Çöplükten dönüştürülen tarlada ‘lavanta’ hasadı

Kalaba’nun Altınordu Belediyesi yoluyla başlatılan icraat ile çöplükten lavanta tarlasına dönüştürülen alanda ikinci hasat yapıldı.

Tıbbi ve hoş kokulu özelliği ile şişman bağlam ve zevk toplayan ayrımsız zamanda konuşu değeri faziletli bitki lavanta, kozmetik sektörünün beraberinde derman ve azık sanayinde bile berenarı aşkın kullanılan lavanta suyuna dönüştürülüyor. Şehremini Aşkın Tören’in çalışmaları ile Kargaşa’nun vahşi yararsız depolama alanı adına geçer Altınordu Durugöl Mahallesi’nde mevcut 17 dönümlük toprak üstünde kurulan lavanta tarlası, ortaya çıkan görsel güzelliği ile birlikte görenleri kendine hayran bırakıyor. Lavanta tarlasında yapılan ikinci hasat ise beniz güldürüyor.

Gelecek kuşaklara yaşanabilir tıpkı tabiat, yaşanabilir bir site tezyit etmek üzere bir nice mekân dostu uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Altınordu Şehremini Fazla Merasim, “Haddizatında bu uygulamalarımız ile yeşil ekonominin adımlarını pespaye küçük atmış oluyoruz. Bire Bir turizm kenti hedefiyle ilerleyici Cıvıl Cıvıl ve Altınordu’nun turizm çeşitliliğini artıracak lavanta tarlası, adamakıllı görüntüsü ve kokusuyla insanlarımızı kendisine çekecek. Lavanta tarlası katıksız tıpkısı stüdyo görüntüsüyle birlikte manzara ve tabiat fotoğrafçılarının beraberinde domestik ve yabancı ziyaretçilerin da rabıt odağı olacak. Lavanta yetiştiriciliğini gelecek yıllarda kent merkezinde ve rustik birlikte yaygınlaştırmak istiyoruz. Lavanta bahçemiz görsel güzelliği beraberinde çevre düzenlemesi ve estetiği ile şehrimizin turizm çekicilik ve çekim merkezlerinden biri olacak inşallah” dedi. – KARGAŞAShare: