Borsa haset düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’dahi BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,07 derece kaybıyla 3.198,16 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, geçmiş kapanışa göre 67,48 benek azalırken, bütün işlem hacmi 50,8 bilyon teklik seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 3,30 ve ana ortaklık endeksi yüzdelik 2,53 ayar kaybetti. Göz endeksleri beyninde yer aşkın kazandıran yüzde 2,64’le finansal isticar, faktoring, genişlik haddinden fazla kaybettiren ise yüzdelik 5,15’le bildirişim oldu.

Analistler, yükselen borçlanma maliyetleri ve güçlenen doların resesyon endişelerini artırması ile küresel piyasalarda risk iştahının bağan seyrettiğini belirterek, oynaklığın benzeri süre daha gündemde kalabileceğini söyledi.

Format bankası yetkililerinin yarınki açıklamalarının yatırımcıların odağında olacağını nâkil analistler, ara kazanç ve döviz piyasasındaki hareketliliğin bile yakından izlenmeye bitmeme edileceğini kaydetti.

ABD’nin 10 almanak ara kazanç faizi Ilk Teşrin 2008’den sonraları ilk kez 4,01’i sınav ederken, Almanya, İngiltere ve İtalya’birlikte de tafsilatlı vadeli ara kazanç faizleri yükseliş eğilimini sürdürdü.

Analistler, ferda ev zarfında hesaplı yiğitlik endeksi ve Türkiye Cumhuriyet Altını Model Bankası’nın derinti özetinin, güçlükle dışında ise ABD’üstelik büyüme, Almanya’birlikte şişkinlik, Avro Bölgesi’nde soylu erki atılganlık endeksinin izleneceğini anlatım ederek, beceri açıdan BIST 100 endeksinde 3.140 puanın destek, 3.250 ve 3.370 seviyelerinin dayanım konumunda bulunduğunu bildirdi.

Share: