Bartın’ı etkileyen selin üzerinden bire bir sene geçti

DÜRÜST Öğür Grup Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmaz Bronz, 11 Ağustos 2021’bile Bartın’da yaşanan selin üzerinden 1 yıl geçtiğini belirterek, hasarların aceleten giderildiğini bildirdi.

Bronz, yazılmış açıklamasında, sabık yıl 11 Ağustos’ta yaşanan selde benzeri kişinin hayatını kaybettiğini, Ulus ilçesine mecbur Kumluca ve Abdipaşa beldesi ile köylerinde korkulu hasar oluştuğunu hatırlattı.

Zararları istikbal etmek, vatandaşların mağduriyetini yeryüzü hızlı şekilde koymak amacıyla eksiksiz kurumlarla seferber olduklarını ve hasar giderme çalışmalarını yakından izleme ettiklerini nâkil Bronz, şöyle devam etti:

“Devletimizin bilcümle ilgilendiren kurumları, bakanlarımız epey şişman benzeri özveriyle Bartın, Kastamonu ve Sinop’un yanlarında oldular. Derakap hasarlar giderilmeye çalışıldı. Başat afeti Bartın’da Millet ilçemizin Abdipaşa, Kumluca beldelerimiz ve köylerimizde büyük hasarlara neden oldu. Bugüne büyüklüğünde 57 köyümüzde posta çalışmaları, kişmiri yolları güzergahındaki hasar izale çalışmaları yapıldı. 10 özel idaresi, 6 pare dahi yağız yoluna ilgili köprülerimiz selde yıkılmıştı, inşaatları çabuk tıpkısı şekilde başlayarak tamamlandı. Ekincilik hasarlarımız giderildi. DSİ’nin da yaptığı ötede himaye çalışmaları ile Bartın’a 200 milyonu aşan ayrımsız bedel aktarıldı.”

Başat afetinin ardından yaraların sarılması için ilkin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan görünmek üzere ait vekil ve bilcümle kurumların büyük duyarlık gösterdiğine belen eden Bronz, şunları kaydetti:

“Selde yer çok kötülük gören Kumluca beldesi Zafer köyümüz baştan inşa edildi. Galebe köyümüzde hâkim afetinden sonra hasar giderme çalışmaları kar kış demeden devam etti. Köprüler baştan düz yazı edildi. Bozulan enfrastrüktür ve akarsu şebekesini yeniden yapı ettik. Dere ıslah çalışmaları tamamlandı. Başat sonrası 5 bin 500 metrekare kilitlenmiş parke döşedik. Hasara uğrayan gelişim yerlerimizin ve evlerimizin kapı ve pencerelerini onardık. Bostan temizliklerini gerçekleştirdik. Efsanevi ve araçları sele gidenlere bedellerini ödedik. Tarımsal hasar, kayıt hasarı bedellerini ödedik. 11 Ağustos yeğin afetinin hasarları kolaylıkla giderildi.”

Tunç, Bartın’ın 24 Temmuz’da gine sele maruz kaldığın hatırlatarak, selin izlerini çıkarmak amacıyla muttasıl demeden canla başla umum kurumlarla seferber olduklarını bildirdi.

Share: