“Cıvıl Cıvıl melocan kavurması” coğrafi işaretle tescillendi

Kargaşa’nun vazgeçilmez lezzetlerinden “Kargaşa melocan kavurması”na coğrafi belen tescil belgesi verildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan kayıtlı açıklamada, Ekincilik ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığının girişimleriyle Kargaşa melocan kavurmasının, Türk Nişancı ve Ayraç Kurumunun 11 Ilkgüz 2022 günlü kararıyla coğrafi işaretli yapıt adına tescillendiği belirtildi.

Kalabalık melocan kavurmasının coğrafi belen almasının arkası sıra el genelindeki coğrafi bel tescili yapılan yapıt sayısının 10’a çıktığı aktarılan açıklamada, daha evvel Kabataş helvası, Perşembe koz helvası, Kargaşa plato pancarı (dürme) turşusu, Atmaca şeker hastalığı fasulyesi, Kalaba kivisi, Kalaba tostu, Yalıköy köftesi, Kalabalık taflan turşusu ve Kalaba sakarca mıhlamasının tescillendiği kaydedildi.

Açıklamada, melocanın, ormanlık arazilerin çalılık bölgelerinde tabii yetişen sarılıcı, tırmanıcı, dikenli ve çokça almanak bir nebat kendisine bilindiği belirtilerek, bitkinin, nisan-mayıs aylarında başlayıp eylül sonuna büyüklüğünde devam eden dönemde hasat edilen genç sürgün uçlarının tendürüst, konserve yahut salamura olarak kullanıldığı bildirildi.

Kargaşa melocan kavurmasının geçmişinin ise Osmanlı dönemine dayandığına belen edilen açıklamada, “Genellikle temel yemeğin birlikte tüketilmesine rağmen anne kemirmek yerine de yenilebiliyor. Melocan kavurması antrparantez Cıvıl Cıvıl’üstelik baharat aylarında düzenlenen curcuna ve şenliklerde ağır sıklet sargı gören yemeklerin ortada evvel tam meydan alıyor.” ifadesine kayran verildi.

Share: