Çocuk müzakere merkezlerinin bulunduğu yer ve ilçe sayısı 138’e yükseldi

Adalet Bakanlığınca, yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî ahzüita kurulması işlemlerinin yapıldığı yavru görüşme merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Başkalık Yapılması Hakkında Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla kişisel alım satım kurulması”na ilişik kullanılmamış düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Hak Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle önceki namına 11 ilde yavru konuşma merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara üstelik neden olan “yürütme aracılığıyla yavru teslimi”hangi akıbet veren yeni uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala ülfet merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı konusunda iklim ve ilçelerde merkezlerin kurulması üzere mücahede başlatıldı. Bu kapsamda bala müzakere merkezlerinin bulunduğu toprak sayısı 44, kaza sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylece bugüne kadar 138 memleket ve ilçede çocuk görüşme merkezi kullanıma sunuldu.

Bala musahabe merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 çocuk teslimi ve çocukla kişisel alım satım işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Yavru doğrulama işlemi, daha ilk icra müdürlükleri eliyle mukannen tıpkısı harç ve sevap yatırılarak yürütme memurları ve kolluk kuvvetleri yoluyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru görüşme merkezlerindeki işlemler, bundan sonra adli bindi ve kıygın hizmetleri müdürlükleri vasıtasıyla namına getirilirken, çocuk teslimine ilgilendiren işlemlerde harç ve harcama evet dahi apayrı seçkin sevap alınmıyor. Giderler, Türe Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların yaş ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan ziyaret merkezlerindeki amal, uzmanlar marifetiyle zorla değil, çocukla ve taraflarla bildirişim kurularak, lacerem davranmaları gerektiği üstüne rehberlik edilerek ve rızaya dair gerçekleştiriliyor.

Söz konusu müzakere merkezlerinin büyüklük genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik icraat sürüyor.

Share: