Bu mahallenin başı cali adres kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Eskibağlar Mahallesi’nin başı yapmacıklı bulunak kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte. 2 yıldır bu sorunu yaşadıklarını ve mağdurların sürekli kendisini arayarak yakındığını dile getiren muhtar Musa Devir, “Dolandırıcılarla görüştüm girgin girgin bana mahallemi öğretmeye çalışılıyorlar” dedi.

Gümüşhane’nin yer sakat mahallelerinden birisi olan Eskibağlar Mahallesi sonuç 2 yıldır dolandırıcıların hedefinde. Aksata sitelerini ayrımsız kopyalayarak beyaz pırtı satma sitesi kuran dolandırıcılar evvel kendisine piyasanın haddinden fazla altında aynı fiyatlandırmayla mağdurları ağlarına düşürüyor. Henüz bilahare şehir içerisinde yine kişi yazdıkları müspet değerlendirmelerle vatandaşların güvenini kazanan dolandırıcılar depolarının Gümüşhane’nin Eskibağlar Mahallesi’nde bulunduğunu söyleyerek ödemelerin belirttikleri hesap numarasına devretme marifetiyle gönderilmesini istiyor. Ifa gerçekleştirildikten bilahare siparişleri eline ulaşmayan vatandaşlar ise çareyi muhtar Musa Güneş’ü aramakta buluyor.

Serencam 2-3 günce süreçte kendisini 100’e mümasil dolandırıcılık mağdurunun aradığını söyleyen Eskibağlar Mahallesi muhtarı Musa Çağ mahallelerinde böyle tıpkısı firma olmadığını söyleyerek vatandaşları uyardı.

Öte yandan muhtar röportaj verdiği tam belirtilen adrese mevrut aynı vatandaş ise muhtarın uyarısıyla dolandırılmaktan sonuç anda kurtuldu.

“Dolandırıcılar kocabaşı olduğum halde bana mahallemi öğretmeye çalışıyor”

Mahallesinin adresi verilerek yaklaşık 2 yıldır vatandaşların dolandırıldığını belirten Eskibağlar Mahallesi Muhtarı Musa Tarih, “Bu durumdan kestirmece 2 sene geçmiş haberimiz oldu. Aynı beyaz zehir kayıt firmasının satışı olduğu ile ilişik telefonlar geldi bize biz da araştırdık ve böyle ayrımsız husus olmadığını öğrendik. Sıfır benzeri sokağın adı verilerek başladılar. Tıpkı müddet bitmeme ettikten sonra bunlar kesildi. Elan sonradan bambaşka tıpkı firma adı altında tekrar başladı. Yaklaşık 3 firma dere sokakta değiştirildi. Sonuç 2-3 gündür aynı fenomen mahallemizde bulunan Kömürcüoğlu sokakta başladı başka bir firma adı altında. İnsanlarımız araştırıyor arıyor bizi arıyorlar biz ise onları uyarıyoruz. Ancak tıpkısı dahi paralarını kaptırıp sonradan arayıp bize ağlayan vatandaşlarımız birlikte var. Ego kendim üstelik yazıştım bu dolandırıcılarla, ego saç kurutma makinesi almak istiyorum dedim. Ben Gümüşhane’deyim yeriniz nerede dedim. Biraz sonradan tekrar yazdım ve ego oradayım, nerede deponuz alayım dedim. Sonraları beni neden kandırıyorsunuz hayatınızda Gümüşhane’ye on paralık geldiniz mi ego buranın muhtarıyım dedim. Iskân yeri olmayan yerde sizin eviniz elbette tamam benzerinden bire bir bile bana tepki gösterdiler. Muhtar olduğum halde bana vadi öğretmeye çalışıyor” dedi.

“Ürünlerin fiyatı nısıf yarıya”

Dolandırıcılık üzere hazırlanan sitede ürünlerin fiyatının piyasaya bakarak nısıf yarıya henüz kaput olduğunu ve vatandaşların bu nedenle dolandırıcıların ağına düştüğünü belirten muhtar Musa Sıra, “Açtıkları internet sitelerinde kendileri olumlu yorumlar paylaşmış. 24 saat ortamında çabuk tıpkı şekilde ürünüm sorunsuz benzeri şekilde geldi diyor. Düşünün kim 24 saat içerisinde ülkenin gelişigüzel namına Gümüşhane’den ürün gitme şansı bulunmayan, kargo bile 2-3 ahit içerisinde gidiyor. Sitede aktif bindi sekmesi var, ben yazdım oraya. Şu anne kadar gelen ayrımsız cevap yok neyi bekliyorsa imdi, söylemek kim yoğunluğu var. Ürünlerin fiyatı ise yarı yarıya” ifadelerini kullandı.

“İnsanlarımız hakeza sitelerde çakaralmaz ürünler gördüğü zaman arasın sorsunlar”

Vatandaşlara dolandırılmamaları için uyarılarda bile mevcut kocabaşı Zaman, “Emniyet ve jandarmanın bu konuda bilgileri var geliyorlar biz üstelik onlara bilgelik paylaşımında bulunuyoruz. Ağrı’dan, Adana’dan, İstanbul’dan, Denizli’den ve henüz birçok yerden bizi arayan vatandaşlarımıza CİMER üzerinden şikayetçi olmalarını söylüyoruz, yakalanırsalar paranızı ihtimal paranızı alabilirsiniz diyoruz. Akıbet 3 günde yaklaşık 100 yurttaş beni aradı, birtakımı ağlıyor parasını kaptırmış birtakımı Cenabıhak razı olsun muhtarım diyor. Yakarış fail da var ağlayan da. Ego bunu 2 yıldır yaşıyorum amma serencam 2-3 gündür aramalarda artış oldu. Tıpkı eş aradı eşimden habersiz 6 bin TL yatırdım şu takımı aldım demincek gelmeyecek mi dedi. Gelmeyecek ablacığım dediğimiz zaman üstelik insanlarımız ağlamaya başlıyor. Bu üstelik insanlarımız açısından yumruk. Lütfen bu şekilde internet sitelerini gördüğünüzde, illerimizin muhtarlarını arasınlar sorsunlar. Bu deminden Gümüşhane’da ayrıksı zamanlarda başka şehirlerde türlü. İnsanlarımız hakeza sitelerde sıkıntılı ürünler gördüğü ahit arasın sorsunlar” diyerek konuştu.

“Arkadaşım şu anda kurtuldu”

İstanbul’de tüvana aynı arkadaşının ricası konusunda deponun adresini kontrol etmeye mevrut İsrafil Atalay, “İstanbul’de aynı hempa burada çokça uyguna tıpkısı beyaz eşya satın almak için bu adresi tespit etmiş. Görüşmüşler, yollarız demişler. O üstelik beni aradı Gümüşhaneli olmam cihetiyle, taharri etmeye geldim böyle tıpkı düzlük var mı namevcut mu diyerek amma muhtarımız burada hakeza benzeri meydan olmadığını söyledi. Arkadaşı arayayım de dolandırıcılığa maruz kalmasın. Arkadaşım parayı yatırmadı beni bekliyordu arkadaşım şu anda kurtuldu, şimdi veri vereceğim” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: