Bedava çek adedi çoğalma gösterdi

Türikye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Ocak – Mayıs döneminde bankalara ibraz anında bedava çıkan, 7,4 bin keşideciye ilgilendiren 55,2 bin skor çekin hep tutarı 7,1 bilyon TL oldu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Benzeri eski yıla bakarak; çek adedi yüzdelik 22, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) yüzdelik 11, çek tutarı ise yüzde 89 artmıştır.

Meccani işlemi yapılan çek tutarı arttı

2022 yılı Ocak – Mayıs döneminde bankalara ibraz çabucak meccani çıkan, 7,4 bin keşideciye ilişik 55,2 bin sayı çekin bütün tutarı 7,1 milyar TL oldu.

Emeksiz işlemi yapılan 3.627 keşideciye ait bütün 872 milyon TL tutarındaki 7.618 nüsha çek henüz bilahare ödendi.

Salgın ile savaş amaçlı Kazanç Usul Kanunu İle Bazı Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dayalı Kanuna eklenen arızi özellik kapsamında 30 Mayıs 2022 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında (bu tarihler karışma) üyeler vasıtasıyla ibrazında bedava çek işlemi yapılmamıştır. Bu nedenle, 2021 yılı Mayıs ayında meccani çek verileri 0 olarak gerçekleşmiştir.

söz konusu aranjman 2022 yılı Mayıs ayında sudan ucuz işlemi yapılan çeklerdeki yükselişte faal olmuştur.

Caba işlemi yapılan çek adetinin ibraz edilen çeklere oranı tıpkı esbak yıla bakarak geriledi.

Mayıs ayında emeksiz işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; hacim yerine ve skor olarak yüzde 0,7 oldu.

Müft işlemi yapılan çeklerin memleket bazında dağılımı

2022 yılı Karı-Mayıs döneminde, meccani işlemi yapılan çek tutarının ve adedinin yer yüksek olduğu 5 diyar sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Kocaeli oldu.”

Bankalar halk koydukları araba ve konutların tamamını sattı

 

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

Share: