Başkent’te düzme mal operasyonu: 49 bin yapmacıklı Türk Lirası, 9 bin 700 sahte Amerikan Doları ele geçirildi

Başkent’te düzme servet operasyonu: 49 bin düzme Türk Lirası, 9 bin 700 düzme Amerikan Doları ele geçirildi

ANKARA – Ankara’dahi yapılan cali dünyalık operasyonunda 5 güç gözaltına alınırken, 49 bin cali Türk lirası 9 bin 700 sahte Amerikan Doları ele geçirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Büro Müdürlüğü ekipleri, Parada Sahtecilik suçuna yönelik faaliyetler gerçekleştirdi.

Kalpazanların, AVM’ler, seyyah satıcılar, mahalle esnafı, camilerin yardım kutuları ya birlikte hayvan pazarları üzere halkın yavaş olarak bulunduğu yerlerde piyasaya düzme para sürdükleri tespit edildi. 6 mahiye ustalık ve fiziksel izleme sonucunda yapılan operasyonda 5 dirilik gözaltına alındı. Antrparantez 49 bin yapmacıklı Türk Lirası, 9 bin 700 cali Amerikan Doları ele geçirildi.

Piyasaya yapmacıklı mal süren çetenin hele İstanbul ve Antalya illerinden realizasyon ettikleri yapmacıklı Türk Lirası ve Amerikan Dolarlarını Ankara’evet getirerek dağıttıkları, ve çete üyelerinin cali paraları AVM’lerde kâin mağazalara, seyyar satıcılara mahalle esnaflarına, camilerin müzaheret kutularına, kurbanlık satışı yapılan efsanevi pazarlarında vatandaşlara vererek alışveriş yaptıkları belirlendi.

Sahte servet verip ana dünyalık üstü aldılar

Paraların kontrol edilmesi riskine cebin ise destelerin başına ve sonuna birer adet cins servet koyarak cali paralara temel izlenimi veren çete, erdemli küpürlü düzme dünyalık ile kısmi miktarda ahzüita yapıp dünyalık üstü adına hakikat para aldı.

Tıbbi peçe ile yüzlerini gizlediler

Çete üyelerinin, cali dünyalık verdikleri işyerlerinde güvenlik kameralarına yakalanmamak için ise tıbbi peçe kullanarak yüzlerini gizlemeye çalıştıkları tayin edildi. Antrparantez, cali paraların anlaşılmaması için alışverişlerini alelhusus akşam ezanı vakitlerinde, tenha yerlerde, kamerasız ortamlarda yaptıkları üstelik belirlendi.

Soruşturma çerçevesinde, 11 camii görevlisi, 8 turist satıcı, 3 çoban ve muhtelif gelişim yerinde müteharrik 5 vatandaşın kıygın edildiği belirtildi.

Share: