Çırılçıplak kemirmek borusu ve makatı sınırlı olan Tarık süt kuzusu 5 ameliyatla sağlığına kavuştu

Siirt’te dünyaya mevrut ve çırılçıplak aşındırmak borusu ve makatı sadık olan, sol böbreği olmayan ve sağ böbreğinde üstelik daraşlık bulunan çağa, gönderme edildiği Diyarbakır’dahi Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan kudretli ameliyatlarla sağlığına kavuştu.

Siirt’te diri Ayşe Akan (28) ve Dündar Akan (32) çiftinin ilk bebekleri 16 ay önceki hastanede dünyaya geldi. Soyadları Akan olan koşa, rahmetlik artist Tarık Akan’ı çok sevdikleri üzere bebeğin ismini Tarık koydu.

Doğar doğmaz esenlik sorunları olduğu mahsus süt kuzusu, Siirt’ten Diyarbakır DÜ Tıp Fakültesi Hastanesine atıf edildi.

Tetkiklerde, bebeğin doğuştan yemek borusu ve makatının ilişkin olduğu, sol böbreğinin bulunmadığı ve sağ böbreğinde üstelik daraşlık olduğu belirlendi.

Tarık süt kuzusu, hastanede Bala Cerrahi Bölümünde Doç. Dr. Bahattin Aydoğdu ve ekibi yoluyla 16 kamer içerisinde, 3’ü göt, 1’i yemek borusu, 1’i da böbreğinden kalkmak amacıyla 5 ayrı operasyonla sağlığına kavuştu.

Doç. Dr. Bahattin Aydoğdu, AA muhabirine, bebeğin doğar doğmaz hastaneye getirildiğini, yapılan tetkiklerin ardından evvel önceki aşındırmak borusu ve makata ait operasyon yaptıklarını söyledi.

Tarık bebeğin bu süreçte 5 ayrı işler geçirdiğini rapor eden Aydoğdu, “Hastamız 5 ameliyatla sağlığına kavuştu. Bu kadar nazik ameliyatlara rağmen hayata angaje olması bizleri henüz de bahtiyar ediyor. Eğer bu ameliyatları yapmasaydık ağırbaşlı sıkıntılar olacaktı. Sayrı ihtimal yaşamayabilirdi.” dedi.

Bebeğin geçirdiği operasyonların yumruk olduğunu ve bu ameliyatları hastanelerinde rahatlıkla yapabildiklerini anlatan Aydoğdu, bebeğin sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

“Taburcu olmayı bekliyoruz”

Esas Ayşe Cari da bebeklerinin doğduktan sonraları stabil süreçlerden geçtiğini söyledi.

“Tarık, 5 ameliyat geçirdi. Haddinden Fazla şükür yolumuz doktorumuzla keşişti. Geçmiş çocuğumu Allah’a sonra Bahattin hocamıza tasdik ettik. İlk dönemler ameliyatı üzerine umutsuzdum. Bilahare hocamız bana çok teselli verdi. Tarık, çok şükür sağlığına kavuştu. Oğlumun akıbet ameliyatı dahi yapıldı.” ifadelerini kullanan Cari, bundan ahir süreçte de taharri üzere Diyarbakır’a geleceklerini belirtti.

Baba Akan de, evladının haddinden fazla metanetli ameliyatlardan sonraları sağlığına kavuştuğunu aktararak, “Bu başarılı ameliyatları yaptığı amacıyla hocamıza ve ülkemizin yetiştirdiği doktorlara teşekkür ediyoruz. Tarık Akan’ın sağlığı gayet gani, taburcu olmayı bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: