CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişik açıklama yaptı Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Üstün Öztrak, İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun şişman coşkuyla kutlandığını belirterek, “Bu ülkede kimesne Cumhuriyet’i, Osmanlı ile çarpıştırmaz. Ecdadımızı ‘senden’, ‘benden’ diye bölüp parçalamayız. Anadolu’nun kapılarını açan Alparslan da bizim, Küçük Asya ve Trakya’yı yayılmacı çizmelerinden kurtaran Mustafa Eksiksizlik da bizim.” dedi.

CHP Suret Yönetim Kurulu (MYK), Genel Komutan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı bitmeme ederken açıklamada mevcut Fırka Sözcüsü Öztrak, güzeşte Irak’ın kuzeyinde, yarıcı yıldırı örgütüyle girdikleri çatışmada şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, gaileli askerlere onma diledi.

Öztrak, demokratlık tarihinde simsiyah bir iş olan 12 Ilkgüz darbesinin, içtimai hafızada korkulu travmalar yarattığını dile getirerek, bugün de bibi kapanmayan yaralara faktör olan darbede, CHP’nin da yeryüzü ciddi bedeli ödediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren Öztrak, sistemin demokrasiye çarpış üzerine çarpış vurduğunu öne sürdü. Faik Öztrak, “Zaman ülkemizde yaşadıklarımızın 12 Eylül’dahi yaşadıklarımızla balaban benzerlikleri var.” ifadelerini kullandı.

İktidarın intihabat yaklaşırken bu ülkenin tarihine servet olmuş, “Tıpkı akşam ansızın gelebiliriz.” parolasına sığındığını müstakbel süren Öztrak, “Bilahare Amerika’dan ihtar gelince, Fransa Yunanistan’ın yanındayız deyince, Avrupa Birliği Yunanistan’ın yerey bütünlüğü deyince idraksiz kadem atıp, milletimizi rencide ediyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Milletin Kıbrıs’ta kanla yazdığı tarihe mal ergin, “Aynı şeb ansızın gelebiliriz” parolasının ağza gelindiği üzere söylenemeyeceğini tamlayan Üstün Öztrak, “Miçotakis ile Erdoğan’ın kuma bire bir noktası var. Intihap yaklaşırken, ikisinin dahi oyları birden düşmekte. Haliyle iki popülist, çekişme kartını oynuyor. Yani şike birini, vur ötekine.” dedi.

“Dikici bütçeden doğruluk ettiği desteği alamıyor”

Yüksek Öztrak, devletin ekonomideki rolünün, sendikaların pazarlık gücünün, düzenleme toplumun 12 Eylül darbesiyle yıkıldığını, bugün bile Türkiye’üstelik konuşu yaşamın, iştirakçi, işyar ve çalışan aleyhine yeniden dizayn edildiğini öne sürdü. CHP Sözcüsü Öztrak, şöyle devam etti:

“Zaman orak ayı başıboşluk oranları açıklandı. Töz tembel sayısı temmuzda 781 bin can artarak, 8 milyon 415 bine artık. Töz aylakçılık oranı de 2 nokta apansızın artarak, yüzdelik 22,5’e ulaşmış. Maltalık pahalılığı almış başını gidiyor. Ücretler, maaşlar, aylıklar, sarayın ‘getiri sebep pahalılık sonuç’ diye niteleyerek azdırdığı enflasyona yetişemiyor. Enflasyonla şişirilen bütçeden milletin ihtiyaçları amacıyla servet bulunamıyor ama nema lobilerine, bütçeden ilk 7 ayda 151 bilyon 347 milyon lira verilebiliyor.

Fellah bütçeden adalet ettiği desteği alamıyor ama düzey korumalı tevdiat sahiplerine, 60 bilyon 597 milyon lira ürem milletin bütçesinden çalınıp çatır çutur ödeniyor. Milletimiz yiyecek ekmeği bulamıyor ama başka tarafta dövizle verilen garantiler karşılığında, amme hususi teşrikimesai müteahhitlerine 13 milyar 625 milyon liralık finans, kredi ödeniyor.”

Zengini henüz varlıklı, milleti daha bile fakirleştiren bu tercihlerin milli gelirin bölüşümüne dahi yansıdığını tez eden Öztrak, ücretle çalışanların milli gelirden aldığı payın, görülmemiş seviyelere indiğini savundu.

Sonuç iki yılda emeğin milli gelirden aldığı payın, 10 fakül vehleten düştüğünü ve yüzdelik 21’lere indiğini nâkil Öztrak, 12 Eylül darbesinde üstelik bu hızda aynı çökme yaşanmadığını kanıt etti.

Faik Öztrak, “Emekçilerimizin eski üç yılın ortalamasına bakarak, milli gelirden aldıkları payın düşmesi nedeniyle son 2,5 yıldaki kaybı, tamamı tamamına 67 bilyon dolar. Akıbet 2,5 yıldaki kaybolma emekçi başına 3 bin 273 dolar.” şeklinde konuştu.

“Bu ülkede kimesne Cumhuriyet’i, Osmanlı ile çarpıştırmaz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerine ait eleştirilere üstelik karşılık verdi.

Milletin gülüp eğlenmesine, günlük sıkıntılardan bir zaman olsun uzaklaşmasına iktidarın götürüm edemediğini öne süren Öztrak, 9 Ilkgüz’de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun Kordon’birlikte balaban bir coşkuyla kutlandığını, hakeza anlamlı aynı günde, milletin nazik bire bir coşkuyla tebrik yapmasının birilerini tasalı ettiğini söyledi.

Öztrak, şöyle konuştu:

“Kurtuluş Savaşında bu ulus ateşi üstelik ihaneti de görmüştür. Bunları göstermek, ifham etmek, hangi zamandan beri Osmanlı ve Cumhuriyet’i kapıştırmak oldu? Bu ülkede kimesne Cumhuriyet’i, Osmanlı ile kapıştırmaz, çarpıştırmaz. Ecdadımızı ‘senden’, ‘benden’ diye niteleyerek bölüp parçalamayız. Rum’nun kapılarını açan Alparslan da bizim, Küçük Asya ve Trakya’yı emperyalist çizmelerinden kurtaran Mustafa Eksiksizlik dahi bizim.

Ama bu kavim, Çanakkale’yi bir tane imzayla emperyalistlere açan, İstanbul’u düşmana doğrulama edenleri, Kuvayımilliye ve Mustafa Kemal için idam fetvası yazanları, onaylayanları, arkası sıra dahi İngiliz zırhlılarına binip gerisin kavrayışsız kaçanları ecdadı adına kabul etmez. Asilzade milletimizin dahi bizim de derdimiz, ülkeyi acı yönetenlerle, liyakatsizlerle, dışarıdan ferman alanlarladır.

9 Ilkgüz 1922’nin 100. sene dönümünden, inhilal, kutuplaşma çıkarmaya kalkanların niyetini biz çokça bol biliyoruz. Kurgular, müzahrefat, masallar konuşulsun amma arşa sâdır sahn pahalılığı ve yolsuzluklar konuşulmasın istiyorlar. Bunların kâffesi darbeci taktikleridir.”

-“İlk 7 ayda döviz rezervleri 7 bilyon 925 milyon dolar erimiş”

Yüksek Öztrak, Form Bankası kasasının eksantrik ülkelerden alınan borçlar da düşüldüğünde 52 bilyon 307 milyon dolar çıplak verdiğini öne sürdü. Alınan düyun ve değerli dahil brüt rezervlerin 4 aylık ithalatı üstelik karşılamadığını savunan Öztrak, şunları kaydetti:

“Temmuz ayı ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Meydan temmuzda 3,4 milyar dolar cari örtüsüz beklerken, gerçekleşme 4 bilyon dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında gerçekleşen cari bulutsuz, güzeşte seneye göre yüzde 168 artarak, 36,7 milyar dolara artık. İlk 7 aydaki cari açığın, alışılagelen yollarla finanse edilemediğini görüyoruz. ‘Kaynağı belirsiz dünyalık methal çıkışının’ izlendiği, kemiksiz günah nakıs kaleminden, geçmiş 7 ayda ülkeye 24 milyar 347 milyon dolar girmiş. Bu büyüklükte kaynağı belirsiz tıpkı dünyalık girişini daha önceki hiç yaşamadık. Buna karşın önceki 7 ayda döviz rezervleri 7 bilyon 925 milyon dolar erimiş.”

Zaman okulların açıldığını hatırlatan Öztrak, yetişek, tedris masraflarının cüzdanları yakıp kavurduğunu belirtti. Öztrak, “Bu zamlar karşısında bizim velilerimiz ne yapacak? Aileler şüphesiz ayakta duracak?” sorularını yöneltti.

” Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kadim bir şehridir”

CHP Sözcüsü Yüksek Öztrak, açıklamasının peşi sıra, matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

CHP Öğür Meclisi Üyesi Nevaf Bilek’in, 10 Ilkgüz’bile Diyarbakır’da yaptığı, “Diyarbakır, gerçekten Türkiye Kürdistanı’nda mehabetli, tarihi tıpkı şehrimiz. Şişman aynı şehrimiz.” şeklindeki açıklamalarının sorulması üstüne Öztrak, “CHP’nin görüşlerini Genel Başkanımız, Fırka Sözcüsü ve grup başkan vekilleri açıklar. Bu çerçevede resmi görüşümüzü açılıyorum, Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihi ve kadim tıpkı şehridir. Diyarbakırlı kardeşlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu ve etkili vatandaşlarıdır.” diye konuştu.

Share: