Batman’da huzura munsap Sason Kanyonu’nda natür yürüyüşü

Batman’daki Sason Kanyonu kavuştuğu huzurla doğaseverleri ağırlıyor.

Türkiye Alpinizm Federasyonu İl Temsilciliği ve Diyarbakır Huy Sporları Kulübü’nün (DİDOSK) organizesiyle benzeri araya gelen dağcılar ve havza illerindeki farklı patika gruplarından 105 doğasever Sason ilçesindeki kanyonda 6 saat süren yürüyüş gerçekleştirdi.

DİDOSK Umumi Heyet üyesi Eray Karahan, AA muhabirine, reviş yaptıkları parkurun bölgenin sunu güzel kanyonlarından biri olduğunu belirterek, bu alanın turizme kazandırılmasını beklediklerini söyledi.

Keyifli ve güzel tıpkı üslup gerçekleştirdiklerini anlatım eden Karahan, Sason Kaymakamı Maksat Mete’ye misafirperverliği için teşekkür ettiklerini belirtti.

Türkiye Alpinizm Federasyonu ve DİDOSK Yönetim Kurulu üyesi Yeliz Çuban bile kanyonu çok beğendiklerini yıpranmamış benzeri parkurda tutum yapmaktan bahtiyarlık duyduklarını ifade etti.

DİDOSK Yönetim Kurulu üyesi Derviş Akkuş ise kanyonda yürürken ara sıra doğaseverlerin zorlandığını anlatarak, ongun ayrımsız motivasyonla bitmeme ederek yürüyüşü tamamladıklarını aktardı.

Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Adnan Ceviz, doğada sportif amaçlı reviş yapmak isteyenlere bu kanyonu önerdiğini belirterek, kamu doğaseverleri bu kanyona davet ettiğini söyledi.

Doğasever Yüce Çipo üstelik bu yürüyüşle Batman’daki gizli tabii tıpkı güzelliği elan rüyet fırsatı bulduklarını dile getirerek, “Herkesi buraları keşfetmeye bekliyoruz. İnsanların doğayı korumaları ve gelecek nesillere aktarmaları gerektiğini düşünüyorum.” dedi.Share: