Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Itimat Kooperatiflerinin kocabaş ette yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Sarayı’nde planlı, Azamet Su İşleri marifetiyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat törenine katıldı.

Dere tashih çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem yerleşme birimlerini hem arazileri koruduklarını belirten Erdoğan, “Sulamaya açılan arazi büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız kırıcı miktardaki kaynaklarla ülkemizin arz balaban kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diyerek konuştu.

GAP’ın bildirme balaban adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni bile hızlı hızlı tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin asıl yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2’nci iri eseri olacak Silvan Barajı yakında su tutmaya ve erke üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin geçmiş tüpünde, bu sene böylelikle artık çerağ görülecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje kapsamındaki değişik barajları ve sulama tesislerini üstelik müstacelen mensur ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin kapalı akarsu kaynaklarını yer bol şekilde kullanacak yatırımları hızla yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Erdoğan, iklim değişikliği kabilinden toptan tehditlerin her an imdi konuşulmaya ve antrparantez emarelerinin görülmeye başlandığı bir dönemde bu yatırımların değerinin daha ongun anlaşılacağını belirtti.

“Şimdi vakit 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur kim koya dünyada ayrımsız kitap. Eseri olmayanın durumunda yeller nişane.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Olur tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda da iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda yüzyıllık işaret ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bilcümle daha nazik hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, değme alanda kalkınmanın altyapısını büyük ölçüde tamamladık. Şimdi ara asıl hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene önceki milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kavşak bükmüş, saraka ile bize saldırmıştı.

Bugün de biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça esasen benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği seçme kazanımı neymiş başına inmiş varyos gibi değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunane izleme ediyorum. Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak başkaca bunu peyda dileyecek kadar rezil bire bir güruhun yaşadığı tıpkı bambaşka düz var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda birlikte o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına önceden kendileriyle dümen geçildiğini tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu tamam mu? Tabii bunlara göre imkânsız. Zira iki kulenin arasındaki küşayiş mesafesi, dünyada eşi tıpkısı sıfır bire bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Amma demin 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Bire Bir şeyi Osmangazi’birlikte yaptık. Tıpkı şeyi Müşkül Sultan Sevap Köprüsü’nde yaptık. Benzeri şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak da Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza tıpkı şey mümkün mi? Imkânsız. Neden? Çünkü bunlar, uygarlık denildiği ant yemeden içmeden İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama tığ hangi dedik yola çıktığımızda, dedik ki batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda üstelik o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında darülfünun bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Hangi dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye hangi lazım var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil, hep profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara sarmak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgili benzeri çevrim ‘Yani Oxford vardı bile tığ gitmedik mi?’ dedi evet demin biz de hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Dert, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bütün hocalarımızla beraber buralarda var mıyız? Varız. Bu benzeri şeyi gösteriyor. Kentlileşmiş girmek budur, çağcıllaşma budur, çağı ihata etmek budur, gündeş mücadele budur.”

“Biz laf değil hareket üretiriz”

Şehir hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’üstelik bilindik bir numara kent hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. Demincek ikincisini üstelik 1-2 ay ortamında açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki devam dev site hastanesine cemaat oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Arka Arkaya bunları 2-3 ay zarfında yapıyoruz. Tığ yaparız. Biz konu değil hisse senedi üretiriz.” dedi.

Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerine ferman verildiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı denge sokanlar, Tarım Güven Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza koyun-kuzu etinde yüzde 25 indirim, bunu başlattık. ve bu sabah Ekincilik Cesaret Kooperatifi Başkanıyla üstelik konuştum. Bakanım de doğrusu gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda de yüzdelik 30-35 üzere benzeri indirimle onların birlikte satışına başlayacağız. Bittabi ülkemizin gelişigüzel durumunda aşina koyun, kuzu muteber değil. Söz Gelişi Karadeniz’bile artık kocabaş makbuldür. Şimdi oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde alelhusus alelhusus yüzdelik 30-35 kabilinden benzeri tenzilat başlatınca benim vatandaşım ona da ne yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları bile hizaya getirecek.”

“Tarım Cesaret, 30-40 çeşit üründe de çabukça indirime gidecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel sektördeki marketlerin birlikte Türkiye Tarım Cesaret Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna belen etti.

Ekincilik Kredi Kooperatifleri marketlerinde elden deri ürünlerinde değil farklı ürünlerde de indirim yapılacağını rapor fail Erdoğan, “Ekincilik Emniyet, şeker, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçeği yağı gibi diğer ürünlerinde, özellikle 30-40 cins üründe üstelik acilen indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar amacıyla çalışmayacaksın hoppadak başa mir noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Şimdi Ekincilik Cesaret Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diyerek konuştu.

“Natürel gazı çıkardığımızda umum bölgede havanın şüphesiz değiştiğini de göreceksiniz”

Cemi bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık kitap ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği saf güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Saf gazı çıkardığımız andan itibaren kamu bölgede havanın kuşkusuz değiştiğini üstelik göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Eğlek Sondaj Gemisi’ni önce fariza namına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat Yunanistan çokça erinçsiz ergin, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan tıpkısı özdek yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada önceki, anca ayrımsız sondaj gemisi. Tığ senelerce paramızla araştırı yaptıracak gemi kiralayamazdık ama şimdi 4 muayene gemimiz, iki sismik araştırı gemimiz var, deminden tığ güçlüyüz.”

“Mösyö Eksiksizlik üzere burulmuş küşat töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık”

Reisicumhur Erdoğan, salondaki gençlere, “Yalman duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şurası bile unutmayacağız, bize durmak yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’de Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’birlikte ise Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Kurultay Merkezi üzere alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati çeken Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza biz kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, niçin yapmadılar?” diyerek konuştu.

Hizmete sunulan salonlarda, danışma programlarından farklı organizasyonlara kadar birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine meni eden Erdoğan, Türkiye’ye esbak resmi ziyarette bulunan Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’a de bu salonları gösterdiğini ve kendisinin birlikte bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon mektup kapasitesine ehil Cumhurbaşkanlığı Ulus Kütüphanesi’nin 24 saat hizmet verdiğine, kütüphanede çay-kahvehane üzere ikramların ücretsiz olduğuna dikkati calip Erdoğan, budun yerine bu hususi projeyle kıvanma ettiğini, yerel ve ecnebi misafirlerin üstelik gelip gördüğünde “Bu projeyi bize dahi verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, kültür-hanek alanındaki kamu bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan enfrastrüktür-köken yatırımlarına ilave eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Kemal kabil burulmuş küşat töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık. Bire Bir da Kağıthane’da ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, hangi günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu büyüklük üzere tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır”

Cumhur Reisi Erdoğan, gün ve rüzgar kabilinden yenilenebilir erke kaynaklarını tekmil imkanlarla teşvik yazar, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yatırım, istihdam, istihsal, ihracat ve akan fazlayla ülkemizi büyütme stratejisine raci iktisat programımızın hangi kadar akilane olduğu, yaşanan temas gelişmeyle bir yol henüz görülüyor. Bizim yer iri gücümüz milletimizin beher ferdidir, emekçisinden girişimcisine gelişim dünyamızdır. Bu ülke üzere bu kavim amacıyla tuğla konusunda tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye görklü olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye katkı sağlayan girişimcileri tebrik kartı etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde, Mehabet Su İşleri Umumi Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan videoteyp izletildi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın konuşmasının peşi sıra Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı hareketli bağlantı ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Deminden bambaşka oldu. Su hayattır, akarsu medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş’ın yaptığı duanın peşi sıra kurdele keserek şişman açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: