BNPL firmaları ile bankalar beyninde gerginlik artıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Anadan Görme bankacılık sektörü ile değme sabık dönüş daha popüler arkaç mevrut ‘şimdi hıyanet sonra öde’ (BNPL) şirketleri arasındaki gerginlik seçkin güzeşte zaman artıyor. Barclays’mağara andıran zamanlı ayrımsız araştırması BNPL servislerini murat alıyordu. İsveçli BNPL devi Klarna’dan yapılan açıklamada ise Barclays’mağara araştırması “kabul edilmesi baskı” ve “sorumsuzca” namına tanımlandı.

Finextra’nın haberine bakarak, Barclays, BNPL kullanımının tıpkı sonucu namına 876.000 İngiltere vatandaşının finansal zorluğa düşebileceği üstüne uyardı. Barclays sormaca araştırması için vecibe yardımı kuruluşu StepChange ile güçlerini birleştirdi.

İngiltere bankası BNPL ekonomisinin gayrimuntazam mağazaları amacıyla rolünün altını çizdi. Barclays firmaların müşterilere sundukları yüreklilik seçeneklerini ve “düzenlenmemiş takanak vermenin tuzaklarını” bilcümle adına anlamadıklarını açıkladı.

Klarna İngiltere Birimi Başkanı Alex Marsh’tan Barclays’mağara bahis konusu araştırmasına karşılık geldi. Marsh araştırmayı kaba tıpkı dilde eleştirerek, “Bu akıllara durgunluk verici ve türkçesi benzeri hayat maliyeti krizi sırasında sorumsuzca yapılan ayrımsız açıklama. Barclays, StepChange’i BNPL ürünlerine cebin biçim açmak namına %10,9 faiz talep fail faziletli kalburüstü taksitli itimat ürünlerini kabul etmek üzere kullanmalıdır” ifadelerine düzlük verdi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere anlaşmalı şirketlere sıfır faizli cesaret imkanı sağlayan Klarna kadar BNPL hizmetleri bir yandan bireylerin alışverişlerinde ödeme kolaylığı sağlarken benzeri yandan de anlaşmalı pejmürde şirketlerini destekliyor. amma velakin şirketlerin bağan nema imkanı sağlaması bankaların efdal faizli bitiren kredilerine olan ihtiyacı sınırlarken, BNPL hizmetlerine muvasala kolaylığı birlikte mali sistemin güvenliği amacıyla sevgili oluşturuyor.

Marsh, Barclays’in vardığı sonuçlarla “İngiltere’deki perakendecilere şişman ölçüde patronluk yaptığını” ve “İngiltere’deki perakendecilerin de ayrımsız müşteriler üzere, sakat bankaları infirak etmelerinin olağanüstü olmadığını” dahi sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz hafta, İngiltere hükümeti, BNPL sağlayıcılarının emniyet kontrollerini sıkılaştırmasını ve kayışçı reklam ve promosyonlardan kaçınmasını sağlamak üzere tafsilatlı zamandır muhtemel aranjman planları açıkladı. İngiltere hükümeti, 2023 ortasına kadar tali mevzuatın oluşturulması üzere bu yılın sonuna doğru taslak mevzuat üzerine bire bir istişare yayınlayacak. Peşi Sıra İngiltere’nin mali düzenleme kurumu FCA, sektöre müteveccih kurallarını danışacak.

İngiltere’üstelik sıfır vurdumduymaz ödemeleri ve hastalıklı güven puanları olan milyonlarca eş BNPL kredilerinden faydalanarak güven satın aldı. söz konusu riskli krediler BNPL şirketlerinin eleştirilerin odağında olmasına sefer açıyor.

Kripto krizi derinleştikçe geçer hayatiyet miktarı düşüyor

 

BNPL takanak batağına dönüşüyor

 

Apple’dan ‘Demincek hıyanet, sonradan öde’ hamlesi

 

Share: