Bakanı Çekicilik, toplumsal bölük projesinde detayları paylaştı: Başvuruda ayak geliri şartı var

Esbak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu sosyal ev projesi üzere zaman başvurular başladı. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Hava vatandaşların projeye ağırbaşlı rabıt gösterdiğini ve müracaat sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Içtimai konut ve arsa satışı başvurularının Teşrinievvel ayı sonuna büyüklüğünde süreceğini açıklanan Vekil Alım, başvuru yarmak için şartları bile uzun boylu paylaştı. Çalım, “Müracaat yapacak vatandaşlarda İstanbul amacıyla genişlik fazla kesin 18 bin lira, elverişsiz genelinde ise yer çok 16 bin liralık olması şartı aranacak.” dedi. Vekil antrparantez 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde daha çok misafir olduğunu belirterek ailesinin geliri hangi kadar olursa olsun sekmen geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK?

Icra Vekili Çekicilik’un konuyla ilgilendiren düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare ortada değişecek. Fiyatları dahi 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden miras artan eş hisseleri olanların bile projeye başvuruda bulunabileceklerini belirten Icra Vekili Hava “Sonradan TC vatandaşı olanlar da bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Sosyal konutu komutan borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Vekil Kurum 18 yaşından şişman bire bir çocuk varsa tıpkısı haneden 2 müracaat yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT ARSA VAR”

Basamak gayeli yer satışına ilgilendiren vukuf veren Bakan Alım şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, zat evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki cins arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak basamak büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan hep bedel ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bire bir yöntemle arsasını algı. İkincisi ise; hisseli parseller olacak. Burada da ev büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan hep kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle, gene 10 yıl vadeyle ve faizsiz ayrımsız şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

YER VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki bire bir farklı yatırımın ise yeni işyerleri olduğunu tamlayan Vekil Gurur “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin kullanılmamış işyeri yapıyoruz. Siktirici ve orta ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına iri katkı sunacak. Bu işyerlerinin de ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sanayicimiz, tendürüst girişimcilerimiz eskimemiş işyerlerinden yararlanma edebilecek. Başvuruları zaman başlattık. Ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek. İnşallah önceki temellerimizi kısım hizip, Son Teşrin- Mesafe kabilinden atıyoruz. Gine yer ve endüstri işyeri üzere başvurularımız 10 Teşrinievvel’bile başlıyor, 7 Son Teşrin’a büyüklüğünde bile bitmeme edecek. İlk aşama konutlarını maksimum 2 yıl içre bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin tahminî 900 bilyon liralık envestisman değerine eş olduğunu anlatım fail Icra Vekili Alım “Çoğaltan etkisiyle, 2 trilyon liradan aşkın kazançlı hareketliliğe yol açacağını hesaplıyoruz” diyerek konuştu.Share: