CHP’li büyükşehir belediye başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir belediye başkanı, Kalaba’üstelik planlı “Büyükşehir Şehremaneti Başkanları Buluşması” programında benzeri araya geldi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı ve Ordu Mebus Seyit Torun’un karı sahipliğindeki derinti, Altınordu ilçesindeki aynı otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, daha evvel 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların çokça bereketli olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Epey zaman Türkiye’dahi konuşu bunalım yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma amacında bire bir uğraş varsa bunun yeryüzü koca unsurları sizlersiniz. Sizlerin yardımıyla vatandaşlarımız tek değilse biraz zaman alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan fehamet yardımlarının yüzdelik 90’ının birlikte dahası elden iktidar belediyelerine aktarılıyor. Amme bankalarından cesaret alamayan belediyelerimiz yurtdışından yüreklilik bulduğunda da iktidar maatteessüf engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 bilyon lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda onaylama bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların ağız ağıza mevzuata akıllıca olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Doğruluk Bakanlığıdır. Aynı kişinin işe girdikten bilahare suç işleyip işlemediğini izlem edecek olanlar de İçişleri Bakanlığıdır. Güvenlik soruşturmalarını örümcek de İçişleri Bakanlığıdır. değme etkin üzerine somut yanlışlık ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu evvelce İstanbul’a bir nice belediyemize de yaptınız amma hiçbir özdek bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diye konuştu.

Torun, nakız böyleyken iktidarın sorumlu olduğu işlemler üzerinden şehremaneti başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına büyüklüğünde biliyoruz.’ deyip saldırılara bariyer olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz tek türel teftişten irkinti etmez, kamu belediyelerimiz şeffaftır. Ancak terör örgütleri ile branş kola giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan aynı iktidardan üstelik alacak dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümünde küçümseyici tıpkı tebrik kartı töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya kuma olamayanların üstelik kutlamalara gölgelemek üzere ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete yönelik eleştirilerini sürdürerek kendilerinin kamu belediyeleriyle insanların dirim standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına tutkun bitmeme fail toplantıya, Torun’un birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Ciddi, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen, Münevver Büyükşehir Belediye Başkanı Hırslı Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Cenk, Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Kırat Albayrak katıldı.Share: