Batman kültür konferans haberi | Yılın 9 ayında turizme amelî olan Hasankeyf’te restorasyon çalışmaları tamamlandı

Yılın 9 ayında turizme müsait olan Hasankeyf’te yenileme çalışmaları tamamlandı

BATMAN Ilısu Barajı ile alay malay sular altında artan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te taşınan eserlerin restorasyon çalışmaları bitti. Yerinden sökülen 650 yıllık Belletici Camii’nin bakir namına harmoni işlemleri ve restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf yeni beledi alanına taşınan tarihi eserlerin yenileme çalışmaları tamamlanırken, Arkeo Park alanında belde düzenlemeleri coşkun tıpkısı şekilde devam ediyor. Restorasyon çalımları üzerine konuşan Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Hasankeyf’in binlerce yılık bire bir geçmişin izlerini taşıdığını ve medeniyetin geçmiş şehri olduğunu söyledi. Ilçebay Öztürk, “Bugünde bizler bu mirası müzaheret etmek ve ati nesillere aktara haberi olmak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Özelikle herkesin bildiği kabil Hasankeyf Baraj sürecinde şehir sular altında kaldı. Kalmadan öncede bütün tarihi kültürel eserler çok özel bir ustalık ile eskimemiş Hasankeyf’e taşındı. Taşınmayan Hasankeyf Kalesi dediğimiz aynı düzlük var; bölüm filhakika akarsu üzerinde havza ile muvasala sağlana biliyor. Taşınmış olduğumuz yerlerde dahi barhana işlemleri bitti, restorasyon işleri bitti” dedi.

“Ibdai benzeri proje hayata geçirilecek”

Arkeo Otopark alanında mekân düzenlemelerinin çok yoğun tıpkısı şekilde devem ettiğini tamlayan Ilçebay Öztürk “Hakikaten özgün aynı proje hayata geçirilecek. Diğer yandan Hasankeyf Kalesi’nde kâin kazılarımız bitmeme ediyor. Onlar, Cumhurbaşkanlığı kazıları şeklinde yılara sirayet eden kazılardır. Gerçek bulabilirsek orada daha birlikte hızlanmanın müfit olacağını düşünüyorum. Çok bayrı ayrımsız tarih var Hasankeyf Kalesi’nde. Oraları de tıpkı şekilde turizme kazandırmak için çok özenle müstahzar ayrımsız projemiz daha var. Akan Yıldız Vadisi’nin yeniden dönüşümü projesi bir çerçevede hayata geçiyoruz. O çalışmada bittiğinde haddinden fazla elan kesin göreceğiz, buraların entegresi ile sağlamış olacağız” diye niteleyerek konuştu.

“İğne atsanız yere düşmeyecek konuma ati”

“Şu anda oralardaki icraat devam ediyor” diyen Ilçebay Öztürk, “Buradaki icraat elan çabuk. Bura bittiği üzere oradaki icraat daha hızlanacak. Orayla buradaki kontağı sağladığımız zamanda daha çok çarkıt Hasankeyf’in var olduğunu bile ziyaretçilerimize göstereceğiz. Bilcümle büyüklük yetkililerimize kul teşekkür ediyorum. Özelikle edebiyat çokça ısıdam kesim, ama su olduğu için insanlarımızı buraya çekmece peşindeyiz. İlkbahar ve sonbahar aylarının dışında yaz döneminde çıktı turistlerimizi burada göreceğiz. Şu anda sakil aynı mevsim. Buranın güzelliği şu, fasıla ayında üstelik turizm sezonu etkili olabiliyor. Bu havza 3 ay, 3 zaman. Kestirmece 8 ila 9 kamer çokça makul turizme. Bizde bu bilcümle müşahitliği kullanacağız. Temas sabık periyot henüz aşkın turist geliyor. Biz burada olmayacağız, şu gördüğümüz alanda iğne atsanız yere düşmeyecek konuma ati. Tığ, inanıyoruz ve o mimaride çalışıyoruz” dedi.

Share: