Bu atölyeler bakir nesli geleceğe hazırlayacak

Bu atölyeler yıpranmamış nesli geleceğe hazırlayacak

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer:

“Eğitimin önündeki yekpare antidemokratik uygulamalar kaldırıldı”

“Son 20 sene, eğitime erişimin maksimum seviyeye çıktığı, beşeri sermayemizin, geleceğin, yani Türkiye yüzyılının inşasında eğitimle niteliğinin arttığı tıpkı döneme mukabele ediyor”

KOCAELİ – Kocaeli’da daha önceki 294 okula robotik kodlama atölyesi kuran Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 99’uncu yılı dolayısıyla 99 okula henüz robotik kodlama atölyesi kazandırdı. 99 atölyenin açılışı dolayısıyla Kocaeli’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Eğitimin önündeki birlik antidemokratik çalışmalar kaldırıldı. Akıbet 20 sene, eğitime erişimin maksimum seviyeye çıktığı, beşeri sermayemizin, geleceğin, yani Türkiye yüzyılının inşasında eğitimle niteliğinin arttığı tıpkı döneme mukabele ediyor” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yoluyla, Cumhuriyet’in 99. yılı nedeniyle 99 okula yaptırılan Robotik Kodlama Atölyelerinin açılışı, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın, öğrencilerin eğitimi üzere değişik icraat yaptıklarını belirterek, “Aslında bu hikayemiz 2009 yılında başladı. O zamanlar dünyada Birleşmiş Milletlerin mefret tıpkı projesi vardı. ‘Rastgele çocuğa elektronik beyin hedefi’, dünyanın balaban hedefleri arasındaydı. Mürekkep Milletlerin gündemine girmiş, bakir dünyanın kodlarına çocuklarım erişimi hedeflenmişti. 2009 yılında bizde evvel öğretimi bitirip, ılımlı öğretime başlayan çocuklarımıza temas birinin bire bir bilgisayarı olsun, bu dünyanın diliyle tanışsınlar, kari yazar olsunlar diye niteleyerek temas çocuğa tıpkı elektronik beyin vererek başlamıştık. Tabii kim projemizi daima güncelledik. Daha sonraları tabletlere döndük. Aslında hem küresel hem de ulusal trendleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ne büyüklüğünde birlikte yakından izlediğini, akilane adımlar atma konusunda hangi kadarda uygun yaklaşımlar geliştirdiğimizi bu proje çıplak ortaya koyuyor” dedi.

“Gençlerimizi geleceğe hazırlamayı bile kendimize fariza aşina”

‘Temas şeyi gençler için yapıyoruz’ diyen Büyükakın, “Olur tığ aynı belediyeyiz. Belediye ne yapar biliyoruz. Öğün yapar, güreşçi köprüsü yapar, geçek yapar ama sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; bütün bunlar gereklidir amma tam değildir. Aslolan, gönüller yaparak, gelecekler mensur etmektir. Bizim vizyonumuz bu. Bu vizyondan hareket ediyoruz. Tığ, gençlerimizi geleceğe hazırlamayı birlikte kendimize görev bildik. Olur onlar geleceğe pekâlâ hazırlayacağız? Yapmamız müstelzim şu; Çocuklarımızın yetiştiği dönme ve çalışacağı gün bizimkilerden değişik. Annemizin, babamızın yetiştiği dönemden değişik” diyerek konuştu.

“Eskimemiş dünyanın dilini anlayacak füru yetiştirmeliyiz”

Dünyanın değiştiğine, teknolojinin geliştiğine ilgi calip Başbuğ Büyükakın, “Benzeri taraftan yaşıyoruz, tıpkı taraftan şehirler inşa ediyoruz, tıpkı taraftan birlikte kendimizi baştan düz yazı ediyoruz. Zımnında aynı taraftan eskimemiş dünyanın dilini anlayacak füru yetiştirmeliyiz kim, geleceğin dünyasında Türkiye’yi istediğimiz yere getirebilelim. İşte cumartesi haset Gemlik’te yapılan TOGG’un üretim bandından indiriliş töreni da bunun en büyük örneklerinden birisi” şeklinde konuştu.

Tahir Büyükakın, ” Bilişim Vadisi’nin bu kentte olması münasebetiyle, bu kentin endüstrinin ve bilişimin başkenti olması dolayısıyla çocuklarımızı geleceğin dünyasına alıştırmak üzere atılacak yer cesim adımın kodlama atölyeleri olduğunu düşündük. Geçtiğimiz 2 yılda 96 ve 97 okulumuzda kodlama sınıfını açtık. Zaman 99’uncu kodlama sınıfını boşaltmak üzere tören gerçekleştiriyoruz. Seneye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 kodlama atölyesini elan çocuklarımıza ihsan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bakir tıpkı rekora akıllıca koşuyoruz”

Vali Seddar Yavuz ise Kocaeli’nin bili, uran ve uygulayım bilimi kenti olduğuna değinerek, “Bütün Türk dış ticaret hacminin yüzdelik 18’i ilimizde gerçekleşiyor. Yeniden ilimiz 70 ilden henüz aşkın kazanç veriyor ve ilkgüz kocaoğlan sonu itibariyle aldığım bilgiye göre, toplamda vergi miktarı 150 bilyon TL’yi önceki durumda. Dolayısıyla yeni bire bir rekora makul koşuyoruz. Bura bire bir zamanda Bilişim Vadisi’nin bulunduğu bireşimli zekanın merkezi” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği KODELİ Projesi’nin şanlı olduğunun altını çizen Ağır, “Kodlamanın, özellikle evlatlarımızın bu alana rabıta duymasının çok önemi var. Şuanda Türkiye bu alanda yaklaşık 16 bin civarında öğrencimize yüksek tedris programlarında düzlük veriyor. Bu gençlerimiz vakit kaybetmeden Türkiye’üstelik değil dünyanın birçok bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Girmek kim bu alanda çok daha çok âdem yetiştirmeye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“Kocaeli’nin eğitim bilimi yatırımlarını 2 milyarın konusunda taşımış bulunuyoruz”

Kocaeli Valiliği’nde sabah yapılan toplantıda kentin eğitimde geldiği akıbet durumu ele aldıklarını ifade fail Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer ise “Kâin 960 milyon yatırımı kısaca 1 bilyon 300 milyonluk arttırma yatırımla Kocaeli’nin eğitim bilimi yatırımlarını 2 milyarın üstüne taşımış bulunuyoruz. Bu vermiş olduğumuza yatırımların Kocaeli’ye kandırıcı olmasını diliyorum. Hepinizin bilindik olduğu için, aynı ülkenin arz değerli sermayesi beşeri sermayesidir. Bu beşeri sermayenin niteliğini tezyit etmek üzere geçer not yer koca çalgı eğitimdir. Bizim üstelik talih namına arz eke punt penceremiz taze nüfusumuz oldukça büyük olmasıdır. Ama 2000’li yıllara geldiğimizde baktığımız manzarada, aslında eğitim bilimi karnemizin çokça da mebzul olmadığını görüyoruz. 5 yaş okullaşmanın yüzdelik 11’lerde, mutedil öğretimde okullaşma oranlarının 44’ler seviyesinde, yükseköğretimde kemiksiz okullaşma oranlarının yüzde 14’lerde olduğu, yani hemencecik çabukça beş aut mecmu terbiye kademelerinde okullaşmanın yüzdelik 50’nin altında olduğu tıpkısı manzara var. Bugün rekabet etmiş olduğumuz o eski ülkelerin 2. Acun savaşından bilahare eğitimin bütün kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 90’ların üzerine çıkartmalarına rağmen, ülkemiz maalesef bu aşamaya 70 sene gecikmeyle ulaştı” dedi.

“Eğitimin önündeki eksiksiz anti demokrat icraat kaldırıldı”

Bakan Mahmut Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün geldiğimiz noktada meslek öncesi eğitimdeki okullaşma oranını yüzde 11’den yüzde 97’e yükseldi. İlkokuldaki okullaşma oranı yüzdelik 99.63, ortaokuldaki okullaşma oranları yüzdelik 99.44, yani yüzde 100’lerde. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı ise yüzde 44’ten yüzdelik 95’e yükseldi. Faziletli öğretimdeki açık okullaşma oranı yüzde 14’lerden yüzdelik 48’lere daha çok. Yani akıbet 20 yıl, eğitime erişimin azami seviyeye çıktığı ve beşeri sermayemizin, geleceğin yani Türkiye yüzyılının inşasında eğitimde niteliğinin arttığı tıpkısı döneme istikbal geliyor. Sadece bunlar yapılmadı. Eğitimin önündeki tamlık antidemokratik uygulamalar kaldırıldı. Cemiyet kesimlerinin üstünde vesayetçi şekilde şekillendirilen mühendislik projeleri, antidemokratik eğitim bilimi politikalarının bütünü bu dönemde kaldırıldı. Son 20 sene, eğitime erişimin maksimal seviyeye çıktığı, beşeri sermayemizin, geleceğin, yani Türkiye yüzyılının inşasında eğitimle niteliğinin arttığı bire bir döneme karşılama ediyor. Hiçbir ayrımcılığın yapılmadığı, kız çocuklarının ilk kez okullaşma oranlarının yüzde 90’ın konusunda çıktığı, geleceğe umutla bakılması üzere majör yatırımların yapıldığı tıpkısı dönme. Bunun amacıyla emniyetsiz yatırımlar yapıldı. 2000’li yıllardaki 300 bin seviyesindeki desteklerimiz zaman 900 binlere ulaştı. Yani 1 milyon desteği olan yetişek sistemimiz var. 500 bin hoca sayımız 1.2 milyona ulaştı. Bilcümle bunlar Cumhur Reisi Recep Takbih Erdoğan’ın önderliğinde azimli duruşla, eğitime seçme sene bütçeden yer balaban behre aktarılarak gerçekleştiriliyor. Eğitimin kalitesini bırakmak ve punt eşitliği sağlamaya çalışıyoruz”

“Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı kendisine üstleniyoruz”

Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın’a yetişek yatırımları zımnında teşekkürlerini sunan Icra Vekili Özer, “İnşallah bu kodlama atölyelerinde nice haber insanları, ekin insanları, değişik alanlarda liyakatli gençlerimiz yetişecek. Sayın başkanım konuşurken, enformatik teknolojilerini alanında yaptığı icraat ile Milli Terbiye Bakanlığı’na kayran okudu. ‘Sizden daha önceki başladım’ dedi. Her düzlük okumanın cezası vardır. Bu yatırımları 2023’e bırakmıyoruz kıymetli Büyükşehir Uray Başkanım. Kocaeli’deki tamlık liselerin ve ortaokulların robotik kodlama atölyesini 2022 yılının sonuna büyüklüğünde tamamlıyoruz. Bunu tamamlarken sizi bekâr bırakmayacağız. Yekpare balaban ve pespaye onarımları, tefrişatla ilişkin bilcümle donatımları Milli Terbiye Bakanlığı namına üstleniyoruz. İnşallah 2022 yılı bitmeden önce robotik kodlama atölyelerin açılışına iltihak sözü veriyorum” sözlerine ekledi.

Katılımcılar

Kocaeli Kurultay Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Nazır Özer, Vali Seddar Zor ve Başbuğ Büyükakın’ın yanı sıra, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Ahmet Akif Yılmaz, İlyas Şeker ve Cemil Zeki, Kartepe Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Büyükşehir Uray Komutan Vekili Yaşar Takip Etmek, SELIM Fırka İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Aldanmaz, BBP İl Başkanı Kaan Şengil, AK Fırka Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Mısır Yasemini Özdemir, İl Milli Yetişek Müdürü Ömer Akmanşen, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’nde vazifeli vahit müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Proje çerçevesinde, bugüne büyüklüğünde toplam 294 okula robotik kodlama atölyesi kurulmuştu, bu yıl içerisinde ise 99 okul robotik kodlama atölyesine kavuşacak.

Share: