Burdur’da tahliye tatbikatı

Büyüklük genelinde eş anlı yerine yapılan hareket tahliye tatbikatı Burdur’da Kur’dakika Kurslarında eğitim bilimi gören 750 öğrencinin katılımıyla yapıldı. Askeriye Kur’zaman Kursunda senaryo gereği yer sarsıntısı anında tamlık öğrenciler elleri ile başlarını koruyarak masa ve sıraların altına girdiler. Deprem sonrası öğrenciler ile deprem boşaltma tatbikatına katılan Ilbay Arslantaş ile öğretmenler binayı kontrollü bire bir şekilde boşalttılar.

Manevra sonrasında AFAD Burdur İl Müdürü Yasin Tokgöz Ilbay yaptığı açıklamada; “Afet Tatbikat Yılı çerçevesinde ülkemizde ve ilimizde sene boyunca tatbikatlar yürütme etmekteyiz. Son adına bile zaman Ilmek İşleri Başkanlığımız ile AFAD Müdürlüğümüzün koordinesinde ülkemizde kim hep kuran kursları ve yetişek merkezlerinde, ülke ve kaymakamlık müftülüklerinde deprem tatbikatı gerçekleştirdik. İlimizde ve on ilçemizde bile 101 kuran kursunda kestirmece 750 mektepli ile zaman itibarıyla sarsıntı boşaltma tatbikatını sorunsuz kendisine gerçekleştirdik” dedi.

Vali Arslantaş ise yaptığı açıklamada, “2022 yılı AFAD Başkanlığımızın sarsıntı tatbikatı yılı. Daha geçmiş hatırlanacağı amacıyla Milli Terbiye Bakanlığımız ile alay malay İçişleri Bakanlığımızın benzeri koordineli çalışması oldu. Okullarda hareket tahliye tatbikatı yapıldı. Bugünde Diyanet İşleri Başkanlığımızla 81 ilde eş zamanlı namına hareket tahliye tatbikatı yapılıyor. Çocuklarımızın amade olduğunu gördük. Çocuklarımızın şuurlu olduğunu gördük, eğitildiğini gördük. 1971 yılında ilimizde meydana gelen depremi ölçülü yaş kuşağı hatırlayacaktır. İlimiz sarsıntı kuşağında hazır olmamız gerekiyor. Rabbim afetinden korusun” diye konuştu. – BURDUR

Share: