Çatı Kredi’den yılın ilk yarısında ekonomiye 731 bilyon TL esas

Bina Yüreklilik (#YKBNK), ülke ekonomisine yılın ilk yarısında 731 bilyon lira kaynak sağladı. Konsolide bazda etkin büyüklüğü yüzdelik 78 yıllık artışla 991 bilyon TL’ye yükselen Çatı Kredi’nin nakdi güven hacmi yüzde 61 artışla 513.3 bilyon liraya, toplanmış mevduatı ise 517,7 bilyon TL’ye ulaştı. Faal likidite seviyesini koruyucu Bina Kredi’nin sermaye ehliyet rasyosu ise yüzde 16,7 oldu. Bankanın bu dönemde net ocak ise 19,2 milyar lira olarak gerçekleşti.  

Global kendisine konjonktürel belirsizliklerin bilgili olduğu yılın önceki yarısında da başta mevki ekonomisi tevessül etmek amacıyla mecmu paydaşlara ayar katmayı sürdürdüklerini anlatım eden Çatı Emniyet CEO’su Gökhan Erün, şu değerlendirmede bulundu: “2022’nin geçmiş yarısında ülkemiz ve umum paydaşlarımıza duyduğumuz yük neticesinde faal performansımızı devam ettirerek, ülkemiz ekonomisine nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile 731 bilyon TL katkı sağladık. Temel bankacılık gelirlerimizi 31,2 bilyon liraya çıkardığımız bu dönemde ruhlu likidite seviyemizi ve sermaye yeterliliğimizi korumayı sürdürdük. Itimat hacminde hususi bankalar arasındaki ahzüita payımız yüzde 16,1, alıcı yatırım hacminde ise yüzde 13,9 oldu.”

“Itimat kartlarına önderlik ediyor, hususi bankacılıkta fark yaratıyoruz”

Türkiye’deki kredi kartı pazarının mimarı olmanın verdiği sorumlulukla sektörü şişirmek ve yükseltmek hesabına çalışmaya bitmeme ettiklerini tamlayan  Erün, “Yüzdelik 16,8’lik cesaret kartı alacak kalıntı aksata payı ve 13,9 milyona ulaşan yüreklilik kartı adediyle yıllardır sektörün lideri olan World’ü yemeden içmeden tıpkısı emniyet kartı kendisine görmüyor, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak muhtelif çözüm ve faydalar sağlayıcı benzeri düzlem namına konumlandırıyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz mecmu yenilikçi uygulamalar ve teknolojik altyapımızla sadece ülkemizde değil, küresel anlamda bile emniyet kartları sektöründe yeni ufuklar açmaya devam ediyoruz.” dedi.

Bina Kredi’nin Hususi Bankacılık ve Yaşayış Yönetimi alanında de departman lideri olduğunun altını çizen Erün şu değerlendirmede bulundu: “Bina Emniyet Hususi Bankacılık müşterilerimizin mali ve mali sıfır herhangi bir türlü varlığını profesyonelce yöneterek birikimlerini bildirme gür şekilde koruyoruz. Yönettiğimiz yaşayış ile hususi bankacılık ve erinç yönetiminde sektörün yer büyüğüyüz. Envestisman fonu pazarında üstelik meydanda duruluk lideriz. Sektörlerinde avangart iştiraklerimiz Yapı Kredi Portföy ve Yapı Cesaret Envestisman’ın da katkılarıyla müşterilerimize sağladığımız bütünleşik hizmet sayesinde yönettiğimiz 140 milyar TL’yi aşan hep erinç ile özel bankacılık ve hayat yönetiminde kesim lideri olmanın gururunu yaşıyoruz.”

“Geleceği sürdürülebilirlik odağında inşa etmeye kararlıyız”

Yapı Emniyet’nin yapı misyonu doğrultusunda elden soylu erki iş hesabına değil; topluma, insana ve doğaya arkadaş sürdürülebilir tıpkısı ati amacıyla var kuvvetiyle çalışmayı sürdürdüğünü vurgulayan Erün, “Sürdürülebilirlik stratejimizi, ortak değer yaratmaya dayandırıyor, tüm çalışmalarımızı bu stratejimiz doğrultusunda planlıyor ve yönetiyoruz. Bu alanda yaptığımız icraat uluslararası alanda da ölçüm görüyor. Yılın geçmiş yarısında 19 ülkeden 37 bankanın katılımıyla, sağladığımız 810 milyon dolarlık sürdürülebilirlik kriterlerine sınırlı sendikasyon kredimiz bu alanda üstlendiğimiz sorumluluğa olan inancın aynı göstergesi.” dedi.  

S&P Global’in Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi kapsamında ‘The Sustainability Yearbook 2022’ şirketleri arasına girmeyi başardıklarını belirten Erün, “Şirketlerin tafsilatlı vadeli çevresel, içtimai ve yönetişim (ESG) risklerine karşı direncini ölçen MSCI ESG derecelendirmesinde Türkiye’bile AA seviyesinde fakül düzlük yegâne vezneci adına ‘Lider’ sınıfında saha aldık. Toplumsal cinslik eşitliğini seçme alanda savunan tıpkısı çalım olarak, 2022 yılında bile uluslararası ortalamalarının üstünde bire bir performans sergileyerek Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girmeye hak kazandık. Önümüzdeki dönemde da sürdürülebilirlik alanındaki avangart çalışmalarımızla sınırları kaldırmaya bitmeme edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Yapı Emniyet’nin 30 Haziran 2022 günlü konsolide finansal sonuçlarına ait güzel göstergeler:

Mecmu aktifler : 991 milyar TL

Mecmu nakdi krediler : 513,3 bilyon TL

Hep azrail mevduatı: 517,7 milyar TL

Açık Kadro kârı : 19,2 bilyon TL

Temel Bankacılık Gelirleri : 31,2 milyar TL

Zindelik giderleri : 8,1 bilyon TL

Bina Güven’nin iki tutkun ortaklığının sermayesi azaltıldı

 

Bina Güven’den emeklilere 2.750 TL’ye varan akçe özendirme!

 

Çatı Kredi eş etkin oranında kürsü liderliğini bu sene da sürdürdü

 

Çatı Emniyet’den esasen tıpkısı önce: Kül dekontlar dijitale taşınıyor

 

Share: