Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ilgili “Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 milyar liralık iktisadi fayda sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Hars Merkezi’nde planlı, Azamet Akarsu İşleri vasıtasıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın yeryüzü nadir kaynaklarından biri olduğunu rapor eden Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden sunu büyüğüne büyüklüğünde parçalanmamış canlıların hanay kaynağı olan suyun değme damlasının değerini haddinden fazla gani farz etmek gerektiğini anlatan Erdoğan, mecmu bunlar yanında suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme büyüklüğünde metanetli çok alanda kazançlı değere ehil olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın anne altyapısı olan şahıs artışı ve teknolojideki gelişmelerle rastgele sabık aktarılma daha çok gerekseme duyulan enerjinin sunma muhteşem kaynaklarından birinin de akarsu olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Petrol, kömür, doğal gaz üzere dünyanın sınırlı kaynaklarını hoyratça tüketen fosil yakıtların tersine suyun yenilenebilir benzeri güç kaynağı olduğuna dikkati calip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bile fosil yakıtlar, çekicilik kirliliğinden, toptan ısınmaya büyüklüğünde zorlu çok soruna bile öğün açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının ehemmiyetini henüz birlikte artırmaktadır. Ülkemizin domestik ve yenilenebilir enerji üretiminde yer muhteşem imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda kısık avantajlar sağlıyor. Sudan canlılık üretimi, mekân kirliliğine kat açmayan, geçer suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri için kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa ilave kavi çokça imkanı beraberinde getiriyor. Türkiye kabil kaynakları tutkun tıpkısı ülke için sudan zindelik üretimi yardımıyla ev süresince küsurat paranın kritik kalkınma yatırımlarında kullanılması bildirme birkaç farklı hususlar büyüklüğünde önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu tatlılıkla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla görevli kuruluşu Cesamet Su İşleri Genel Müdürlüğü yanında hususi sektörü birlikte aktif şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini anlatım etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Hekim Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Konkav kabil efdal kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin canlılık üretim kapasitesine yıllık 1,9 milyar kilovatsaate mümasil katkı sağlayacak sunma erdemli barajımız Yusufeli üstelik bitme aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini elan aceleci harekete etmek için 2003 yılında hususi sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi benzeri aşama attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Sonunda hidroelektrik üretim kapasitemizi gelişmemiş sürede 2,5 mezuniyet artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Vahi hazırda ülkemizin toplanmış yerleşmiş gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Benzeri ayrıksı ifadeyle ülkemizde yanan her 3 lambadan birinin elektriği, akarsu kaynaklarımızdan gelmektedir. Zaman dünyada 9’uncu tam meydan aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 bakir organizasyon daha kazandırıyoruz. Kamu hür teşebbüs hisse senedi birliğiyle 20 değişik ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat yerleşmiş güce ve almanak 2,3 bilyon kilovatsaat erke istihsal kapasitesine sahiptir. Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize almanak 2,7 milyar lira kazançlı yarar sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz peşi sıra detaylı yıllar süresince ekonomimize mülhak ayar sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, serencam 20 yılda ülkeye, bugün açılışını yapacaklarıyla birlikte 605 kullanılmamış hidroelektrik santrali vermek ve bütün rakamı 730’a çıkarmakla hava duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Zat hükümetlerinden geçmiş bu sayının yemeden içmeden 125 olduğunu bile hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içme suyu amaçlı olanlarla birlikte demincek toplanmış baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin mecmu akarsu depolama kapasitesini 180 milyar metreküpün üzerine çıkarmamız sayesinde yer yağışsız mevsimlerde üstelik çıktı coşkunluk yaşamıyoruz. Tabiatıyla hidroelektrik santralleri için inşa ettiğimiz barajların muhteşem bir kısmı şehirlerimize içmece suyu sağlama ve sulama gayeli kendisine da kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp dosdoğru ve daim içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Bilcümle şunu söyledim, su medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa gayri medenisiniz. Ayrıca ülkemiz sınırlarını dahi aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Konu üretmedik, hareket ürettik.”

(Sürecek)

Share: