BDDK Başkanı Akben: Düzenlemenin anamal kontrolü ile alakası bulunmayan

Berduş kredinin döviz namına yatırıma yönlenmesini amaçladıklarını belirten Akben, kâin genişlik itibariyle düzenlemenin 300 civarında şirketi kapsadığını söyledi. Akben, “Kararımız KKM’ye müteveccih değil, kredilerin yatırıma, istihdama yöneltilmesine ilişkin” dedi.

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlayan Akben’in mesajları şöyle:

Kredileri ekonomiye ulama sağlayacak alanlara yönlendirdik.

İhtiyacı sıfır şirketlerin da döviz amacıyla krediye yöneldiğini gördük.

Döviz borcu olan, döviz yükümlülüğü olan şirketlerde tıpkısı sorun bulunmayan, onların namus borcu almasında sevgili görmüyoruz.

Düzenlemenin resülmal kontrolü ile ilgisi yok.

Kararı illet BDDK aldı?

Bankacılık Kanunu bize bu yetkiyi veriyor. 32 sayılı kararda mübayenet yapılması için resülmal hareketlerini kısıtlayıcı niteliğe ehil olması gerekiyor, bizim aldığımız karar sermayenin transferi değiştirmiyor, hakeza tıpkı etkisi yok, şirketlerin bankalardan temin ettiği TL kredinin nereye gittiğini belirliyoruz, kanun bize bu yetkiyi vermiş.

Kararımız KKM’ye müteveccih değil, kredilerin yatırıma, istihdama yöneltilmesine ilişkin.

Düzenleme birçok şirketi etkileyecek?

Üç şartı tıpkı anda sağlayan iştirak sayısı muhtemelen 300 üstünde, deli dolu bire bir haber. Rakamlarda değişiklik olması söz konusu.

Yeminli finansal müşavirler ifade amacıyla sisteme dahil türlü.

Şirketlerin 15 milyar doların üzerinde döviz yer ilavesi var.

Kararı iyileştirici adımlar gelebilir

Bankalara açıklamalarımız oldu, anlaşılmaz küsurat, anlaşılması baskı olan alanlarla ilişkin önümüzdeki günlerde yıpranmamış izahat yapacağız, piyasayı daha rahatlatıcı kuzuluk getireceğiz.

Kararın iyileştirmesi müstelzim alanları olacaktır.

Bu asıl kararlar alındığında mutlak suretle bu kararların ayrımsız takım etkilerinin olması elhak muhtemel, illet Cuma akşamı alındı, eleştirileri var, iki günce bir müddet verilerek, bu işlerin pekiştirilmesi, itirazların yahut yarım yamalak mütezayit tarafların veya yönetilmesi müstelzim tarafların hangi olduğu üstüne, bu kararların hakeza alınması doğal.

Geçen haftalarda hem göz hem bile itimat kartları ile ilgili açıklamalarımız oldu, etkili tıpkısı proses yaşıyoruz, ekonomi etkili, kredi büyümesi haddinden fazla efdal.

Düzenlemenin üretim ve yatırımı sekteye uğratmasını beklemiyoruz.

Kurlarla ilişkin ayrımsız kriz var

Yabancı para kredilerde sonuç dönemde çöküntü var, kurlarla ilgili kendisine da benzeri gerileme var, haleldar bir TL olduğu müddetçe ecnebi paraya temenni haddinden fazla çok olmayacaktır, gücük vadede bunun oraya irade akışı yaratacağını düşünmüyoruz.

Tahsili gecikmiş matlup oranı %2,5 civarında, bankaların eşit oranları bile %80’lerin üzerinde, şu anda bankaların akışkanlık ve çalışkan durumunda seçme problemle karşılaşmış değiliz.

KKM

Dalan Bankası’nın kur korumalı ürünü tarafında aynı zindelik, oraya tıpkısı akış olduğunu görüyoruz, büyük taban bu işten memnun.

Eş Güdüm içinde alınan kararlar, mali abra üzere ferah olduğu isteyerek münfail kararlar, eğer kararlar oradaki düğümlü alanın azaldığını, ortadan kalktığını gördüğünüz an kâh kararları almazsınız.

BDDK’den “bankacılıkta sayısal dönüşüme” destek

 

BDDK kararı sonrası kamuda 3 bilyon dolarlık komutan

 

BDDK, dört iri denetleme şirketiyle görüştü

 

Share: