Çin, yerel bankalarda batan parayı ödeyecek

Çin’de Hınan eyaletinde 4 kırsal alan bankasındaki mevduatları nisandan beri dondurulan mudilere ifa yapılacağı duyuruldu.

Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu Hınan Bürosu ve Hınan Mali Denetleme ve Dümen Bürosu, yayımladıkları eş açıklamada, bankacılık dolandırıcılığı şüphesiyle soruşturulan bankalarda 50 bin yuana (tahminî 7 bin 440 bin dolar) kadar mevduatı olanlara cuma günüden itibaren ödeme yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, daha erdemli miktarda mevduatı olanlara ise paralarının henüz sonraları ödeneceği, Hınan Rustik Itimat Kooperatifi Bankası marifetiyle yapılacak ödemelerin adli soruşturma sürecinde vurdumduymaz alınan varlıklardan sağlanan kaynakla yapılacağı kaydedildi.

Izah, mudilerin önceki zaman Hınan eyaletinin merkezinde düzenlediği olaylı protestonun arkası sıra geldi. Banka mudilerinin, Çin Halk Bankası’nın (PBoC) Cıngcou’daki şubesi uğrunda düzenlediği ihtarname, düzenlilik güçlerine mensup olduğu sanılan, sivil giyinik, bindirilmiş ana kara kabilinden akıntı eden grupların engellemesi dolayısıyla arbedeye dönüşmüştü.

Toplumsal medyada yayılan bazı videolarda, mudiler ile polisle debi eden grup beyninde itişmelerin meydana geldiği, protestocuların gruba plastik akarsu şişeleri fırlatarak denk verdiği görülmüştü.

1000’den aşkın kişinin katıldığı oranlama edilen serencam protestoda “Hınan bankaları, birikimlerimi iade edin” sloganları atan mudiler, evcil hükümeti gereken adımları atmamakla suçlamıştı.

Bankalar hakkındaki adli soruşturmayı yürüteç Şucang şehrinin Amme Güvenliği Bürosu, geçmiş yaptığı açıklamada, Şuçang Rustik Ticaret Bankası (XRCB) ve Hınan Şincayfu Takım Yatırım Ana Ortaklık adlı kuruluşlarda çoğunluk hissesine topluluk benzeri “suç çetesinin”, 2011’den bu yana rustik bankaları yasa dışı itimat ve fon transferleri üzere kullandığı, olayla ilişkin banka dolandırıcılığı ve sair suçlardan anket yürütüldüğünü bildirmişti.

“Lu Yi” ünlü şüphelinin önderlik ettiği çetenin, bankaların kontrolünü yasa dışı yollarla ele geçirdiği, güven ve finansal envestisman araçlarının özlük kurduğu kucak yoluyla pazarladığı ve verileri peçelemek ve fark etmek için paravana şirketler kurduğu rapor edilen açıklamada soruşturma kapsamında geçmiş kadro şüphelilerin haziranda gözaltına alındığı kaydedilmişti.

Hınan Şiancaifu Kol Yatırım Holding’in hisselerine topluluk olduğu, Yucou Şinminshıng Karye Bankası, Şangcai Huimin İlçe Bankası, Cıçıng Huanghuai Topluluk Bankası ve Kayfıng Kullanılmamış Gün Doğusu İlçe Bankasında mevduatı olan beniz binlerce mudi, grup hakkındaki adli soruşturma dolayısıyla mevduatları dondurulduğu için 18 Nisan’dan bu yana bankalardaki paralarını çekemiyordu.

Ayrıca grubun pay sahibi olduğu komşu Anhui eyaletindeki iki bankada dahi çevrim içi bankacılık hizmetleri dondurulmuştu.

Faziletli getiri vaadiyle yatırım toplayan bankalarda Hınan ve Anhui dışında Çin’in sair eyalet ve bölgelerinden müşterilerin olduğu 400 bine andıran şahsın parası olduğu anlayış ediliyor.

Hınan eyaletindeki düzenleyici kurumlar, önceki günkü protestonun ardından yaptıkları açıklamada, bankalardaki müşteri mevduatlarına dair bilgileri tasdik çabalarını hızlandırdıklarını, konuyu çözüme kavuşturacak tıpkı planı mümasil zamanda duyuracaklarını bildirmişti.

Çin kanunlarında vezneci mevduatlarına şevket güvencesi veren bire bir aranjman bulunmuyor. Nedeniyle ilgili bankalar hakkındaki adli anket, domestik ve merkezi hükümete mudilerin kayıplarının karşılanmasına dayalı ayrımsız zorunluluk getirmiyor.

Yatırım krizinin sosyal patlamaya dönüşmesi ihtimali, hükümet yetkililerini aşama atmak üzerine sıkıştırıyor.

Share: