Başkan Ergün muhtar topluluk başkanlarını ağırladı

Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün, 19 Ekim Muhtarlar Haset dolayısıyla, kocabaşı dernek başkanlarını ağırladı.

19 Teşrinievvel Muhtarlar Haset zımnında, Manisa Büyükşehir Belediye Reisi Cengiz Ergün, kocabaşı dernek başkanlarıyla tıpkısı araya geldi. Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında 17 ilçenin kocabaşı toplum örgütü başkanlarını ağırlayan Komutan Ergün’e, MASKİ Umumi Müdürü Burak Aslay, Manisa Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcıları Uca Öztozlu ve Funda Solak, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Acara, Manisa Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ve başkan danışmanları haremlik etti.

3 dönemdir Manisa’da en iyice ve adi ihtiyaç duyulan proje ve hizmetleri ulaştırmanın çabası içinde olduklarını tamlayan Başkan Ergün, “Sizlerle alay malay mufassal süredir Manisa’mıza ve bu iyice şehirde diri hemşerilerimize hizmet atfetmek amacıyla beraberinde çalışıyoruz. Hemşerilerimizin teveccühleriyle 3 dönemdir Manisa’mıza bildirme adamakıllı ve âdeta ihtiyaç mahsus proje ve hizmetleri ulaştırmanın çabası içinde olduk. Geldiğimiz noktada icap sizlerden gerekse de hemşerilerimizden aldığımız idraksiz dönüşlerden yaptığımız işlerin ne kadar akla yatkın olduğunu görüyoruz. Büyükşehir belediyesi namına felsefemiz, ‘Üretken Belediyecilik’ ve finansal disiplindir. Geride bıraktığımız sürede Manisa; kabuğunu kıyamet, değişim ve dönüşümü zinde ülkemizin gözbebeği illerinden biri oldu. Bunu sağlayabilmiş olmanın verdiği bahtiyarlık ve gururla şehrimizi yönetiyoruz” dedi.

2014 yılından bugüne kadar 5 bilyon liranın üzerinde benzeri envestisman yaptıklarına dikkat çekici Komutan Ergün, “Bütçe yönetimi çerçevesinde 2020 yılında 30 Büyükşehir belediyesi beyninde ‘Bütçe Performans Birincisi’ olduk. Bütçesinden yatırımlara arz aşkın soy ayıran belediyeler ortada dahi temas antlaşma zirvede olduğumuzu ayrıca tercüman olmak istiyorum. Rekorlar kırdığımız asfalt çalışmalarından altyapılara, atılmış su tasfiye tesislerinden prestij caddelere, çağdaş spor tesislerinden kırsal kalkınma desteklerine ve toplumsal yardımlara kadar onlarca hizmet ve yatırımımız amacıyla Büyükşehir olduğumuz günden yani 2014 yılından bugüne kadar 5 bilyon liranın üstünde tıpkısı envestisman yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan kamu yatırımları küşat töreninde düzlük kayran Büyükşehir Belediyesi yatırımları üzerine de vukuf veren Komutan Ergün, “Ağustos ayında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Manisa’mızda ağırladık. Cumhurbaşkanımız hem üzüm fiyatlarını açıkladı hem bile kamu yatırımlarının açılışlarını gerçekleştirildi. Bu yatırımlar ortada Manisa Büyükşehir Belediyemiz ve MASKİ Genel Müdürlüğümüzün 2 bilyon 675 milyon lira tutarındaki yatırımları birlikte açıldı. Bu yatırımlardan özetle konuşmak gerekirse; şuan bulunduğumuz ve 507 milyon lira yatırımla inşa ettiğimiz Büyükşehir Belediyesi Bakım Binası, 5 Sarih Otel ve AVM’den oluşan saygınlık projeyi hayata geçirdik. 2017 yılında açılışını yaptığımız Ayrıntılı Büyüklenme Ceberut Atılmış Kaldırılmış Tesisine 90 milyon Euro yani 1 milyar 650 milyon TL’lik kullanılmamış yatırımla Biyokütle ve Gübre Gazı Enerji Istihsal Tesisini yaptık. Ülkemizin enerji ihtiyacına destek olacağımız bu projeyle 24,6 megavatlık erke üreterek kısaca 102.480 hanenin erke ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’birlikte ayrımsız ilki gerçekleştirerek ilçelerdeki kalpsiz atıkları yani çöpleri trenle taşımaya başladıklarını belirten Komutan Ergün, “Türkiye Cumhuriyeti Şevket Demiryolları işbirliği ile hayata geçirdiğimiz proje sebebiyle yıllık 3 milyon kilometre elan birkaç karayolu giderek, karbon salınımını düşüreceğiz. Akaryakıttan bile şu anki fiyatlarla yıllık 16 milyon TL üzere aynı artırım sağlayacağız. Bu yatırımlarımızın yanı sıra devir enerji santralleri, spor tesisleri, prestij caddeleri, asfalt yatırımları, düzlük ve belde düzenlemeleri kadar onlarca projemizin açılışını gerçekleştirdik. Tabi yatırımlarımız bunlarla merbut değil! Zaman, Manisa’mızdaki kestirmece 780 kırsal mahallenin 254’ünün madun ve dal yapısını yenileyen, toprak genelindeki 6 bin kilometrelik yol ağının 5 bin 408 kilometresini asfaltlayan, rustik ve tarımsal kalkınmaya elden bu yıl 70 milyon liranın üzerinde bütçe ayıran bir Büyükşehir belediyesiyiz. İhtiyacı olan, talep eden değme köyümüze toplu erişim imkanı sağlamamızın birlikte ister haşereyle uğraş gerekse bile itfaiye aracı ve mezarlık hizmetleri ile üstelik seçme ahit sizlerin ve hemşerilerimizin birlikte olmaya ilgi gösteriyoruz” diyerek konuştu.

Yalnızca bugünü değil, şehrin geleceğine yönelik planlamaları içeren cemi projelerin Manisa’ya leziz iyi olmasını dileyen Başkan Ergün, “Sizler, bizlerin sahadaki, mahallelerimizdeki ve köylerimizdeki elimiz ve kolumuzsunuz. Köylerimize ve mahallelerimize kamu kaynağının aktarılması noktasında bir numara derecede yüklülük sahibi sizlersiniz. 24 saat görevi başında kâin siz zer muhtarlarımız üzere öncelikle Büyükşehir belediyemizde Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı, MASKİ Umumi Müdürlüğünde birlikte İlçe Hizmetleri Dairesi Başkalığını kurduk. Amma Velakin temas ilçemizde eş güdüm merkezleri oluşturduk. Bu noktada, sizlerin ihtiyaçlarını eğlemek amacıyla elimizden gelenin sunma iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Komutan Ergün, “Sizler, bulunduğunuz mahallede devletimizin tekmil kurumlarını olta ediyor ve halkımızla devlet kurumları ortada güreşçi köprüsü vazifesi görüyorsunuz. Ego, şahsım ve Manisalılar hesabına verdiğiniz hizmetler nedeniyle sizlere teşekkür ediyorum. Sizlerin nezdinde tekmil muhtarlarımızın yarın kutlanacak olan Muhtarlar Günü’nü şimdiden kutluyorum. Andıran zamanda aramızdan ayrılan muhtarlarımıza de balaban Allah’tan yağmur diliyorum. Bu duygularla katılımlarınız dolayısıyla bir kere elan teşekkürname ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Esen olun var olun” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Komutan Ergün’ün konuşmasının arkası sıra yegâne bir tane saraka düz kocabaşı toplum örgütü başkanları Büyükşehir’in envestisman ve çalışmalarından övgüyle bahsetti. Kimi muhtarlar, Başbuğ Ergün’e sevgilerini yazdıkları şiirlerle gösterirken birtakım muhtarlarda başarılarının devamını dinledi. Konuşmalar sırasında muhtarların taleplerini da dikkatle dinleyen Komutan Ergün, çalışmalarla ilgilendiren detaylı bilgelik verdi. Programın devamında ise Komutan Ergün, bu hususi günün anısına muhtar toplum örgütü başkanlarına bağış takdiminde bulundu. Izlence, hatıra fotoğrafı çekinilmesiyle sona erdi. – MANİSA

Share: