Balkanlar’dan, eroin ocağındaki patlama dolayısıyla taziyet mesajları

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Yıldız Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Slovenya’daki yetkililer, Bartın’daki maden kuyusu patlaması zımnında taziyet mesajı yayınladı.

Bosna Hersek Azamet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Bartın’de meydana mevrut maden ocağı patlaması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajlarını iletti.

Dzaferovic, “Sayın Reisicumhur Erdoğan, Bartın’daki madende arz az 40 madencinin hayatını kaybettiği ve elan fazlasının yaralandığı kazanın haberini balaban mahzunca aldım. Lütfen kurbanların ailelerine sunma içten taziyelerimi iletin. Bosna Hersek ve kendi adıma, size ve Türk halkına dayanışma duygularımı iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Bosna Hersek İslam Birliğince yapılan açıklamada, “Ağlatı hakkındaki bili bizi içten üzdü ve sarstı. Bu trajedinin kurbanları ve parçalanmamış Türk halkı, Bosna Hersekli Müslümanların dualarında.” ifadelerine yer verildi.

Sırbistan

Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vucic, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, sevgili dostum, Türkiye’nin kuzeyindeki madende meydana gelen ve çokça sayıda insanın hayatını kaybettiği azgın kaymakamlık haberini iri tıpkısı mahzunane aldım. Zat adıma ve Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşları yerine, ölen madenci ve işçilerin ailelerine, Türkiye hükümetine, vatandaşlarına ve şahsınıza yer koyu taziyelerimi sunuyorum.” mesajını yayınladı.

Sırbistan Dışişleri Bakanlığının toplumsal iletişim araçları hesabından yapılan açıklamada dahi “Türkiye’nin Bartın ilinde meydana gelen eroin ocağındaki patlama sebebiyle alışılmadık olduk. Hayatını kaybedenlerin ev ve dostlarına taziyelerimizi iletiyoruz.” ifadelerine meydan verildi.

Karadağ

Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic taziyet mesajında, “Türkiye’nin kuzeyindeki kömür madeninde meydana mevrut ve 40 madencinin hayatını kaybettiği feci kazayı dip ayrımsız mahzunane duyduk. Düşüncelerimiz ve dualarımız ebedî uyku etmiş kişilerin aileleri ve Türkiye’nin arkadaş canlısı insanlarıyla.” ifadelerini kullandı.

Yıldız Makedonya

Şimal Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, resmi Twitter hesabından Türkçe, Makedonca ve İngilizce paylaşımda bulundu.

Mesajında Erdoğan’ı da etiketleyen Pendarovski, şunları kaydetti:

“Bartın’daki kömür madeninde yaşanan azılı trajedide hayatlarını kaybedenlerden muhit Reisicumhur Erdoğan’a, madencilerin ailelerine ve Türk halkına genişlik dostça taziyelerimi iletiyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Yıldız Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani birlikte Bartın’birlikte kestirmece 40 kişinin hayatını kaybettiği eroin patlaması nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getirerek, “(Türkiye Dışişleri Bakanı) Mevlüt Çavuşoğlu, arz derin taziyelerimi iletiyorum. Yaralılara acil şifalar diliyor ve yatık küsurat cümle madencilerin kurtarılacağını ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk

Arnavutluk Sedir Başkanı Lindita Nikolla birlikte mevkidaşı Türkiye Iri Budun Divan (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’u etiketlediği mesajında, “Türkiye’den zehir istihbarat” ifadesine düz verdi.

Bartın’daki beyaz zehir patlaması sonucu onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve muhat kalanların aranmasına devam edildiğini kaydeden Nikolla, “Yoğun acıyı mağdurların aileleriyle paylaşıyor, Türk halkı, TBMM ve Başkanı ile tesanüt ortamında olduğumu ifade ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kosova

Kosova Cumhur Reisi Vjosa Osmani ise trajik maden patlamasında hayatını kaybedenlerin ailelerine sunma koyu taziyelerini ileterek, “Bu el zamanda düşüncelerimiz onların sevdikleriyle, yaralılarla ve Türkiye halkıyla birliktedir.” mesajını paylaştı.

Slovenya

Slovenya Dışişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabından ise “Bartın’bile meydana gelen trajik beyaz zehir kazası, bizi derinden üzdü. Düşüncelerimiz sevdiklerini kaybedenlerle gelişigüzel. Yaralılara acil şifalar dileriz.” paylaşımı yapıldı.

Share: