Bilgi-Sen Genel Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Umumi Müdürlüğü, Sendikamıza Alın Ayan Yerine Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

CEYLAN SAĞLAM

Olgun-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının cımbar edilmesiyle ait “PTT Umumi Müdürlüğü, sendikamıza cebin ayan namına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin mütenevvi yerlerine cımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Mersin Mebus Alpay Antmen üstelik konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Amme Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) mecbur Bilgi-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Ilkgüz günlerinde sendikal faaliyetleri zımnında kilometrelerce uzaklıktaki ayrımlı memleket ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’üstelik Umumi Form Denetim Kurulu üyesinin fariza yeri Hakkari yerine değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e gitmek zorunda artan müdür, işyeri casus, şube denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Sazak Milletvekili Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Antmen, şunları tabir etti:

“Daha geçmiş sendikal ayrımcılık ve yönlü aynı anket yapan kontrolörler tarafından Haber-Sen yöneticileri muhtelif illere sürgün edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile ülfet yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; serencam alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya kadar güzergahtaki PTT işyerleri uğrunda meşruhat yaparak Ankara’ya tutum gerçekleştirmişlerdir. Ankara’dahi PTT Umumi Müdürlüğü uğrunda açmak istedikleri matbuat açıklamasına polis müsaade vermemiştir.

PTT tarihinde görülmemiş şekilde 29 ve 30 Ilkgüz tarihlerinde Olgun-Sen’e organ başöğretmen, reis, başdağıtıcı unvanlı yer az 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre ırak illere kendi istekleri dışında atanmışlardır. Malumat-Sen üyelerinin cımbar edilmesinin ihtarname edilmesini arkasından ünvanlı sağlam çokça Haber-Sen üyesi PTT memuru da cımbar edilmiştir.”

Antmen, Icra Vekili Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları arasında sabık sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT müteharrik sayısı kaçtır? Hangi tarihlerde kimler ne illerden nerelere atanmıştır? Bahsi güzeşte tarihler ortada öz isteği dışına yeri değiştirilenler hangi sendikaya üyedirler? Bahsi sabık sürgünler sonrasında PTT’ye sorun açarak geçmiş fariza hesabına dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’üstelik yaşanan bu çımbar politikasını abanmak amacıyla nezaret namına hangi zümre girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler zımnında istifa eden kaç dirilik bulunmaktadır?”

Bilgelik-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ilişkin SIMURG Bilim Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK ADINA SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri elan evvel dahi yaşadı. Bizzat Bili-Sen Umumi Sekreteri kendisine beni de kısaca ayrımsız yıl evvel Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya cımbar etmişlerdi. hüküm ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, bozuk fariza hesabına kalın kafalı döndüm. Sonuç süreçte da PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza cebin yıldızlı adına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan aynı ay geçmiş, büro yöneticilerimiz il içi ve yer dışlarına sürgün edilmişti. Şu dakika fiktif ile de 30 pasaj sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin mütenevvi yerlerine cımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu yalınlık anayasaya çapraz. Duruşma süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, mahkeme harçları ve insanların gelişim gücü kaybından belde tıpkı amme zararına bile neden olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, genel suret denetim kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 az Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 basit Başvekillik Genelgesi’ne ve en önemlisi birlikte ILO’nun 87 ve 98 dar sözleşmelerinin ana ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın amme kurumlarında uygulanmasına sonuç verilmesini istiyoruz. Alelhusus PTT’ye başmaklık İHS kontratlı arkadaşlarımızın kadroya alınmasını rica etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü önünde izah yapmamız gâh kişileri erinçsiz etti.

Şu anda tıpkı kısmı gitti, tıpkı kısmının da yaşlı esas babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Anlatım ahzetmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları dahi bodur aynı sürede menfaat ve mutlu şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza sonuç süreçte yapılan bu ayrımcılık nokta safhaya geldi, 30 lime filiz az değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde ihtimal bile tıpkısı önce. 30 dirilik iki dönme içinde sürgün edildi. Bizim sendikamız 1996’da böyle benzeri gravite yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonraları 2022 yılında böyle tıpkı sorumluluk varagelmek imkansız. Ego sabık cuma günü Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın sunu balaban sendikasının genel sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında çımbar mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları aylamak zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN BILE KEZA KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz mesai hayatına endeksli taleplerdi. Bizde modüler istihdam söz konusu. Taşeron, 399 çevrilmiş, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Herkes değer işi yapıyor ancak kıymet ücret alamıyor. Biz bedel işe eşit ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın birlikte keza kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’dahi tıpkı zaman ilk bağırsak barışın sağlanmasını istiyoruz amma tersine PTT yönetimi sendikal tıpkısı ayrımcılık yaparak sendikamız ile konuşma yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Tek müzakere yapmadan sorunlar çözülmez. Tığ arkadaşlarımızın bire bir dakika ilk çarkıt fariza yerlerine iade edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbarname dağıtımında görevlendirmesi üstüne sendika vasıtasıyla açılan davaya ilgili Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı amacıyla taşeronlara ihbarname dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu dava etti Edirne’da ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin birçok durumunda firma personeli arkadaşımıza ihbarname dağıttırıyor. Bu çıplak yerine yasaya marjinal. Bunun namına personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara bildirim haklamak ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların ihbariye dağıtması kanunda çıplak adına reddedildiğine bakarak herhangi bir hususi şirkete ilgilendiren kargo firmaları dahi tebligat dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden kerem demiş ki, işyar eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız bile bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye alın bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi de bu, zira tebligat dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Biz değil yasa bunu öngörüyor.”

Share: