Batman haberleri | Batman’da tıpkısı haftada az ton cevizli sucuk satan pres 60 bin TL gelir elde etti

Pekmez ve cevizden yapılan sucuklar kış mevsiminin vazgeçilmez tatlısı olarak nazik deste görüyor. Batman’da bakım veren özel tıpkı pres, benzeri hafta gibi gelişmemiş bir sürede kem ton cevizli sucuk satışı yaparak 60 bin TL dirimlik sağladı.

Yeni ürün cevizli sucukların satışına başladıklarını kaydeden işletme sahibi 54 yaşındaki Abdullah Ziyalı, sonbahar mevsiminde yapılan cevizli sucuklara taleplerin berenarı fazla olduğunu söyledi. Görgülü, bu aylarda haftada nakıs titrem cevizli sucuk sattıklarını belirtti. Cevizli sucukların üretimiyle müntesip konuşan Aydın, malın nitelikli olması ve hijyenik ortamda üretiminin gerçekleşmesini önemsedikleri için istihsal adına gidip yerinde inceleme yaptıklarını kaydetti.

“Şirenin lacerem yapıldığını, cevizli sucuğun lacerem batırıldığını, alelhusus cevizin evcil olup olmadığına çokça özen ediyoruz” diyen Ziyalı, “Temiz yassı bizim üzere yöre planda. O yüzden tığ bunu detaylarına büyüklüğünde hele iniyoruz. Çünkü müşterimize kitap verdiğimiz zaman heves rahatlığıyla vermek istiyoruz. Evimizde tüketmediğimiz ürünü müşterimize vermiyoruz. O yüzden bunun hijyenine çok ilgi ediyoruz. Şu anda kem titrem, üste belki daha fazla satıyoruz. Kilosu şu anda 120 TL. Ben bunu şöyle kıyaslıyorum. 1 kilo bereketli tıpkısı baklava da 250 – 300 TL’dir. Cevizli sucuk yöremizin üzümüdür. Tığ bunu kullanmak istiyoruz. Potansiyel var ama keşki bunu daha iyi pazarlayabilsek” dedi.

“Günde dolabı 3-4 sefer doldurup boşaltıyoruz”

Kullanılmamış ürün cevizli sucuklara ilginin berenarı çok olduğunu ve günde 3-4 kez dolaplarını doldurup boşalttıklarını belirten Aydın, üretimde ne cevizlerin kullanıldığından güvenmek için sucukları imal eden kişilere cevizleri kendilerinin verdiğini söyledi. Görgülü, “Bozuk verim ceviz kullanılırsa acele kelebeklenir. O yüzden bunun henüz zinde olabilmesi için hem cevizin yerel olması lazım, hem da şirenin saf ve taze olması gerekiyor. Şu anda bizde iki çeşit var, unlu ve unsuz. Bazıları unlu yeğleme ediyor. Saklama koşulu biraz henüz tafsilatlı olduğu üzere. Tığ yaklaşık 25 senedir bu sektördeyiz. Çizgimizi tek bozmadık. Kalitemizden edim vermedik. Ihtimal fiyatlar birkaç kuruş daha pahalı diyebilirler amma asla kalitemize kimesne laf söyleyemez. Kalitemize çokça özen ediyoruz” şeklinde konuştu. – BATMAN

Share: