“Çekiçli kıya davası” sanığı bilgili karşısında

Ankara’de kahvehane işletmecisi Hasan Hüseyin Akkuş’un çekiçle öldürülmesine ilişik davanın görülmesine başlandı.

Ankara 33. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, vakfedilmiş sanık Yanardağ Aydın ile azmettirici olduğu tez edilen maktulün ortağı tutuklanmadan maznun Örsan Ceyhun Aslan ve canip avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Keyifli, iddianamedeki suçlamaları hatırlattıktan sonradan defans yapmaları üzere sanıklara alay verdi.

Sanık Yanardağ Işıklı, öldürülen Atmaca ile ortağı Arslan’ın işlettiği kahvehaneye bazen eyyam baziçe tavlamak ve alkol almak amacıyla gittiğini, bahis konusu kişilerle samimiyetinin olmadığını söyledi.

Cinayetten tıpkısı dolaşma ilk Atmaca ile Arslan’ın kahvenin devrine ilgilendiren tartışmaya başladıklarını, olaya karışmak isterken Atmaca’un kendisine küfrettiğini iddia eden maznun Aydınlık, “Hasan bana çığlık hezel söyleyince ego bile kendisine vurdum, o esnada düştü. Bunun üzerine beni oradan uzaklaştırdılar. Bire Bir dolaşma sonra Hasan ile temas etmek üzere akşam ezanı saatlerinde kahvehaneye gittim, kapı açıktı, içeride kimesne yoktu. Zir katta Hasan’ı gördüm, bana bozukluk sövme ettiğini sorunca benzeri ifadeleri kullanmaya başladı, ben da çekiçle yüzüne vurdum.” ifadelerini kullandı.

Olay çabucak üstünde tabanca ve bıçak bile bulunduğunu tamlayan Aydınlık, öldürme kastıyla akıntı etmediğini, ayrıca cinayeti işlemesi için eller vasıtasıyla azmettirilmediğini iddia etti.

Tutuksuz sanık Örsan Ceyhun Aslan dahi öldürülen Hasan Hüseyin Atmaca ile ortak olduklarını, olaydan tıpkısı zaman önceki iş yerinin devri zımnında tartıştıklarını rapor etti.

Tartışma esnasında sanık Entelektüel’ın, Atmaca’a engelleme ettiğini anlatan Aslan, “Volkan, Hüseyin’i itince kahvehanedekilerle gelişigüzel Volkan’ı hariç çıkardık, yaptığının yanlış olduğunu söyledim. Elan sonradan Yanardağ beni arayarak, Hüseyin’e müteveccih küfürler savurdu ve onu öldüreceğini söyledi. Ben bile namına kızdım. Tartışmadan tıpkısı dönüş sonraları kahveye geldim, benzeri süre sonra garson, zir katta yatan Hüseyin’in kanlar ortamında olduğunu söyledi. Polise ve keyif ekiplerine malumat verdik.” diye niteleyerek konuştu.

İddianamede argüman edildiği kabil ortağı Atmaca’u öldürmesi amacıyla sanığı azmettirmediğini öne süren Arslan, günahsız olduğunu savunarak beraatını istedi.

Sanık savunmalarının ardından şahit beyanlarını kayran murafaa, Yanardağ Kültürlü’ın alıkonulma halinin devamına hükmederek, duruşmayı 10 Ocak 2023’e erteledi.

İddianame

İddianameye bakarak Çankaya ilçesi Köktürk Mahallesi Cevelan Caddesi’ndeki kahvehaneyi kuma işleten Hasan Hüseyin Akkuş ile Örsan Ceyhun Aslan ortada 2 Sülale’ta aksiyon yerinin devri konusunda tartışma yaşandı.

Bu esnada kahvehanede mevcut Yanardağ Aydınlık dahi tartışmaya karışma oldu ve Atmaca’a edisyon attı. Çevresindekilerin araya girmesinin arkası sıra ortalık sakinleştirildi.

Olaydan benzeri çağ sonra gelişim namına mevrut Aslan, kahvehanenin alt katındaki kanepede Akkuş’un donmuş bedenini buldu.

Savcılık, Aslan’ın olaydan beş altı saat evvel Işıklı ile 188 saniyelik telefon görüşmesi yaptığını tespit etti.

Bunun konusunda gözaltına alınan Ziyalı, ifadesinde Atmaca’u öldürdüğünü akseptans ederek, şunları söyledi:

“Hasan ile kavgadan tıpkısı periyot sonraları saat 21.30 sıralarında kahveye gittim, kimesne yoktu, kapısı kilitlenmiş değildi. Sonradan kahvenin madun katının ışıklarının yandığını fark ettim. Burada Atmaca kanepenin üzerinde uyuyordu. Uyandırmaya çalıştım, ‘Kalk’ dedim, o de kafasını kaldırır üzere yaptı, ‘Uyanmıyorum, sen git’ dedi ve gene uyumaya başladı. Dal kata çıktım, sehpanın üstünde ahşap saplı çekimli gördüm. Çalımlı alarak madun kata indim, Hasan uyumaya bitmeme ediyordu. Ona rastgele söylemde bulunmadan çekiçle kafasına 4-5 öğün vurdum. İlk vurmuş olduğum çekiç darbesinde temas reaksiyon vermedi. Namına duyduğum sinirden dolayı esasen çekiçle vurdum. Cazip aldığım yere bıraktım ve kahvenin konu iç kısmındaki anahtarı aldım, kapıyı dışarıdan kilitleyerek uzaklaştım. Anahtarı birlikte hatırlamadığım gereksiz bire bir araziye attım.”

Ağırlaştırılmış müebbet cezaevi talebi

İddianamede, Yanardağ Görgülü hakkında “kalifiye kasten katil” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” ile “iş yeri dokunulmazlığını ihlal” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapishane, tutuksuz sanık Örsan Ceyhun Aslan’ın ise “öldürmeye azmettirme” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” delik cezasına çarptırılması irade ediliyor.

Share: