Çök-Akort-Tutun tatbikatı Marmaris’te yapıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bütün ülkede olduğu kabil saat 18.57’dahi “çök düzen tutun” tatbikatı yapıldı. Marmaris Kaymakamlığı’nda planlı manevra dahilinde depremzedeler kurtarıldı ambulanslara taşındı.

12 Teşrinisani 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü dolayısıyla AFAD eliyle mevki genelinde senkronik tatbikatlar düzenlendi. Haftalar öncesinden uyarısı yapılan hareket tatbikatı saatin 18.57’yi göstermesinin arkası sıra Marmaris Belediyesi zabıta araçları ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye araçları sesli duyuru sistemleri ile ünlü ihbariye yapıldı.

Marmaris Kontrol Kurtarma Ekibi (MAKE),UMKE, AFAD, SAR Arama Kurtarma ve Müstacel Yardım ekibi, Marmaris Kızılay, Muğla Büyükşehir İtfaiyesi, Güven, Iveğen, 112 Ivedi ekiplerinin katıldıkları tatbikat Marmaris Kaymakamlığı’nda hareket hatıra alarmlarının çalması ile başladı. Deprem sırasında hayati öneme eş olan çök-künde-tutun pozisyonu alan Kaza binasında işyar personeller, coşkunluk geçti alarmının arkası sıra emin tahliye protokollerine akıllıca yerine binadan tahliye edildi. Tatbikat senaryosu gereği binada yanık olan 3 yaşama Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye merdiveni ile tahliye edilerek sıhhi imdat ekipleri eliyle sedye ile ambulansa taşındı.

Tatbikata katılanlara ve vatandaşlara seslenen Marmaris Kaymakamı Ertuğ Azamet Aksoy, “İçişleri Bakanlığımızca 2022 yılı ‘Afet Tatbikat Yılı’ kendisine belirlendi biz birlikte bu çerçevede natürel afetlere tedbir ve farkındalık düzeyimizi arttırmak üzere Kaymakamlık binasında bir manevra gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere Türkiye aynı deprem ülkesi. Ülkemizde duygusal ve para kaybına sebep olan bir nice hareket oldu. Bundan sonrada olacaktır bundan sonra daha çok hareket imkânsız almak kabil tıpkı lüksümüz yok. bundan sonra bize düşen fariza depremlere seçkin yönüyle tedarikli olmaktır. Bu tatbikatlarla eksikliklerimizi gözden geçiriyoruz. Ülkemizde bu konuda lazım kamuda gerekse sivil topluluk kuruluşları ortada majör benzeri nöbet ikmal ettik. Marmara depreminde ihtimal bir iki lime sivil sosyete kuruluşu vardı. Deminden görüyoruz kim eğitilmiş kuvvetli birçok sivil cemiyet kuruluşumuz bulunmakta. Bu tatbikatları daha teferruatlı ve organize tıpkı şekilde yaşamak zorundayız. Bu çerçevede bugün önemli aynı faaliyeti icra etmiş olduk. Depremi engelleyemeyiz fakat alacağımız tedbirlerle fert ve mal kayıplarını azaltabiliriz” dedi. – MUĞLA

Share: