızın azalmasına 4 milyar teklik katkıda bulunacaktır. Bu bünye rastgele şeyiyle yüzde 100 domestik ve milli bir iz olacaktır.

Nevşehir’de Hacı Bektaş Ege ihtifal programında hünkarın tıpkı olalım, bilgili olalım, hararetli olalım tevhidini cem olduğumuz canlarla paylaştık. Malezya Kralı sayın Odalık Abdullah’ın 16 Ağustos’ta ülkemize yaptığı resmi ziyareti iki devlet ilişkilerinin geliştirilmesi itibarıyla tarihi dönüm noktası kendisine değerlendiriyorum. Cemaziyelevvel akşam dahi ailece birlikte İstanbul’birlikte bire bir arada olduk. Hem iki mevki ortada atacağımız adımların müzakeresini birlikte yaptık.

“AMACIMIZ, PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ BİR ARAYA GETİREREK KRİZİ CEZRÎ FORA ETMEK”

Rusya Ukrayna savaşı ülkemizle alay malay parçalanmamış insanlığı etkileyen sonuçlar doğuruyor. Türkiye kendisine savaşın önüne geçmek, peşi sıra barışla sonuçlanması üzere rastgele makule gayreti gösterdiğimize tümce şahitti. Dünya hububat üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği ayn önüne alındığında Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmesi âdemiyet amacıyla eleştiri gelişmedir. Ülkemizin sergilediği tartılı, barışçı, çözüm odaklı anlayışın olumlu neticelere ara kazanç edilmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz.

Soçi’birlikte sayın Putin’le bu konunun beraberinde iki ülke ilişkileri, Ukrayna savaşını eksiksizce ülfet imkanı buldum. Geçtiğimiz Perşembe günü Ukrayna’ya giderek BM Umumi Sekreteri’nin katılımı ile sayın Zelenski ile yaptık. Amacımız Putin ve Zelenski’yi Türkiye’da ayrımsız araya getirerek krizi köklü çözmektir.

Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesi konutları, eğitim bilimi, perestiş kurumları, yeşil alanları, seçme soy sosyal, kültürel ihtiyaçları karşılayacak alanları ile yoz İstanbul’a yakışacak eserdir. Bu eserlerimizle inanıyorum ki oraya gelecek vatandaşlarımız bizlere çok çok dualarda bulunacaktır. İnşallah TOKİ ve Esenler Belediyemizin işbirliği ile yürütülen yılsonuna büyüklüğünde 5 bine ulaşacak bu projeyi adım aşama tamamlayacağız

Cumartesi günü Manisa’daydık. Burada ayrımsız üzüm bağında üreticilerimizle hasbıhal ettik. Hasbıhal ederken beklentilerini dahi sorduk. Beklentilerin arkası sıra de vazıh fiyatı açıkladık. Şehrimize kazandırdığımız 4 bilyon 665 milyon liralık nişane ve hizmetlerin resmi açılışını yaparken kuru üzüm hava fiyatını kilogramda 27 lira adına açıklayarak üreticilerimize müjdemizi verdik.

“CUMA NAMAZINI MALAZGİRT’TE KILACAĞIZ”

Gerçekleştirdiğimiz çok sayıda ikili musahabe, toplantı ve programla ülkemize hizmet edecek, beklentileri karşılayacak icraat yaptık. Bugün Güllabi ve Kıran Asayiş Akademimizin bitirme törenine katılım edeceğiz. Yarın Filistin Oran Başkanı sayın Abbas’ı müzakere edeceğiz. Perşembe günü Yabani Armut, Cuma günü Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile alay malay bu iki mefret programımızı inşallah gerçekleştireceğiz. Cuma namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Ilmek İşleri Başkanımızın imametiyle inşallah cuma namazi namazımızı ödeme edeceğiz. Kütahya ve Afyonkarahisar’birlikte vatandaşlarımızla alay malay olacağız.

Milli iradenin üstünlüğünü tesis yazar, vesayeti etkisizleştirmek, terör örgütlerinin başını ezmek, darbecilere ülkeyi daraç eylemek suretiyle mücadelemizin muhteşem kısmını başardık. Son dönemde nema, düzem, şişkinlik denklemiyle sınandığımız ekonomi alanı olduğu gerçektir. Ekonomimizi gark etmek tehdidi ile 2018’den itibaren kullanılmamış programı hayata geçirmeye başladık. Yatırım, istihdam, üretim, dış satım ve cari aşkın vasıtasıyla ülkemizi ilave esasına dair programın teorik üst planı ve uygulamanın anlaşılması az buçuk vakit aldı.

“ENFLASYON İÇİN TEDBİRLER ALIYORUZ”

İşimize baktık, ekonomide esaslı dönüşümü adım adım hayata geçirdik. Yıllar önceki yaptığımız önceliği istihdama ve üretimi verme tercihine zaman kaslı ülkeler birlikte başta almak üzere bütün dünyanın başladığını görüyoruz. Mandacı iktisatçılar hala görmezden gelmeye, üstünü örtmeye, yatmaya devam ediyor. Beyin ve vicdan sahibi iktisatçıları programı az buçuk utangaç ifadeyle olsa birlikte takdir ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları hikmet ve aritmetik gibi her yerde muteber kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir.

Her ülkenin, toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne göre fark gösterir. Bir ülkede başarılı olan modelin diğerinde da bir sonucu vereceğin garantisi yoktur. Ülkemizde ısrarla sınırlı iktisat modellerin kullanılması isteyenlerin fanatizmi bambaşka yarar ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.

“BILCÜMLE DÜNYA YÜKSEK PAHALILIK GERÇEĞİ İLE BOĞUŞUYOR”

Bugün itibariyle bütün dünya erdemli pahalılık gerçeği ve işsizlik tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise hesaplı modeli sayesinde tarihinin bildirme faziletkâr istihsal, ihracat, istihdam seviyesine ulaşmıştır. Para Şişkinliği rakamlarımızın saymaca namına çokça faziletkâr seyretmesi tabiatıyla çeki vericidir. Biz pahalılık rakamlarının insanlarımızın hayatındaki inatçı etkilerini, değme kesimin dirimlik seviyesini yükselterek kaldırılmış etmeye çalışırken tıpkısı zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri alıyoruz.

Uzunca süredir enflasyonsuz soylu erki iklimde yaşamaya alışkın ülkelerde bizimkiyle kıyas edildiğinde elan aşağılık gözükün oranların etkileri haddinden fazla elan derin ve yıkıcı hissediliyor. Zaman yaşadığımız para şişkinliği bütçe ve aylaklık kaynaklı değil global gelişmelerin tetiklediği muvazenesiz denk hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur. Finansal dalgalanmalar ve hayat hareketleri üzerinden soymayı itiyat haline getirenler bizi tıpkı yola saplamak için canhıraş aynı mücahede içindeler. Ülkemiz ekonomide kendi yolunu çizmiştir, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin ihtiyacı faizi arttırmak değil, yatırım, istihdam, üretim, ihracat, akan fazlayı arttırmaktır.

“O ESKİ TÜRKİYE ARTIK GERİDE KALDI”

Kaslı ülkelerdeki bizden elan derin farklar içeren siyasa faizi ile para şişkinliği ilişkisine bakmayanların Türkiye’deki durumu acı tellallığı edasıyla anlatanların halleri farklıdır. Zaman Türkiye her alanda ayrımsız ayrıksı ligin, bir ayrıksı dünyanın oyuncusudur. Özlük krizlerinin yükünü tenkis etmek için politikamıza analog üste elan müstakbel adımlar atan mütekâmil ülkeler görüyoruz.

On Paralık kimse kusura bakmasın. O eski Türkiye bundan sonra geride kaldı. Biz tıpkı asayiş politikalarımız, enerji, sanayi, içtimai politikalarımız gibi, iktisat politikamızı dahi kendi gerekseme ve çıkarlarımıza bakarak belirlemeyi sürdüreceğiz. 20 yılda yaptığımız eğitim bilimi, esenlik, eriştirme, enerji, tarım, teknoloji yatırımı velhasılıkelam inşa ettiğimiz temas enfrastrüktür aha bugünler içindi. Bu yatırımları toptan mal kurumlarına artık hakikat aktarma etmek için değil kendi vatandaşlarımızın avlu seviyesini arttırmak, geleceğini yükseltmek içindir. 184 milyar dolara mümasil yatırımla muvasala altyapımızı, kendisi ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak arkaç getirdik.

Ülkemiz yollarında dolaşan taşıtları yeniledik, çoğalttık. 100 bilyon doların üstünde yatırımla müesses enerji gücünü hedeflerine akla yatkın seviyeye çıkarttık. Sanayicilerimiz makina ve ekipman altyapılarını yenilediler, güçlendirdiler. Toplamda 3,5 trilyon dolarlık yatırımla her alanda ülkemizi bugünlere hazırladık. Bu mücahede ve çabaların, fedakarlıkların neticesini alma vaktidir. Demincek kül unsurlarıyla şişman, hararetli, gönençli, mutlak Türkiye’yi hemencecik düz yazı etme vaktidir. Bizden ahir nesle bırakacağımız 2053 vizyonumuzu şekillendirme vaktidir. Mekân, iblağ, enerji, endüstri, tarımdan konuta büyüklüğünde pekçok alanda bu vizyonun sütunlarını yükseltmeye da başladık.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

On Paralık kimsenin siyaset mühendisliği, sinsi tuzak, naftalin ıtri içtimai projeleriyle bizi bu hedeften alıkoymalarına izin etmeyeceğiz. Türkiye’nin baştan eksik asrı fazla süredir oynanan oyunlarla, sıcak para sömürgesi haline dönüştürülmesine şevk göstermeyeceğiz. Tutum modelimizle envestisman özne, çalışan, tecim yapan kazanacak. Bunların hasılasıyla birlikte oran, bütçe kazanacaktır.

Hükümete geldiğimiz günden beri titizce durduğumuz bütçe disiplininden taviz vermeyeceğiz. Büyümeden, isdihdam ve ihracata, bütçe gerçekleşmelerinden, küresel ticaretten aldığımız pay kül rakamlar tutum programının öngörülerine uygundur.

Vatandaşlardan tek ricam özlük paralarına güvenmeleridir. Domestik parayı koruyacak değme makule mekanizmayı oluşturduk. Çıktı hiç kimsenin dövize ve altına yönelmesi amacıyla etken kalmamıştır. Tasarruflarını halen döviz ve altında tutan vatandaşlarımızı Türk Lirası mevduatlarına dönmeye nida ediyorum.

“PİYASADA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK”

Hepimiz ayrımsız Türkiye gemisinin içindeyiz. Bu sefine güvenlik kabilinden ekonomi üzerinden açılan akarsu alarak batarsa hepimizin boğulacağız. İş dünyamızı ve vatandaşlarımızı bakmak için bağan kıymetli Türk Lirasını götürüp dövize yahut altına kaplamak Türkiye gemisinde mapushane açmaktır.

Evine, arsasına, arabasına, stoktaki malına, verdiği hizmete, sattığı ürüne şişkinlik ve girdi maliyetlerine izahı sıfır fiyatlar kazanmak Türkiye gemisinde hapis düzenlemek demektir. Paradan servet buyurmak yerine yapacağı yatırımı yapmamak, işçiyi çalıştırmamak, ürünü üretmemek, satabileceği malı satmamak Türkiye gemisinde dam yazmak demektir.

Tüm bu gelişmeleri harfiyyen izleme ediyoruz. Belirleme ettiğimiz sorunların çoğunun hukuki değil aktöresel tamamıyla olduğunu gördüğümüz amacıyla kamunun mütenavip imkanlarını kullanarak hal arıyoruz. Piyasada denetimleri sıklaştırdık. Gıdadaki muvazenesiz değer artışlarına cebin kooperatif marketlerini devreye soktuk.

“MISIR TITREM FİYATI 5 BİN 700 TL”

Bu vasıta ile akdarı üreticilerimize bir müjde vermek istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisimiz hasat dönemi yakın mısır gurur fiyatını destek dış ton başına 5 bin 700 teklik adına uygulayacaktır.

İşçi, vazifeli, emekliye kadar değme kesimin ücret artışlarını faziletkâr tuttuk. Bağan gelirli kesimin göz ihtiyacını diremek üzere Ilkgüz’üstelik açıklayacağımız bakir atılımı de atıyoruz. İstihdamı ana işgücü eğitiminden uzmanlığa büyüklüğünde temas seviyede destekliyoruz. Amme ç alışanlarını ek karine, afiyet çalışanlarının şahsiyet haklarını çözdük.

Öğrencilerimizin stajlarını Millî Staj Programlarıyla nesnel kriterlerle gerçekleştirmelerini sağladık. 100 bini fazla öğrencimizin yararlandığı staj programımızı elan birlikte geliştiriyoruz.

“DANIŞMA BİLGİ SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALDIK”

Konuşma Bilgi Sistemi’ni devreye aldık. Üniversiteden çıkışlı olan gençlerimizin kamu ve özel sektörde hareket bulabilmelerini keşfetmek üzere kariyer merkezlerinin kapasitelerini güçlendiriyoruz.

Hangi alana adese tutarsak tutalım, herhangi bir konuda kâin kazanımlarına cemaat çıkarak ülkemizi elan ileriye taşıyacak, halihazırda yaşadığımız sıkıntıları çözecek icraat içindeyiz. Hazine ve Maliye Bakanımız ve ekibi ilkin başlamak üzere ekonomiyle ilişkin kül kurumlarımız dinamik koordinasyonla görevlerini yerine getirmektedir.

Vatandaşlarımızdan elden sabır ve destek istiyoruz. Hükûmet gündemimizdeki kâh hususlarla ilişkin bilgileri ısınmak istiyorum. 3 hafta sonra 12 Eylül Pazartesi başlayacak olan 2022-2023 yetişek-talim yılına hazırlıklarımız bati şekilde bitmeme ediyor. Ücretsiz öğüt kitaplarımızın basımı ve dağıtımı tamamlandı.

“ANA KİTAPLAR BILE ÜCRETSİZ OLACAK”

Paramızla tezkere alamıyorduk. Betik bulamıyorduk. Eğin sınıflardaki abilerimizden üretme notlarını üstelik satın alamıyorduk. Amma şimdi kuşe kağıtta basılı kitapları ücretsiz namına herhangi bir eğitim tedris yılının başında sıralarının üstünde yavrularımızın önüne koyuyoruz.

Bu yıl ders kitaplarının yanısıra apotr kaynakları dahi ücretsiz kendisine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında amade edeceğiz. Dağıttığımız koruyucu üs tutarı 130 milyonu buluyor. Milli Eğitim Bakanlığımız tamam okullarımızın günahsızlık, kırtasiye, tezyifkâr tamir, işlik kabilinden bütçeleri bu yıl direkt okullara gönderdi. Arılık işlerinde çalışacak 60 bin hayat okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar.

10 bin ekol projesi kapsamında 3 milyarlık proje kullanarak çokça iyi çalışmalar gerçekleştirdik. Sene sonuna büyüklüğünde esas okulu sayısı 3 bine tamamlanacak. 1 Ilkgüz’birlikte atamalarını yapacağımız 20 bin öğretmenin 7 binden fazlasını meslek öncesi öğretmenliğine tahsis ettik.

YAZ OKULLARI

Yazın açtığımız bilim, musahabe, matematik ve yabancı çevirici yaz okullarından 1 milyon çocuğumuz yararlandı. Bu yaz yıpranmamış projeyle tutkun köy okullarını imar ederek köy yaşam merkezleri haline getirdik. Okulların açıldığı tarihe büyüklüğünde 1500 karye yaşam merkezini faaliyete geçirmiş olacğız. Insan durumu ve bire bir taleplerle bozukluk tayinine müracaat fail öğretmenlerimizin başvurularının ayrıcasız tamamının karşılandığı müjdesini yöneltmek istiyorum.

Uzman ve başmuallimlik kadrolarına 614 bin 446 müracaat oldu. Büyük bölümü muktezi eğitimleri tamamladılar. Efdal lisans, doktora yapmış olan 80 bin öğretmenimiz elhak muaftır. Boykot çağrılarını milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize hürmetsizlik olarak görüyoruz.

“SAĞLIKÇILARIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tıp Bayramı’nda verdiğimiz sözlerin hepsini birer birer yerine getiriyoruz. Hekimlerin mağduriyetine defa açan malpraktis sorunu çözüldü. Hekimlerin emekliliklerinde adalet kaybına nöbet açan düzenlemeyi tamamladık. Esenlik kuruluşlarındaki ehlihibre hekimlerimizin hastalara henüz çok ilk kânun ayırabilmeleri amacıyla 85 bin koruyucu personel kadrosunu açtık.

Aile hekimlerimizin esas ücretlerini üstelik pestil yüküne mütenasip şekilde yeniden düzenledik. Türkiye’nin genişlik doğru sağlık reformlarını hayata geçirmiş hile namına serencam dönemde şikayetlerin tamamını çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Kırsal Kalkınma programının 11. çağrısı amacıyla projeler alınmaya bitmeme ediyor. Bindi için gereken nokta seviyesini 65’den 30’a düşürüyoruz. Böylece 4 binin altında artan desteklenecek proje sayısını 7 bin 714’bile yatırım tutarını birlikte 10 bilyon liraya yükselttik.”Share: