CHP’li Öztrak: Diyarbakır, Türkiye’nin tarihi ve kadim benzeri şehridir

CHP’li Öztrak: Diyarbakır, Türkiye’nin tarihi ve bayrı bire bir şehridir

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Güç’in “Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında önemli tarihi aynı şehrimizdir” açıklamasıyla ait, “Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve bayrı tıpkısı şehridir” dedi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Umumi Başbuğ Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Gestalt Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Öztrak, 12 Eylül’ün, demokratlık tarihindeki kapkara tıpkısı sayfanın yıl dönümü olduğunu belirterek, “12 Eylül’e revan proses ve budun iradesine postalla yapılan darbe dokuz canlı çok insanımızın canını yakmıştır. Ülkemizin kalkınmasının önünü kesmiş birçok fırsatın yitirilmesine el açmıştır. 12 Eylül darbesi, sosyal hafızamızda gösterişli travmalar yaratmış, bugün bile hala kapanmayan yaralara faktör olmuştur. Esen-sol kavgalarıyla insanlarımız bölünmüş, parçalanmış, cömert kavgaları ve arkası sıra gelen darbeyle, siyaset yeniden dizayn edilmiştir. 12 Eylül darbesinde bildirme dokunaklı kıymet ödeyen öğür ise nasıl Cumhuriyet Umum Partisi olmuştur. Atatürk’ün ‘iki iri eserimden biri’ dediği partimiz, darbeciler vasıtasıyla kapatılmıştır. Arşivlerine el konulmuştur. Umumi Başkanımız Zincirbozan’da gözaltında alınmıştır. Kadroları hapislerde yatmıştır. Siyasetten yasaklanmıştır. İşte tığ bu nedenle; demokrasinin, milli iradenin, Türkiye Şişman Kavim Meclisi’nin, hakkın, hukukun ve adaletin; ülkemizin bekası, milletimizin refahı ve kalkınması için ne kadar kocaman olduğunu özümsemiş bir partiyiz” dedi.

‘MAAŞLAR ENFLASYONA YETİŞEMİYOR’Ekonomiye değinen Öztrak, Türkiye’de hesaplı yaşamın iştirakçi, görevli ve müteharrik aleyhine baştan dizayn edildiğini söyleyerek, “Ilkin emekçilerimiz, milletin havadan çorak. İşte zaman temmuz aylaklık oranları açıklandı. Temel aylak sayısı temmuzda 781 bin sevimli artarak, 8 milyon 415 bine çıktı. Cins aylaklık oranı üstelik 2 puan şakkadak artarak yüzde 22,5 derkenar. Sahn pahalılığı almış başını gidiyor. Ücretler, maaşlar, aylıklar enflasyona yetişemiyor. Milletimiz kayıt ekmeği bulamıyor” diyerek konuştu.

Daha bilahare basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Öztrak, tıpkı basın mensubunun, ‘CHP Öğür Meclisi Üyesi Nevaf Bilek ‘Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında yetişkin tarihi tıpkı şehrimizdir’ açıklamasının pekâlâ değerlendiriyorsunuz?’ şeklindeki sorusuna “Bundan ilk üstelik defalarca tabir ettim. CHP’nin görüşlerini Genel Başkanımız, Parti Sözcüsü ve Takım Başkan Vekilleri açıklar. Ego demincek bu çerçevede görüşümüzü açıklıyorum; Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve bayrı bire bir şehridir. Diyarbakırlı kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin çalımlı ve saygın vatandaşlarıdır” ifadelerini kullandı.

Share: