“Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, vefatının 10. yılında anılıyor

Ensiz dışından ve Türkiye’nin farklı illerinden Neşet Ertaş için Kırşehir’e mevrut sevenleri, ahali ozanının kabri başında yakarış ediyor.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı kapsamında 3 gündür anma etkinlikleri düzenlenen Kırşehir’bile, “Bozkırın tezenesi”nin Bağbaşı Mezarlığı’ndaki kabri üstelik sevenleri yoluyla ülfet ediliyor.

Ertaş’ın kabrini konuşma fail 7’den 77’ye haddinden fazla sayıda can dua ederek, bozlak ustasına rahmet diliyor.

Hollanda’dan gelerek Ertaş’ın mezarını konuşma eden 64 yaşındaki sema sakat Arif Kayaç, belen diliyle yaptığı açıklamada, babasının bozlak ustası ile Almanya’birlikte yaşadığı dönemde dostlukları olduğunu, Ertaş’ı çokça yol evlerinde konuk ettiklerini söyledi.

Ankara’dan geldiğini belirten Sinan Onur, Neşet Ertaş gibi bir ustanın bir henüz bu dünyaya edisyon geleceğine vurgu yaparak, “Tanrı rahmet eylesin. Kabrine gelerek duamızı ettik. Mekanı cennet olsun.” dedi.

Kayseri’den darülfünun öğrencisi Doğukan Saika üstelik türküleri ve kişiliğiyle gönlünde düzlük alan bozlak ustasını ülfet etmeyi istediğini belirterek, “Geri gelecektik ama öğrenci olduğumuz üzere ara bulamadık. Zaman müzakere ettik.” şeklinde konuştu.

Kırşehir’birlikte özel bir kolejdeki sınıf arkadaşlarıyla Ertaş’ın mezarını görüşme fail Eymen Baylanlık Avunduk de halk ozanının hakkının ödenemeyeceğini dile getirerek, “Neşet Ertaş ustamız bize birçok bayram, türkü, yadigâr ve vukuf bıraktı. İyi kim varsın, ruhun hayat dolu olsun.” ifadelerini kullandı.

İzmir’de, 25 Eylül 2012’bile memat fail âşık Neşet Ertaş, bire bir aktarılma sonradan Kırşehir Bağbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

Share: