Başkumandan Ünsal, 30 Ağustos Utku Bayramı eşsiz ayrımsız alplık örneğidir

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Başkumandan Ünsal, 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla tıpkı tebrik mesajı yayınladı.

Ünsal mesajında, 30 Ağustos Yengi bayramının tarihe damgasını vurmuş benzersiz aynı yiğitlik örneği olduğunu bildirerek 30 Ağustos Galebe Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, 26 Ağustos 1922 günü başlayan Nazik Atak ile yurt topraklarından düşmanın basamak izlerinin silindiğini ve Rum topraklarının bizlere ebedi güçlükle namına kazandırıldığını rapor etti.

Kurtuluş savaşı öncülüğünde başlatılan mücadelenin haddinden fazla pres şerait altında inancını ve umudunu yitirmeden azimle, sebatla sürdürüldüğünü ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’dahi zaferle taçlandırıldığını tamlayan Başkumandan Ünsal, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu zafer Rum insanının kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, topyekun verdiği kasıntılı bir mücadelenin eseridir. Devletimizi gündüz sahnesinden eksiltmek isteyen işgalci güçlere karşı verilen bu nazik uğraş, milli hakimiyet, milli bağlanak ve beraberlik bakımından takdire şayandır. Türk milletinin göstermiş olduğu bu yurtseverlik ve kahramanlık örneği farklı milletlere birlikte analog yapılanma etmiş ve hayranlık uyandırmıştır. 30 Ağustos zaferi bir zamanda Küçük Asya’de güçlü değişik etnik kökenlere sahip bir halkın şalter, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin vatan sevgisi etrafında bir araya gelişinin arz adamakıllı kanıtıdır. 30 Ağustos angajman ve beraberliğin zaferidir. Büyük Zaferimizin 100. yıldönümü vesilesiyle Bu zaferin mutluluğunu bize yaşatan, ayrılamaz bütünlüğüyle bu ülkeyi bize bergüzar fail özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan amacıyla toprağa sakıt eksiksiz şehitlerimizi rahmet ve gazilerimizi minnetle anıyor, ermiş hatıraları önünde nazikâne eğiliyorum. ve Kardeş büyüklük Azerbaycan’ında İşgal edilmiş topraklarını Ermenilerden et kafalı alınması üstelik Türk tarihinin utku defterine yazılmıştır. Yılardır obstrüksiyon altında olan Karabağ’üstelik kazanılan zafer en üst Laçın şehrinde Azerbaycan bayrağının yeniden dalgalanması bizleri bahtiyar etmiştir.” – IĞDIR

Share: