BDDK’den bankacılıkta sayısal dönüşüme bindi

BDDK, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) hareket birliğiyle planlı “Bilgelik Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Istimara Toplantısı” gerçekleştirildi.

Yaklaşık 200 kesim çalışanını tıpkı araya getiren toplantıya, TBB Umumi Sekreteri Ekrem Dağ, TKBB Genel Sekreteri İsmail Vural, bankaların dal düzey yöneticileri ve çalışanları katıldı.

BDDK’nin bankacılık sektöründe sayısal dönüşümü takip ettiği ve eskimemiş sulp teknolojik gelişmelere bindi verdiği vurgulanan toplantıda, Türkiye’ye yatırımın önünü açabilecek ve istihdam alanları yaratabilecek teknolojik gelişmelerin önemine değinildi ve BDDK’nın çalışmalara devam ettiği anlatıldı.

BDDK Başkanı Akben, Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’nda ele alınan “bankacılıkta sayısal tahavvül” konusuna ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin elektronik bankacılık alanında sahip olduğu tecrübeler ve bu seviyeye gelmelerine deli dolu olan mevzuat değişikliklerine değinen Akben, etkinlikte, Bankaların Vukuf Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Üzerine Talimatname’in hazırlık aşamasında yapılan çalışmalara, yönetmelikte ele alınan vukuf sistemleri sürekliliğinin sağlanmasına, bilgi güvenliği yönetimine, siber güvenliğe, keder bilişime, dış hizmet alımı kabilinden mehabetli hususlara değinildiğini anlattı.

“Bankacılıkta sayısal dönüşümün üzerinde hassasiyetle duruyoruz”

Mehmet Mualla Akben, organizasyonda, alarga etiket tespiti ve elektronik ortamda antant ilişkisinin kurulması ile bu arada bankacılık sektörüne yeni modeller sunan Sayısal Bankaların Cümbüş Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Için Yönetmelik kapsamında bilgilerin birlikte paylaşıldığını söyledi.

Özgür teftiş uygulamaları, peçe niteliğindeki bilgilerin raporlanması, dijitalleşmenin bankacılık sektörüne etkileri kapsamında elde edilen istatistiklerin yorumlanması üzere konuların de ele alındığını ifade fail Akben, “Antrparantez, siber düzenlilik ve dolandırıcılıkla mücadele alanında akıbet dönemki operasyon, sektörden beklentiler ve gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalara ilgili bilgiler paylaşıldı. Akıbet kendisine metaverse konusuna da değinildi.” diye niteleyerek konuştu.

Akben, etkinlikte, bankacılıkta dijital dönüşümde yaşanan gelişmelerin üstünde de durulduğunu aktararak, “Önümüzdeki 5 yılda elektronik bankacılık alanında yaşanması muhtemel değişimler ele alındı. BDDK, bankacılıkta sayısal inkılap trendlerini yakından takip ediyor. Bankacılıkta dijital dönüşümü destekliyor ve çok önemsiyoruz. Organizasyon süresince üstünde hassasiyetle durduğumuz konulardan bire bir tanesi üstelik sektörümüzdeki dijital dönüşümdü.” ifadelerini kullandı.

BDDK eliyle yapılan düzenlemelerin önemi anlatıldı

BDDK Başkanı Akben, aktiflik çerçevesinde düzenlenen panellerden birisinde “BDDK marifetiyle yapılan düzenlemelerin ve Türkiye’birlikte vadi alan büyümüş herif gücünün” öneminin vurgulandığını belirterek, gelecek 5 yıl üzere bilgi güvenliği ve herif kaynağı konularında önlemler alınmasının öneminin vurgulandığını kaydetti.

Akben, “Etkinlik böylece bankaların arka düzem yöneticilerinin katıldığı ve BDDK Başbuğ Yardımcısı Mustafa Aydın’ın yönettiği etkileşimli ayrımsız güruh gerçekleştirildi. Departman temsilcilerinin canlı afi aldığı bu toplantıda sektörün sorunları, hal önerileri ve talepleri dile getirilirken gücük ve itidalli vadede yapılması gerekenler tartışıldı.” dedi.

BDDK kararı sonrası kamuda 3 milyar dolarlık koca

 

BDDK, dört büyük denetim şirketiyle görüştü

 

BDDK: Ticari müşterilerden şikayetler gelmeye başladı

 

BDDK’nın kısıtlama kararına ilişkin 28 şirketten izah

 

Share: