Bankalardan kredide sıkışmaya alıcı beyanı çözümü

BDDK’nın TL düzenlemesi sonrası bankalar kredi alabilecek ve alamayacak şirketleri belirlemekte ağırbaşlılık çekiyor. Denetimden eski serencam bilançoları temel düzlük bankalar, cari nitelik konusunda ise alıcı beyanı ile akıntı ederek emniyet kullandırıyor. Gâh bankalar ise risk almamak adına kredide limitli kullandırım yapıyor yahut süreci askıya alıyor.

Bankalar serencam denetlenmiş tablonun tarihini asıl alarak emniyet prosedürü başlatıldığını anlatım ediyor.

Cari nakdi ecnebi para ilavesi üstüne ise bankalar kamera beyanı istiyor ve bunun arkası sıra güven sağlanıyor.

Prosedürlerde belirsiz olan unsurlar üzerine BDDK’dan uyumlu namına görüş sorulurken, bankalar şirketin emniyet alıp alamayacağı konusunda tenakuzda kalındığında yüreklilik sürecini varagele geçene kadar askıya alabiliyor.

BloombergHT’ye haberine göre, bankacılar “Ne şirketin güven alıp alamayacağı üzerine müphemlik var. Nedeniyle normalde rahatlıkla kredi verdiğimiz bazen şirketlerde ancak limitli hareket edebiliyoruz” dedi.

Teftiş esaslarında serencam denetimden geçmiş tabloların temas şeriklik üzere güncel olmaması, sorun yaratan alanlardan biri.

Çünkü çeyreklik bilançolar için seçme şirkette denetimden mürur yükümlülüğü bulunmuyor. Bu nedenle cesaret yeterliliği amacıyla yılsonu bilançosunu denetimden geçirmiş ve süreci tamamlamış şirketler için ülkü bulunmazken, özge şirketlerde müşteri beyanı alınıyor.

Kamera beyanı ile esas format beyninde ayırt oluştuğunda yaptırımın hangi olacağı üzere konularda müphemlik sürerken, BDDK’nın zaman cemi dava mucit alanları netleştirmesi bekleniyor.

BDDK’dan ticari kredi kullanımına ilgilendiren yeni izah

 

Ekonomistler BDDK kararı üzere ne dedi?

 

BDDK kararı bire bir nevi anamal kontrolü mü?

 

Share: