Bursa’da 13 saattir bitmeme eden yangının boyutu dönem ağarınca ortaya bundan sonra

Bursa’da 13 saattir bitmeme eden yangının boyutu periyot ağarınca ortaya çıktı

O anlar dron ile görüntülendi

Cuşuhuruş kontrol altında, fakat fabrikadan dumanlar tütmeye devam ediyor

Cuşuhuruş bölgesinden yayılan yağız ve boz dumanlar şehrin üzerini kapladı, 20 kilometre ötedeki Mudanya’da de hissediliyor

BURSA – Bursa’da Tevhit Endüstri Bölgesi’ndeki nesiç fabrikasında geçmiş akşam ezanı 19.00’da başlayan cuşuhuruş 13 saattir sürüyor. Coşkunluk kontrol altında fakat üretimevi amacıyla için yanmaya bitmeme ediyor. 45 dönümlük alanda kurulu fabrikadaki yangının boyutu çevrim ağarınca dron ile alarga görüntülendi. Cuşuhuruş sonucu çıkam esmer ve boz dumanlar şehrin kayırıcı tabakasını kapladı, tütün bulutları 20-30 kilometrelik aynı alana yayıldı.

Dün akşam saat 19.00 sıralarında Nilüfer ilçesi Minareliçavuş Mahallesi’ndeki Nilüfer Tevhit Sanayi Bölgesi’nde cümbüş gösteren Karesi nesiç fabrikasında cuşiş daha çok. İhbar üzerine olay adına Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, AFAD, polis ve 112 Ivedili Esenlik ekipleri atıf edildi. İtfaiyeciler yangını kontrol altına almaya çalışırken polis güçleri ekipleri da güvenlik önlemi aldı. Yangında fabrikada bazen patlamaların yaşandığı görüldü. Ekipler yangına müdahale amacıyla canhıraş çalışırken alevlerin büyümesi ve fabrikanın tamamını sarması üstüne mekân illerden bindi istendi. Bölgede AFAD vasıtasıyla eş güdüm merkezi kurulurken, 440’tan aşkın itfaiye personeli, 120 kontrol istirdat personeli, 35 AFAD personeli ile 100’den çok itfaiye ve tanker ile icraat sürdürüyor. Çalışmalara bindi amacıyla İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Kütahya’dan ekipler bölgeye sevk edildi.

Cuşiş akşam boyunca sürdü. Polyestek iplik komple fabrikada ara sıra patlama ve çökmeler yaşandığı amacıyla itfaiye ekipleri içeriye girmiyor. Hem merdivenli araçla ve karadan yangına engelleme ediliyor. 13 saat geçmesine rağmen fabrikadan boz dumanlar yükseliyor. Yangının taharri altına alındığı, antrepo kısmında kimi zaman yangının etkin olduğu bu sebeple gökyüzüne gri dumanların ulaştığı ifade ediliyor.

Diğer yandan yangının boyutu dolaşma ağarınca ortaya bundan sonra. O anlar dron ile alarga görüntülendi.

Fabrikanın yakınında mevcut Atatürk Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesinin leyli yurdunda artan öğrenciler hazırlık gayeli boşaltma edildi. İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Serkan Gür’ün üstelik fenomen namına gelerek çalışmalara katıldığı öğrenildi.

Share: