Bozkurt’ta selzedeler amacıyla yapılan TOKİ konutlarında sona gelindi

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Şişman Basamak İdaresi (TOKİ) aracılığıyla selzedeler amacıyla nesir edilen 679 konutun yapımında sona gelindi.

Geçen yıl 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın zehir yağışların arkası sıra taşması sonucu 65 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişinin kaybolduğu ve onlarca binada zararın meydana geldiği Bozkurt’ta selin izlerini gidermek için ölçülü icraat sürüyor.

Sel nedeniyle evlerini kaybedenler üzere ilçenin ayrımlı noktalarında düz yazı edilen 679 konut finiş aşamasına geldi.

Bozkurt Kaymakamı Gaye Atıcı, AA muhabirine, ilçede çalışmaların umum hızıyla bitmeme ettiğini söyledi.

Bozkurt Sıradan Endüstri Sitesi’nin yeniden inşası kapsamında 52 dükkan ve 2 üretimlik yapıldığını belirten Atıcı, eylül ayında planlı ad çekme çekiminin peşi sıra adalet sahibi esnafın iş yerlerine taşınmaya devam ettiğini anlattı.

Bozkurt’un çokça şişman tıpkısı fenomen yaşadığını vurgulayan Atıcı, şöyle devam etti:

“Sonuç 100 yılda ülkemizde gerçekleşen en iri başat ve rüsubat baskınının yaşandığı Bozkurt’taki çalışmalar serencam hızıyla devam ediyor. İlçe merkezinde 679 konutun yapımı sonuç aşamasına geldi. Son Teşrin ayının sonuna bitecek konutlarımız var. Kalanların de fasıla ayında işlemleri bitecek. Kabalarının cümlesi bitmiş durumda. Bölgede hoppadak 679 göz yapmıyoruz. Köylerimize dahi 40 aile yapılacak. Tıpkı köy evimiz tükenik durumda, 13 köy evinin temeli atıldı.”

Ara kocaoğlan ortamında konutların kuralarının çekileceğini dile getiren Atıcı, “Konutların bitmesinin peşi sıra tabii gazıyla vatandaşımıza sene sonuna büyüklüğünde teslim etmeyi planlıyoruz. TOKİ konutlarımız, art standartlarda yapılan yapılar. Peyzajı, mimarisi ve Kastamonu’nun kültürüne makul. Konutların mimarisinin denk olacağını düşünüyoruz. Mecmu ilkokul kadem şeklinde yapılıyor. Bir etabımız Hava Bilgisi Tepesi’nde ve bahir manzarası ile sunturlu ayrımsız manzaraya erbap.” dedi.

Bozkurtlu Sakıncasız Güney ise ilçede haddinden fazla korkulu mesai yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hizmetten tükenmez derecede memnunuz. Yapılan köprüler, işler haddinden fazla sunturlu. İlçe kurulduğu günden beri bu büyüklüğünde bakım almadı. TOKİ’nin yaptığı işler görülüyor. İhtiyacı olan insanlar bodur zamanda yerleşecek. Devletimize, milletimize henüz sunturlu amal yapmayı arzu ediyorum. TOKİ binalarında yapılan amal çok domuzuna. Hem manzarası hem de yapılan hareket kalitesi, aut görüntüsü ile çokça evire çevire.”

Share: