Başkentte “Anne Eğitimde El Erki Kültürünün Güçlendirilmesi” konferansı düzenlendi

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması

Programın düzenlendiği salon ve salonda bulunan katılımcılar

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve KEZ Başkanı Faruk Kaymakcı’nın konuşması

SUTAŞ Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut’un konuşması

Toplu fotoğraf çekimi Başkentte “Ana Eğitimde Demokratlık Kültürünün Güçlendirilmesi” konferansı düzenlendi

Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı ve SUTAŞ Başkanı Faruk Kaymakcı:

“SUTAŞ üyelik perspektifi haddinden fazla büyük ve kızıl. Hassaten şunu birlikte söyleyebilirim; KEZ üyelik perspektifi, DENIZ üyeliğinden dahi henüz zer”

ANKARA – “Ana Eğitimde El Erki Kültürünün Güçlendirilmesi” projesinin kapanış töreni ve konferansı başkent Ankara’de düzenlendi.

Milli Yetişek Bakanlığı Esas Eğitim Genel Müdürlüğü ile Avrupa Konseyi iş birliğinde, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi eş finansmanı ile hesaplı projenin değerlendirilmesi aktarılma süresince düzenlenecek panellerle yapılıyor.

Projenin kapanış konferansının açım törenine, Dışişleri Nazır Yardımcısı ve SU Başkanı Faruk Kaymakcı, AB Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ve aralarında projenin uygulandığı 10 uçucu ildeki 110 okulda görev işleyen temsilciler ile ulusal ve arsıulusal uzmanlar katıldı.

” Türkiye’nin KEZ üyelik perspektifi SU üyeliğinden da henüz değerli”

Programın açım konuşmasını işleyen Kaymakcı, Türkiye’nin KEZ üyelik sürecinde serencam zamanlarda Yunanistan ve Cenup Kıbrıs Rum yönetiminin civar planda olduğuna işaret ederek “Ama gerçekte yeryüzü belirleyici konu Kopenhag Siyasi Kriterleridir, Türkiye’nin demokratik düzeni, demokratik görüntüsüdür. ” ifadesini kullandı.

Bugün Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği unsur ülkelerinde demokrasiyle ilgili olumsuzluklar görüldüğüne, üye ülkelerin Kopenhag Siyasal Kriterlerinden uzaklaştığına dayalı eleştiriler olduğuna işaret eden Kaymakcı, “Bunların aşılması lazım.” dedi.

Kaymakcı, Türkiye’nin DENIZ üyelik sürecinde Kopenhag Siyasi Kriterlerinin adına getirilmesi ve 23. Faslın açılması üstüne ısrarcı olduğunu belirterek “Burada tabii şuna vurgu açmak istiyorum. Bu süreçte aşağı AKARSU üyelik perspektifi çok kebir ve zer. Hassaten şurası üstelik söyleyebilirim SUTAŞ üyelik perspektifi SU üyeliğinden bile elan altın.”

söz konusu perspektifin aday ülkelerin demokrasilerini güçlendirme sürecinde makro reformlar yapmasını ve açıklık almasını sağladığını kaydeden Kaymakcı, Türkiye’nin bile bu süreçte “sessiz devrim” özne aynı devlet adına öne çıktığını dile getirdi.

Kaymakcı, Türkiye’nin demokrasisini güçlendirme sürecinde askeri darbelerle kesintilerin oluştuğuna belen ederek bu süreçte idam cezası edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Pek ve Hasan Polatkan ile 15 Temmuz demokratlık şehitlerini rahmetle andı.

Kaymakcı ayrıca projeye da değinerek bu çerçevede öğrenci öğretmen ilişkilerini, Türkiye’deki öğretmenler ile Avrupa ülkelerindeki öğretmenlerin ilişkilerini gözlemlediklerine bel ederek “Bunları ego çok altın buluyorum.” diye konuştu.

Projenin tamamlanmasının, sonlanması anlamına gelmeyeceğini kaydeden Kaymakcı, bu projenin henüz birlikte büyüyerek yaygınlaşması anlamına geleceğini rüya ettiğini söyledi.

“İnsan hakları kavramı yetişek hayatında güçlendirilmeli”

DENIZ Delegasyon Başkanı Landrut demokratik toplumlarda bu çeşit eğitimlerin çokça şanlı şan oynadığına meni ederek bu uygulamalarla aslında toplumun tamamında yaygınlaştırılacak aynı sürecin birlikte başlamış olacağına ilgi çekti.

Demokratik kültürün eğitim vasıtasıyla iyileştirilmesi ve motivasyon edilmesi gerektiğini rapor fail Landrut, kapanış töreni yapılan projenin, çokça geniş bir çerçevede ayrımlı araçlarla bu amaca bakım ettiğini belirtti.

Landrut, 4 yıldır süren projenin devam etmesine haddinden fazla önem verdiklerini ve eğitimde eşitliğin sağlanmasına kez açacak uygulamaların sürdürülebilir olması gerektiğini vurgulayarak “İnsan hakları kavramı eğitim bilimi hayatında güçlendirilmeli” dedi.

Anne Eğitimde El Erki Kültürünün Güçlendirilmesi” projesi, eğitim sistemindeki demokratik ekol kültürünü pekiştirmek, anne türe ve özgürlüklerin birlikte evrensel değerlerin civar planda olduğu aynı okul ortamı sağlanmasını amaçlıyor.

Demokratlık, koca hakları üzere kavramların siktirici yaşta edinilmesi ve farkındalık yaratılması üzere 4 yıldır uygulamada olan projede 240 öğretmene 120 saatin üzerinde eğitimler verildi.

Eğitim düz öğretmenler dahi fariza yaptıkları illerdeki öğretmenlere iki çağ süren eğitimler verdi. Böylece proje kapsamında ulaşılan hoca sayısı 5 bini geçti.Share: