Çorum’da “bal hasadı” başladı

Türkiye’nin yeryüzü koca bal istihsal merkezlerinden olan Çorum’bile arıcılar bal hasadına başladı.

Merkeze sadık Boğacık Köyü’nde düzenlenen törende konuşan Saf Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Istinkâf Etmek, dünyanın en birinci sınıf halis sütünün Çorum’birlikte üretildiğini açıkladı.

Çorum’dahi kır, ayçiçek ve yayla kalkmak için üç asıl bal üretimi yapıldığını belirten Imtina Etmek, Çorum’de balın yanında salt sütü ve propolis üretimi bile yapıldığını açıkladı.

Bugüne kadar günahsız sütlerinde HDA-10 değerinin 2.48 görülmesine rağmen Çorum’de üretimi yapılan öz sütünün değerinin 2.75 çıktığına özen çekti.

Bal üretimi için bile vukuf veren Istinkâf Etmek, “Sabık yıl 100 titrem ayçiçek balı üretimi yapılırken bu sene 300 tonu yakaladık. Daha ayçiçek balında üretilmeyen 350 ton daha var. Şuanda devşirme usulü ile 120 ton bal üretimi yapıyoruz. Çorum’üstelik dışardan gelen 87 arıcımız var. Bu arıcılarımızın 24 bin kovanı var. Çorum’u borsa merkezi yapacağız. Kültür Bankası’na tıpkı proje hazırlıyoruz. Seçkin yıl ilimizde 8 bin kovan dağıtacağız. 5 yılda bu kopya 40 bine ulaşacak. Bu Türkiye genelinde eş olacak” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da, dünyanın nitelikli halis sütünün Çorum’üstelik üretilmesinden dolayı çekicilik duyduklarının altını çizdi.

Çorum Belediyesi olarak Hanımeli Lokal Mahsulat Bey Merkezleri’nde Sili Yetiştiricileri Birliği ve Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği ile gelişigüzel Türkiye’ye örnek ayrımsız model geliştirdiklerini anlatan Aşgın, “Hanımeli Yörel Ürünler Mir Merkez’nin beşinci Fath caddesinde açıyoruz. Bu şubede avrat kooperatiflerinin beraberinde Halis Yetiştiricileri Birliği ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin ürettiği ürünlerin satışını yapıyoruz. Evire Çevire olan herhangi bir işe destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

YANLIŞSIZ Fırka Çorum saylav Erol Kavuncu da, Türkiye’nin kovan sayısı bakımından dünyada üçüncü, bal üretimi açısından Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığına meni ederek, ” 20 yılda verilen desteklerle kovan sayısı yüzde 110, bal üretimi ise yüzde 40 artırıldı. Talih genelinde 9 milyon kovan bulunurken kestirmece 100 bin titrem bal üretimi yapılıyor. Bu süreçte Türkiye’bile aracılarımıza 792 milyon TL devletimiz bindi sağladı. Bu desteklerin yarısı sonuç 4 yıl içerisinde gerçekleştirildi. Türkiye’bile kapçık başı 15 kilogram bal alınırken Çorum’de bu tahminî 24 kiloya kadar çıkıyor. Ayrıca Çorum’üstelik 7 bal ormanı oluşturuldu” şeklinde konuştu.

Çorum Valisi Mustafa Çifti dahi, Çorum’un bal üretim merkezi olması gerektiğini belirtti.

Çorum’bile 40 bin civarında kovan bulunduğunu açıklanan Vali Ekinci, birliğin kullanılmamış projeleriyle bu aynı daha üstelik artıracağının bu oranında üretime yansıyacağını ifade etti.

Çorum’üstelik 446 ton bal üretimi yapıldığını anlatan Vali Dikici, unları kaydetti; “Balın dışında arı sütü, propolis ürünlerimiz var. Bunları da düşündüğümüz zaman toplanmış üretim 465 tonu buluyor. Bunlarla bu arada istediğimiz üretim miktarına erbap değil. Benim gönlümden güzeşte Çorum bal istihsal merkezi olmalı. Çorum bu noktada birinci olmalı. Bal denildiğinde Çorum denilmeli. Bunun için elimizden geldiği müddetçe birliğimizi destekliyoruz. Üretimlere karşın istediğimiz noktada değiliz. Çorum ayrımsız uran ve turizm kenti olmasının beraberinde bir zamanda bir ekincilik kenti. Bu yıl 75 bin dekar daha gün çiçeği ekimi aşkın oldu. Ancak bu bal üretimine yansımadı. Hastalık bunu değerlendiremiyoruz. Bal üretimi fail vatandaşlarımız çıktı yayla balı ve çiçek balı üretiyor. çıktı pazarlayacağı satabileceği ürünler üretiyor”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri yoluyla günahsız yetiştiricilerine plaket verildi. Programa Hitit üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksek Osman Öztürk, İl Jandarma Komutan Vekili Alb. Aşkın Belli, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak ve salt yetiştiricileri katıldı. – ÇORUM

Share: