Baran İstanbul’u esir aldı! İşte ev geneli hava raporu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan akıbet değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve çok bulutlu, Marmara’nın yıldız ve doğu akarsu, Karadeniz, (Eskişehir aut) İç Anadolu, Maşrık Akdeniz, Doğu Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ibik kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; şimal, çöz ve garp kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 rütbe altında, gün doğusu bölgelerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli yönlerden hafif, arada bir itidalli kuvvette, Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Şark Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kenar kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde yerli akva olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara karşı (bedaheten başat, taşma, yıldırım, yağış simultane sağlam rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Doğu Küçük Asya’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli kendisine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin kuzey ve doğu çevrelerinin sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği adisyon ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Iye kıyılarında şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı bora ve gök ses bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde domestik sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir dünya nahiye genelinin fasılalı sağanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin maşrık ilçelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, nahiye genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kesim genelinin aralıklı bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalaba çevreleri ile Tokat’ın doğu ilçelerinde yerli adına kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, toprak genelinin fasılalı boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin boğanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.Share: