CHP’li Öztrak: Diyarbakır, Türkiye’nin tarihi ve bayrı tıpkı şehridir

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Üstün Öztrak, CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek’in ” Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında yetişkin tarihi bire bir şehrimizdir” açıklamasıyla ilişkin, “Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve bayrı benzeri şehridir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Genel Başbuğ Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının peşi sıra açıklamalarda bulundu. Öztrak, 12 Ilkgüz’ün, demokratlık tarihindeki simsiyah tıpkı sayfanın sene dönümü olduğunu belirterek, “12 Ilkgüz’e giden süreç ve kavim iradesine postalla yapılan darbe pek haddinden fazla insanımızın canını yakmıştır. Ülkemizin kalkınmasının önünü kesmiş bir nice fırsatın yitirilmesine defa açmıştır. 12 Ilkgüz darbesi, içtimai hafızamızda kilolu travmalar yaratmış, bugün da bibi kapanmayan yaralara sebep olmuştur. Esen-sol kavgalarıyla insanlarımız mukassem, yırtık, ahi kavgaları ve ardından mevrut darbeyle, siyasa yeniden dizayn edilmiştir. 12 Eylül darbesinde en kırıcı karşılık ödeyen fırka ise lacerem Cumhuriyet Ahali Partisi olmuştur. Atatürk’ün ‘iki iri eserimden biri’ dediği partimiz, darbeciler marifetiyle kapatılmıştır. Arşivlerine halk konulmuştur. Umumi Başkanımız Zincirbozan’üstelik gözaltında alınmıştır. Kadroları hapislerde yatmıştır. Siyasetten yasaklanmıştır. İşte biz bu nedenle; demokrasinin, milli iradenin, Türkiye Büyük Ulus Meclisi’nin, hakkın, hukukun ve adaletin; ülkemizin bekası, milletimizin refahı ve kalkınması üzere hangi kadar yetişkin olduğunu özümsemiş tıpkısı partiyiz” dedi.

‘MAAŞLAR ENFLASYONA YETİŞEMİYOR’Ekonomiye değinen Öztrak, Türkiye’da konuşu yaşamın işçi, vazifeli ve etkin aleyhine baştan tasarım edildiğini söyleyerek, “Ilkin emekçilerimiz, milletin muattal bakımsız. İşte zaman temmuz aylakçılık oranları açıklandı. Mahiyet işsiz sayısı temmuzda 781 bin kişi artarak, 8 milyon 415 bine daha çok. Kaynak işsizlik oranı de 2 benek vehleten artarak yüzdelik 22,5 çıkacak. Sahn pahalılığı almış başını gidiyor. Ücretler, maaşlar, aylıklar enflasyona yetişemiyor. Milletimiz yiyecek ekmeği bulamıyor” diyerek konuştu.Daha bilahare matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Öztrak, benzeri matbuat mensubunun, ‘CHP Fırka Meclisi Üyesi Nevaf Bukağılık ‘Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında önemli tarihi tıpkı şehrimizdir’ açıklamasının bittabi değerlendiriyorsunuz?’ şeklindeki sorusuna “Bundan önce üstelik yüz kere tabir ettim. CHP’nin görüşlerini Umumi Başkanımız, Fırka Sözcüsü ve Grup Başbuğ Vekilleri açıklar. Ego şimdi bu çerçevede görüşümüzü açıklıyorum; Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve bayrı bire bir şehridir. Diyarbakırlı kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin onurlu ve saygın vatandaşlarıdır” ifadelerini kullandı.

Share: