Bolu haberi | Bolu’da “ivedi kapsam” tatbikatı yapıldı

Bolu’nun Gerede ilçesinde “ivedili format” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından car edilen “2022 Facia Tatbikat Yılı” faaliyetleri kapsamında Gerede ilçesinde düzenlenen tatbikata, Bolu, Sakarya, Düzce ve Karabük’ten AFAD ekipleri, İl Cingöz Komutanlığına bağlı kurnaz taharri ve istirdat ekibi, Karı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne sınırlı psikososyal bindi ekibi, Gerede Belediyesi itfaiyesi ekibi, İl Esenlik Müdürlüğüne tutkun UMKE ve 112 ekipleri, Milli Yetişek Müdürlüğüne vabeste Kontrol Kurtarma Birimi (AKUB) ekibi ile sivil topluluk kuruluşları katıldı.

Gerede Heybet Hastanesinin kayırıcı tarafında kayran alan eski dispanser ve lojmanların bulunduğu alanda yapılan tatbikatta, senaryo gereği 6,1 şiddetinde yer sarsıntısı meydana geldi.

Sarsıntı sonrası meydana mevrut yangına, itfaiye ekipleri engelleme etti.

Planlı cuşiş sönüm çalışmasının arkası sıra Bolu AFAD ekipleri tarafından göçük alanında dinleme yapıldıktan sonra Sakarya AFAD Kimyevi Biyolojik Işın Etkin Çekirdeksel Tehditler (KBRN) ekibi sahaya girerek alanda kontrol yaptı.

Ardından fenomen namına gelen esenlik ve UMKE ekipleri, enkazdan çıkarılan yaralılara müdahale ederken, psikososyal bindi ekibi ise afetzede yakınlarını sakinleştirmeye çalıştı.

Enkaz altında olduğu bildirilen 2 yaralı, Bolu ve Karabük AFAD ekipleri ile Bolu JAK ekiplerinin kolektif çalışması sonucu kurtarılarak UMKE ekiplerine tasdik edildi.

Düzce AFAD ekibinin da binada muhat küsurat ayrımsız yaralıyı, UMKE personeliyle sedye ve istasyon kurarak pencereden indirmesiyle tatbikat tamamlandı.

Türkiye Facia Engelleme Planına akla yatkın gerçekleştirilen tatbikatta, Bolu Ilbay Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan, Gerede Belediye Reisi Mustafa Allar, İl Güllabi Komutan Yardımcısı Jandarma Miralay Bağımsız Milletvekili Tığ, İl Kıran ve Acil Boyut Müdürü Cengiz Çavuş ve çekicilik amirleri, rasatçı namına saha aldı.

Share: