CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Yalova’da Balkan göçmeni vatandaşlarla bire bir araya geldi Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Deprem olsa dahi genişlik azından duygusal kaybını önleyecek projeleri hayata buyurmak vaadimiz ve sözümüzdür.” dedi.

Yalova’da, Balkan Göçmenleri Yetişek Ekin ve El Birliği Derneğine (Bal-Göç) ilgilendiren Balkan Evi’ni mülakat fail Kılıçdaroğlu, Şelale Park’taki Kırım Anıtı’na karanfil bıraktı.

Parkta Balkan göçmeni vatandaşlarla dostça eden Kılıçdaroğlu, yer sarsıntısı konusunun Türkiye ve dünya açısından çokça heybetli aynı hamur olduğunu söyledi. Hareket gerçeğini anlayarak herkesin tedbir alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Olgun insanları kolaylıkla alelacele temas çevrim televizyonlarda, gazetelerde bizleri ‘Önlem alın.’ diye niteleyerek uyarıyorlar. Fakat tam önlemin alındığı kanısında değilim. Özellikle İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya kadar it canlı haddinden fazla yerde muhtemelen önlemler alınmakla bu arada elan sonradan bunların arkasının kesildiğini biliyoruz. Halkımız ellerinden mevrut seçme tip çabayı gösterdiler, deprem sırasında yardıma koştular. Merhum Ecevit, zelzele vergileri diyerek tanımladığımız bir sıra idrak uygulamaya koydu ve vatandaşlarımız seve seve bu vergileri ödediler; aynı elan zelzele olduğunda yer azından fert kaybı olmasın diyerek. Gerçekte insanları öldüren sarsıntı değil, insanların içerisinde yaşadıkları binalardır. O binaların depreme dayanabilen olması geçişsiz. Bu konuda atılan benzeri adım yok ama şundan tehlikesiz olmanızı isterim, Cumhuriyet Altını Ahali Partisi yerine bizler ve şu anda uray başkanlarımız, hele İstanbul ve İzmir şehremaneti başkanları bu konuda mehabetli adımlar attılar, atmaya üstelik devam ediyorlar. İnşallah iktidara geldiğimizde göreceksiniz Yalova birlikte dahil atılmak için bu yer sarsıntısı bölgesi baştan nesir edilecek, depreme dayanabilen konutlar yapılacak. Zımnında deprem olsa de arz azından fert kaybını önleyecek projeleri hayata etmek vaadimiz ve sözümüzdür.”

Kılıçdaroğlu, ayrımsız soru konusunda, el bazında afet terbiye okulları kurulmasından bahtiyarlık duyacaklarını dile getirdi.

Depremle ilişik farkındalığa dikkati çekici Kılıçdaroğlu, “Bütün okullarda, hele zelzele riski yüksek yerlerdeki bütün okullarda deprem olduğunda davranışlarımız elbet olacak? Bunların öğretilmesi geçişsiz. Zımnında bütün öğrenciler birlikte bunu öğreneceklerdir.” ifadesini kullandı.

“Kaynaklarımızı düzenlenen sarf etmek durumundayız”

Katılımcılardan birinin sorusunun ardından Yalova ve mekân illerin ekonomileri ile istihdam konuları üzerine değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Yalova’yı çabucak Yalova yerine düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya büyüklüğünde olan zincirin gelişigüzel ele alınması geçişsiz. Yatırımların bu söve içerisinde kentlerin özelliklerine göre dağıtılması lazım. Bazı yatırımların bu bölgelerde tek olmaması geçişsiz. Onların Anadolu’ya kaydırılması lazım. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’dan Kocaeli, Yalova’ya büyüklüğünde bunların bire bir zamanda hars kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine has tıpkı yapısı var. Olağanüstü toprakları var. Kentin balaban kısmı ormanlardan oluşuyor. Bu çerçeveden baktığımızda yatırımların az buçuk Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz. Özellikle Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova beyninde gemicilik sanayinin gelişmesi gerekiyor. Burada üstelik heybetli bire bir potansiyel var ve bu potansiyelde çalışacak çokça sayıda işçimiz var. Burada çok sayıda gelişim kazaları oluyor, hayatlarını kaybedenler var. İş güvenliğinin sağlanması geçişsiz. Tıpkısı zamanda bu bölgede gelişim bölümünün bile yapılması geçişsiz. Burada, Tuzla’üstelik, Kocaeli’birlikte hangi mahsulat üretilecek, onun birlikte planlanması gerekiyor. İşin özü şu; gelişigüzel şeyi planlayarak, Türkiye’yi düşünerek ve planlayarak fora etmek durumundayız. Kaynaklarımızı düzenlenen kullanmak durumundayız. Damarlı halde israfa misil açarız.”Share: