Bankacılara güven bakanlardan elan aşkın!

Türkiye’üstelik dip ayrımsız çekinmezlik erozyonu yaşanıyor. Ipsos araştırmasına göre, bakanlara atılganlık elden yüzde 18. Bankacılara bile kendi seçtiği politikacılardan aşkın güvenen halkın birbirine güveni ise genişlik düşük seviyede.

28 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre Türkiye’birlikte bakanlara çekinmezlik yüzde 18 iken bankacılara çekinmezlik beniz- de 22 seviyesinde.

DOKTORA HAMASET ORANI DÜŞÜŞTE

Sözcü’den Korkunç Ermiş Beyhan’ın haberine bakarak; Politikacılara cüret takkadak yüzde 14. Yargıçlara hamaset yüzdelik 29 ile, askerlere yiğitlik dahi yüzdelik 39 ile küresel ortalamanın gerisinde. Türkiye’üstelik polislere olan yiğitlik ise yüzde 42 ile küresel ortalama olan yüzde 37’nin üzerinde. Ipsos’un yaptığı toptan araştırmaya bakarak Türkiye’de doktorlara olan güvende 11 puanlık düşüş var. Bu meslek küresel ortalamada güvende önce sırada iken Türkiye’birlikte yüzde 58’lik yiğitlik oranı ile, yüzde 63’ün güvendiği haber insanlarından sonraları ikinci sıraya gerilemiş durumda. Üçüncü sırada ise öğretmenler var.

Araştırmanın ilgi alımlı verilerinden biri, bayağı insana yürek sorusunda ortaya bundan sonra. Umumi kendisine ülkenizdeki bayağı tıpkı koca-kadına hangi kadar güvenirsiniz sorusuna vakit kaybetmeden yüzdelik 27 ‘güvenirim’ dedi. Bu sonuçla Türkiye, Japonya ve Güney Kore ile birlikte vatandaşlarının birbirine sunu bir iki güvendiği 3 ülkeden biri beyninde kayran aldı.

GAZETECİLER HALKIN GÜVENİNİ ŞIŞMAN ÖLÇÜDE KAYBETMİŞ DURUMDA

Türkiye’nin itildiği siyasal kutuplaşmanın oyun alanı haline getirilen medya, araştırmaya bakarak halkın güvenini nazik ölçüde kaybetmiş durumda. TV’lerde veri okuyanlara yiğitlik küresel ortalamada yüzde 28 iken Türkiye’bile bu devlet yüzdelik 20. Gazetecilik mesleğine güvende ise Türkiye 28 talih beyninde sondan 3’üncü tam. Global ortalamada insanların yüzde 25’i gazetecilere güvenirken Türkiye’da bu azamet yüzdelik 16’ya büyüklüğünde gerilemiş durumda.

Zihayat Yatırım bankacılık sektörünü değerlendirdi

 

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

Bankacılık sektöründe çalışan sayısı arttı

 

Share: