Belde dostu kütüphanenin geçmiş misafiri “kumru” oldu

Diyarbakır’bile “başarısız atılmış” sloganıyla halk ele veren öğretmenler ve öğrencilerin, velilerin birlikte katkısıyla okula kazandırdığı kasaba dostu kütüphanenin ilk misafiri “kumru” oldu.

Merkez Kayapınar ilçesindeki Prof. Dr. Fuat Sezgin İlkokulu’ndaki öğretmenler çocuklara çevre ve natür bilinci telkin etmek üzere atıkları değerlendirerek okulda katalog oluşturmaya değişmeyen verdi.

Projeye mektepli ve velileri dahi dahil eden öğretmenler, kullanılmayan yahut çöpe atılacak elma kasalarını kitap rafına, askılıkları kitap kıraat lambasına, meşrubat şişelerini kalemliklere, plastik kapakları tabloya, plastik yemiş kasalarını masaya, güpür ve fileleri cepli kitaplığa dönüştürdü.

2022-2023 eğitim bilimi talim yılında “tezkere kurtları”nı ağırlaması amacıyla amade kuzuluk getirilen “Prof. Dr. Fuat Sezgin Başarısız Atılan Kütüphanesi”nin önceki konuğu bulutsuz pencereden girerek sonuç kasasına yuva yapan kumru oldu.

“Kumru çocuklarla çokça iyice bire bir ahenk içerisinde”

Ekol müdürü Yüsri Demir, AA muhabirine, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde hesaplı “Muvaffakiyetsiz Atık Projesi” kapsamında yola çıkarak şuurlu nesiller yetiştirmek üzere sıfır atık kütüphanesi oluşturduklarını söyledi.

Çipo, “Burada gördüğünüz malzemelerin kâffesi normalde çöpe atılabilecekken biz bunlardan faydalanma için gittik. Pet şişe, kasa, eskiyen fasıla ve masa parçaları ve evde metruk kumaş parçalarından böyle bir kütüphane oluşturduk. Kütüphanemizin önce misafiri kumru oldu. Kumru çocuklarla çok pir benzeri uyum içerisinde. Yuva yaptı.” ifadelerini kullandı.

“Yavrularımızı yetiştirirken kumrunun da yavrularını büyüteceğiz”

Proje koordinatörü ve dershane öğretmeni Zekiye Tanboğa dahi hoşgörüsüz dönüşümün öneminin temas geçen dönme elan bile arttığını anlattı.

Tanboğa, seçkin sene kullanılan kitapları toplayıp vurdumduymaz dönüşüme gönderdiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

” Herhangi Bir yıl ayrımsız titrem kağıtla 17 ağacın kesilmesine engel oluyoruz. Bu 17 ongun kim bilir kaç kumrunun yuvası. Çocuklarımızı bilinçli nesiller namına yetiştirmemize kütüphaneye konuk olan kumru da havari oluyor. Bizim amacıyla birlikte adamakıllı bire bir şaşırtı oldu. Erke hissedilen aynı molekül. Kumru da bizim enerjimizi hissetti. Kumrumuzun iki yumurtası var. Yavrular getirecek. Burada yavrularımızı yetiştirirken kumrunun birlikte yavrularını büyüteceğiz inşallah.”

Kütüphanenin hazırlanmasına katkı sunan öğrencilerden Arya İkra Dönegel, hakeza bire bir kitabevi oluşturdukları amacıyla bahtiyar olduklarını ifade etti.

Kütüphaneye misafir olan kumruyu önce gördüklerinde şaşırdıklarını anlatan Dönegel, ona kutudan sülale yapacaklarını dile getirdi.

Dönegel, “Camı dahi açsak hariç çıkmıyor, yanımızda duruyor. Bizim yanımızda kendisini güvende hissediyor.” ifadelerini kullandı.

Elif Gezer ise kütüphaneyi oluştururken atık malzemeleri değerlendirdiklerini belirterek, yeni olarak kullandıkları tek şeyin boya olduğunu anlattı.

Gezer, bu sayede doğaya fayda sağladıklarına inandıklarını dile getirerek, “Kütüphanemize mevrut kumru ile çok mutlu olduk. Bizim onu sevdiğimizi düşünmüş, buranın sıcaklığını sevmiş benzer.” diye niteleyerek konuştu.Share: