Bilecik’in Medetli kavununda hasat çoğalan geçiyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kavun hasadına başlayan üreticiler artağan tıpkısı mevsim geçiriyor.

Bilecik’te kavun üretimi ağırlıklı namına Osmaneli’nde yapılıyor. Sakarya Havzası’nda düz düz ilçenin Medetli köyünde yetiştirilen kavunlar İstanbul ilkin atılmak amacıyla belde illere satılıyor.

Köye gelen tüccarlar, çiftçilerden tonlarca “Medetli kavunu” alarak koca noktalarına ulaştırıyor.

Bilecik format, Osmaneli ve Söğüt ilçelerinde 6 bin 400 dekar alanda güzeşte yıl 17 bin titrem olan toplanmış kavun rekoltesinin bu yıl 20 bin tona yükselmesi bekleniyor.

Osmaneli Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine, bölgede 4 kök kavun ekildiğini söyledi.

Piyasada en çok tutulanın, Medetli üreticilerinin ektiği “Han” çeşidi olduğunu belirten Ünver, “Medetli köyünde üreticiler yıllardır kavun ekiyor. Bu sene kavun hasadından memnunlar. Kavunun lezzeti önceki üreticinin şuurlu olmasından geliyor. Toprak ve hava şartları birlikte önemli.” dedi.

Üreticilerden Abdullah Baharat ise bu sene gür benzeri istihsal sezonu geçirdiklerini rapor etti.

Sakarya Nehri’ne yakınlığından hava bol topraklara eş olduklarını anlatan Ilkbahar, ” Marmara Bölgesi’nde da pazara yakın tıpkısı noktadayız. Ürünlerimiz kalitelidir. Bu işi bundan sonra bol öğrendik.” diye niteleyerek konuştu.

Bahar, hasat edilen kavunun bir nice noktada tüketiciyle buluşturulduğunu, İstanbul’un yanı sıra Kütahya, Eskişehir, Düzce, Zonguldak kabilinden kasaba illerde satışının yapıldığını aktardı.

Hasat tıpkısı ay henüz bitmeme edecek

Mahsule kardeş kardeş davranınca tadının üstelik bereketinin üstelik olduğunu dile getiren Bahar, şunları kaydetti:

“Bu sezon, sonuç 20 senedir geçirdiğim yer iyicene mevsim. Allah artağanlık versin. 35 senedir bu işin içindeyim. Haddinden Fazla memnunuz. Biz kavunu yetiştiriyoruz, kalitesine göre fiyat belirleniyor. Gerçekten yetiştiren ona göre fiyata satıyor. Kaliteli yetiştiren, verdiği gübreye, bakıma göre haliyle fiyatı üstelik henüz gür oluyor.

Her sabah ercecik hisse senedi başı yaparız. Saat 06.00’da kalkarız. İşçisi olan işçisini alır. İşçisi olmayan kendi ailesiyle gelerek kesime başlar. Yığınlar haline getirip sonra tek bir tane römorka yükleriz. Medetli köyümüzde pazarımız var. Kantarımız var, oraya götürürüz. Bayağı tıpkı nakız namına düşünün. Pazarcı oraya dirimsel. Hangi malı beğenirse mülk sahibini bulur. Pazarlıkla anlaşırlar. Pazarcı kavunu alır. Nereye alaşağı etmek isterse alıp götürür.”

Abdullah Baharat, bu ay başında başlayan hasadın eylül ortalarına kadar süreceğini sözlerine ekledi.Share: